O Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówimy coraz częściej. To sposób na oszczędność i troskę o środowisko. Naturalne pozyskiwanie energii uznawane jest za ekologiczny i ekonomiczny trend, który z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników. Z OZE to fotowoltaika, czyli technologia uzyskiwania energii z promieni słonecznych jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w Polsce.
Kiedy na zewnątrz panuje gorące, słoneczne lato cieszymy się z dużej ilości darmowego prądu. Jednak co się dzieje, gdy niebo wyróżnia się zachmurzeniem lub zapada noc? Jak działa fotowoltaika zimą, w nocy i w pochmurne dni? Czy nasze panele PV nadal działają?
Tylko zmrok powoduje, że panele fotowoltaiczne nie działają. Gdy promienie słoneczne nie dochodzą do panel, to fotowoltaika, nie wytwarza prądu. W nocy możemy wykorzystywać energię nagromadzoną podczas dnia. Dlatego nie obawiajmy się, że nagle stracimy prąd!
Kolejne lata z pewnością spowodują dalszy rozwój fotowoltaiki. Już na ten moment powstają projekty panel, które mają działać również w nocy. Nowoczesne urządzenia miałyby za zadanie wykorzystywać podczerwień, emitowany przez obiekty ziemskie. Szacuje się, że będą w stanie osiągać do 25% sprawności panel, które działają w dzień. Z niecierpliwością czekamy, co przyniesie przyszłość.
Naturalnym zjawiskiem jest, że latem produkowana jest większa ilość energii słonecznej, niż zimą. Wpływ na taką kolej rzeczy ma między innymi długość dnia. Zimą dzień po prostu jest zdecydowanie krótszy niż np. wiosną i latem. Jednak czy zima, czy lato promienie słoneczne występują i nasza fotowoltaika działa! Musimy jednak pamiętać, aby śnieg nie przykrył całych panel. Najczęściej montowane pod kątem sprawiają, że śnieg samodzielnie spada, a resztki stapiają się pod wpływem słońca. Większość właścicieli modułów fotowoltaicznych nie skarży się na zalegający biały puch. Należy jednak kontrolować ilość śniegu na urządzeniu i w razie potrzeby delikatnie ściągnąć szczotką.
Wiele osób martwi się, że niska temperatura wpływa na wydajność panel, a tak naprawdę panele PV nie lubią wysokich temperatur! Wbrew pozorom to właśnie chłód pozytywnie oddziałuje na przepływ elektronów i efektywność ogniw słonecznych. Panele słoneczne najkorzystniej działają przy promiennych, ale zimnych dniach. Efektywność fotowoltaiki nieznacznie spada, gdy na zewnątrz występuję temperatura powyżej 25°C.
Panele fotowoltaiczne pod pokrywą śniegu
Zimową porą w ciągu miesiąca fotowoltaika
może wyprodukować średnio 33,43 kWh (z 1 kWp).
Na ilość wyprodukowanego prądu zimą wpływa również: kąt nachylenia panel, szerokość geograficzna i lokalizacja! Pamiętajmy również, że nowoczesne PV działają efektywnie w temperaturze dochodzącej nawet do -40 stopni ℃!
Ogromny wpływ na wydajność fotowoltaiki ma insolacja, czyli nasłonecznienie (średnia moc promieniowania słonecznego, która przypada na jednostkę powierzchni poziomej). Klimat Polski wyróżniają pory roku i różne ilości energii słonecznej. Jesienią, ale również latem pojawiają się deszcze i chmury. Stąd pytanie, czy w pochmurne dni nasza mała elektrownia działa?
W pełnym słońcu panele fotowoltaiczne otrzymują maksymalną ilość promieni, a więc dla użytkowników działają w sposób najkorzystniejszy. Podczas częściowego zachmurzenia PV zmniejsza swoją wydajność o 60-80%. A podczas całkowitego zachmurzenia? Nadal nasza mała elektrownia potrafi działać na poziomie 10-25%. Jak to działa? Panele fotowoltaiczne to cudowne urządzenia, które wyłapują nie tylko światło widzialne, ale również różnej długości fale świetlne, które potrafią przebić się nawet przez gęste chmury. Niewiarygodne, prawda?
Moduły PV nie boją się chmur!
Fotowoltaika jest w stanie generować naturalną, darmową energię, podczas gdy słońce chowa się za chmurą. Nasłonecznienie spada, jednak nie wpływa to na wyłączenie produkcji energii. Zachmurzenie, które nie jest całkowite, może wpłynąć pozytywnie na ilość wyprodukowanego prądu. Dzieje się tak, gdy słońce znajduje się pomiędzy chmurami, wtedy fotowoltaika pochłania nie tylko światło słoneczne, ale również promienie, które zostały rozproszone od chmur.
Eksperci jednogłośnie zachęcają, aby nie przywiązywać tak dużej wagi do analizowania pogodnych i pochmurnych dni w roku, ponieważ nadwyżka, jaką osiągamy (szczególnie latem) jest tak duża, że niweluje niską produkcję energii podczas zachmurzeń. Instalacje fotowoltaiczne są całoroczne i korzyści należy rozpatrywać się w kontekście roku. Nadwyżkę energetyczną wyprodukowaną w słoneczne dni możemy odebrać z sieci energetycznej, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak działa fotowoltaika zimą i podczas zachmurzenia? Nadal skutecznie i po prostu… się opłaca!
Wydajność fotowoltaiki w dużym stopniu zależy od jakości montażu.
W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB zawsze gwarantujemy to, co najlepsze!