Wymarzone mieszkanie oznacza miejsce, w którym chce się żyć! Taka przestrzeń nie tylko odpowiada na potrzeby mieszkańców, ale również nierzadko odzwierciedla estetyczne preferencje właścicieli. Niewątpliwy wpływ na samopoczucie w domu ma również odpowiedni przepływ powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Mamy nowoczesny sposób na świeżość w mieszkaniu i cudowny nastrój. Dowiedz się, co to jest wentylacja mechaniczna i dlaczego oznacza inwestycje w zdrowie i oszczędność.
Już z dziada pradziada w domach nie zapominano o odpowiedniej wentylacji. A to oznacza, że proces usuwania zużytego, a dostarczenie świeżego powietrza do mieszkania – ma sens. Czy wentylacja w mieszkaniu jest konieczna? Tak, jeśli chcemy cieszyć się z czterech kątów pozbawionych zaduchu, grzybów i pleśni!
Bez wentylacji mieszkanie to coś w rodzaju zamkniętej puszki konserwy, w której można być, ale nie da się prawidłowo żyć. Gdy w mieszkaniu brak systemu wentylującego pomieszczenia – tworzy się wilgoć. Wskutek nadmiaru wilgoci pojawiają się grzyby i pleśnie, które nierzadko są przyczyną chorób. Takie warunki to męczarnia dla osób nadwrażliwych i skłonnych do alergii.
Wysoka wilgoć (powstała w wyniku przebywania ludzi w pomieszczeniach) niekorzystnie wpływa na samopoczucie – senność, problemy z oddychaniem i brak energii. Poza tym, nieodpowiednia wentylacja budynku tworzy niesprzyjające warunki dla umeblowania i ogólnego stanu technicznego mieszkania.
Nieodpowiednia wentylacja zwiększa wilgoć w mieszkaniu
Gdy jeszcze nikt nie słyszał o wentylacji mechanicznej, w budynkach królowała wentylacja grawitacyjna, zwana również tradycyjną. Nadal taki rodzaj kanałów wentylacyjnych cieszy się bardzo dużą popularnością! To prosty, szybki, ale niekoniecznie najskuteczniejszy sposób na wymianę powietrza.
Dlaczego wentylacja otrzymała nazwę „grawitacyjna”? Dlatego że system opiera wymianę powietrza w budynku o naturalny przepływ powietrza pod wpływem różnic temperatur panujących na zewnątrz i we wewnątrz. Skuteczność wentylacji ściśle wiąże się z siłą grawitacji. Wentylacja tradycyjna bazuje na różnicy ciśnień i nieszczelnościach np. w oknach oraz nawiewnikach, przez które powietrze przedostaje się do wewnątrz i wydostaje na zewnątrz.
Wentylacja grawitacyjna nie daje możliwości filtrowania ani kontrolowania ilości powietrza. Poprawne działanie tego typu systemu uzależnione jest od czynników atmosferycznych. Niestety, im większa temperatura na zewnątrz i mniejsza różnica temperatur, tym system wentylacyjny działa gorzej. Wentylacja grawitacyjna ma więcej wad niż zalet:
źródło: www.klimatyzacjawentklima.pl
Wentylacja mechaniczna zwana jest również REKUPERACJĄ. To coraz popularniejsze pojęcie, które oznacza najnowszą technologię związaną z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. O rekuperacji jest głośno w kontekście budowy nowych domów. To idealne rozwiązanie dla energooszczędnego i pasywnego budownictwa.
Na czym polega system wentylacji mechanicznej? Podobnie jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej na wymianie brudnego, zużytego powietrza z wewnątrz budynku na czyste i świeże z zewnątrz. Jednak to, w jaki sposób następuje wymiana ma ogromne znaczenie! System rekuperacji odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza – OSZCZĘDZAJĄC! Rekuperator (wykorzystując również przemyślaną instalacje – kanały wentylacyjne) wyciąga z mieszkania brudne powietrze, a wciąga z zewnątrz świeże. Prawdziwe cuda dzieją się w wymienniku ciepła! Tam następuje przekazanie energii pomiędzy strumieniami powietrza. Zimne powietrze odzyskuje ciepło i staje się nie tylko świeże, ale i ogrzane.
Nie zawsze świeże powietrze jest jednocześnie zdrowe. Spaliny, sezon grzewczy, fabryki… zanieczyszczają atmosferę dwutlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki, tlenkami azotu oraz pyłami. W przypadku wentylacji grawitacyjnej świeże, ale zanieczyszczone powietrze wpływa nieszczelnościami wprost do mieszkania. Urządzenie zwane rekuperatorem posiada wbudowane filtry, które skutecznie oczyszczają powietrze z kurzów, pyłów, zanieczyszczeń.
O rekuperacji mówi się jako o wentylacji, której celem jest nie tylko wymiana powietrza, ale również ochrona pomieszczeń i mieszkańców przed składnikami smogu. Poza tym w rekuperatorze filtrowane są również np. owady, kurz, piasek, niektóre bakterie i wirusy. Należy jednak pamiętać, że oczyszczanie to nie najważniejsza funkcja wentylacji mechanicznej, a wydajny filtr w centrali musi osiągać odpowiednią klasę. Zadzwoń do Centrum Instalacji Ekologicznych SIB, aby poznać więcej szczegółów!
Gdy na zewnątrz coraz zimniej, wzrastają rachunki za ogrzewanie w gospodarstwach domowych. Budynek pozbawiony wentylacji – nie umożliwia prawidłowego funkcjonowania. Budynek z wentylacją tradycyjną – zapewnia napływ nowego, „świeżego” powietrza, ale jednocześnie powoduje, że ciepło wypływa bez żadnej kontroli z mieszkania.
Rekuperacja gwarantuje oszczędność, a o tym świadczą fakty. Wentylacja grawitacyjna to straty ciepła na poziomie 20-50 proc. całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku (źródło: budujemydom.pl). Za pomocą rekuperacji straty możemy obniżyć do około 15% (źródło: rekuperatory.pl)! Najpopularniejsze wentylacje mechaniczne z odzyskiem ciepła obniżają comiesięczne rachunki o 30% (źródło: muratordom.pl), co w sezonie grzewczym zdecydowanie wpływa na oszczędność.
System rekuperacji, źródło: akwin.com.pl
Rekuperator nastawiony jest na oszczędność związaną z ogrzewaniem. Jednak do działania (napędu elektrycznych wentylatorów) potrzebuje prądu, a jak wiadomo prąd w Polsce nieustannie drożeje! Klientom Centrum Instalacji Ekologicznych SIB polecamy konkretną inwestycję: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła + fotowoltaika. Darmowa energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł to doskonały sposób, aby napędzić pracę wentylacji i zredukować koszty.
Dofinansowanie na fotowoltaikę można uzyskać z różnych, rządowych projektów np. Mój Prąd, Czyste Powietrze, programy gminne. Do tej pory, aby zminimalizować koszty związane z rekuperacją, można starać się o ulgę termomodernizacyjną i pieniądze z programów Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus.
Już wiesz, czym jest wentylacja mechaniczna budynku. Teraz z pewnością zastanawiasz się, jakie jeszcze niesie ze sobą korzyści. Wspominaliśmy już o pozytywnym wpływie rekuperacji na zdrowie i oszczędność. Zalet nowoczesnego urządzenia służącego do wymiany powietrza między budynkiem a otoczeniem jest zdecydowanie więcej!
Rekuperacja dostępna w SIB
Jeśli dopiero planujesz budowę domu, to idealny czas, aby zastanowić się nad instalacją wentylacji mechanicznej. To system, który wymaga konkretnego planu instalacji i montażu rekuperacji. Należy idealnie rozplanować system kanałów wentylacyjnych po budynku, aby optymalnie zwiększyć wydajność wentylacji. Najłatwiej i najtaniej zaplanować wentylację mechaniczną w nowym budownictwie.
Współczesne budynki sprzyjają rekuperacji! Najczęściej nowe mieszkania nastawione są na oszczędność i idealną izolację budynku. Brak licznych szczelin oraz otworów i system nowoczesnej wentylacji to sposób na funkcjonalny, energooszczędny dom.
Czy to oznacza, że możemy zapomnieć o wentylacji z odzyskiem ciepła w starszym budownictwie i mieszkaniach już istniejących? Oczywiście, że nie! Jednak wymiana wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną to większa ilość prac i wyższe koszty związane z modernizacją budynku. Rozmyślając o przyszłośc rekuperacja to inwestycja, która zawsze się opłaca. Centrum Instalacji Ekologicznych SIB tworzą specjaliści do zadań specjalnych. Skontaktuj się z nami, a z pewnością coś wymyślimy.
Co to jest wentylacja mechaniczna? Niewątpliwie nowoczesny i innowacyjny system, który gwarantuje ogrom korzyści dla mieszkańców. Rekuperacja wpływa na wiele najistotniejszych aspektów życia. Nie tylko na zdrowie, które jest najważniejsze, ale również na codzienny komfort mieszkania.
W świecie podwyżek każdy poszukuje oszczędności. Rekuperacja nie należy do najtańszych inwestycji, ale ilość związanych z nią korzyści wpływa na zdecydowany wzrost popularności wentylacji mechanicznej. W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB niejednokrotnie realizowaliśmy zlecenia związane z zaplanowaniem i montażem rekuperacji. Wiemy, co zrobić, aby nasi Klienci czerpali jak najwięcej z nowoczesnej technologii!