Pompa ciepła to zdecydowanie nowoczesne urządzenie XXI wieku. Pozwala na wykorzystywanie darmowej energii z otoczenia i przekształcenie OZE na prąd, niezbędny do codziennego funkcjonowania. Notuje się ogromny wzrost zainteresowania pompami ciepła, a bezzwrotne dofinansowania sprawiają, że urządzenie grzewcze staje się dostępne dla coraz większej ilości osób. Latem nie myślimy o ogrzewaniu. Częściej w naszej głowie marzymy o przyjemnym chłodku, który chociaż częściowo zlikwiduje gorąc. Myśląc o klimatyzacji, możemy pomyśleć o alternatywie, czyli pompach ciepła! Czy pompa ciepła chłodzi? Warto wiedzieć, że rozwiązania od Buderusa proponują nie tylko ogrzewanie za pomocą bezpiecznych dla środowiska odnawialnych źródeł, ale również chłodzenie pomieszczeń przy użyciu tej samej pompy.
Gorące dni, a niezawodna pompa ciepła
To nowy rodzaj chłodzenia, który działa, kiedy zostaje włączona pompa ciepła powietrze-woda lub rzadziej – gruntowa. Pompy od Buderusa posiadają urządzenie, które pozwala na zmianę kierunku działania mechanizmu. Wykorzystują odwrócony obieg czynnika chłodniczego w układzie chłodniczym, dlatego pompy ciepła mogą zarówno grzać, jak i chłodzić.
Z racji tego, że urządzenie musi być włączone, jeśli mamy zamiar chłodzić nim mieszkanie, to generuje większe koszty niż ogrzewanie pasywne. Jednak efekt chłodzenia jest podobny do działania klimatyzacji – tańszej od klimatyzacji tradycyjnej. Ta metoda chłodzenia do pracy wykorzystuje wodę o temperaturze 7-12°C, a w związku z tym doskonale daje sobie radę nawet podczas największych upałów. Aby urządzenie chłodziło w sposób aktywny, musi posiadać sprężarkę pompy ciepła.
Chłodzenie pasywne osusza powietrze i przeciwdziała powstawaniu wilgoci, co wpływa na bezpieczeństwo wnętrza mieszkania.
Pompa ciepła marki Buderus
To rodzaj chłodzenia, który możemy uzyskać bez konieczności uruchamiania pompy ciepła. Możliwość pasywnego chłodzenia występuje najczęściej w gruntowej pompie ciepła. Tani sposób wytwarzania przyjemnego chłodu związany jest z pompą obiegową, której zadaniem jest przetłaczanie płynu w instalacji na odcinku dolnego źródła. Nie można porównywać efektywności chłodzenia pompą ciepła do klimatyzacji. Urządzenie grzewcze pozwala nam obniżyć temperaturę o kilka stopni w ciepłe dni, ale nie zapewni niskich temperatur, tak jak zrobi to chłodzenie aktywne.
Jak płyn chłodzi mieszkanie? To proste! Proces jest odwrotny do tego, który zachodzi zimą podczas ogrzewania. Latem płyn, który przepływa np. przez ogrzewanie podłogowe, nagrzewa się w wyniku wysokiej temperatury w mieszkaniu. Następnie woda grzewcza z instalacji przepływa przez grunt – odwiertami, aby szybko oraz tanio ulec schłodzeniu i wrócić do mieszkania. Grunt to stabilna temperatura, która utrzymuje się na wartościach 10-15 °C. Efektywność chłodzenia zależy przede wszystkim od wielkości dolnego źródła oraz jego temperatury.
Warto również zwrócić uwagę na PKSt-1, czyli moduł chłodzenia pasywnego. Można go zamontować obok pompy ciepła, aby chłód z instalacji dolnego źródła został przekazany w sposób bezpośredni do instalacji chłodzącej.
Chłodzenie pasywne pompą ciepła – schemat
Już wiesz, czy pompa ciepła chłodzi. Warto wiedzieć, że największą zaletą hłodzenia pasywnego jest ekonomiczność. Pompa ciepła, która może zarówno ogrzewać i chłodzić mieszkanie, to jeden produkt i koszt, a wiele korzyści. Chłodzenie pasywne, które wykorzystuje wyłącznie pompę obiegową jest uznawane za najtańszą metodę chłodzenia pomieszczeń.
Chłodzenie aktywne to doskonały wybór dla osób, które marzą o klimatyzacji. To nie tylko oszczędność przestrzeni, ale również wydatków. Pompa ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, potrafi dostarczyć chłód latem całemu mieszkaniu. Tradycyjna klimatyzacja wymaga osobnego urządzenia w każdym pomieszczeniu.