Odnawialne Źródła Energii to energia: słoneczna, wodna, wiatrowa, biomasy i geotermalna. Postępy w branży grzewczej sprawiają, że na rynku dostrzegamy coraz więcej pomp ciepła, panel fotowoltaicznych i solarnych. Za pomocą fotowoltaiki zyskujemy prąd, który śmiało można użyć do napędzania pompy, wytwarzającej ciepło. Czy naprawdę wybieramy OZE, zamiast innych źródeł ciepła? Odpowiedź na to pytanie i powód poznasz w dzisiejszym artykule.
Zgodnie z ustawą antysmogową z dnia 1 września 2017 roku na terenie województwa śląskiego z roku na rok ma pozostać mniej kopciuchów i starych, niespełniających norm, kotłów na węgiel. Likwidacja starego pieca, a także zakup nowoczesnego, ekologicznego źródła ciepła to kosztowna inwestycja, często związana również z modernizacją kotłowni.
Problem dużych kosztów częściowo został rozwiązany przez dofinansowania. Zarówno Czyste Powietrze, PONE, STOP SMOG umożliwiają Beneficjentom pozyskanie bezzwrotnej pomocy finansowej. Programy cieszą się ogromną popularnością. Do dnia 3.12.2021 w Czystym Powietrzu złożono 365 198 wniosków. Ulgi termomodernizacyjne umożliwiają natomiast odpisanie kosztów ekologicznych inwestycji od podstawy opodatkowania.
Jednak pojawiła się kolejna trudność. Rok 2021 to systematyczny wzrost opłat za paliwo stałe. W tym roku aż trzy razy podwyższono stawki za gaz (ostatni raz 1 października 2021 o 7,4%). PGNiG przewiduje, że wysokie ceny utrzymają się z pewnością w pierwszym kwartale 2022 roku.
Jak sprawa wygląda z kosztami za zakup węgla lub palletu? Węgiel jest droższy o 30-40% w stosunku do ubiegłego roku. Pellet notuje najstabilniejsze ceny, jednak wyższe kwoty za drewno powodują, że również przyszłość paliwa stałego w formie granulatu wytworzonego z biomasy, pozostaje pod znakiem zapytania.
Wzrost cen paliw stałych
Boimy się wahających cen. Nie wiemy, co przyniesie kolejny miesiąc, a co dopiero kolejny rok. Szukamy alternatyw dla stabilności naszych portfeli, a także bezpieczeństwa, czyli niezależności od podwyżek cen paliw stałych.
Urządzenia wytwarzające ciepło za pomocą odnawialnych źródeł energii, wydają się być najlepszą inwestycją na przyszłość. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWP to możliwość uzyskania nawet 980 kWh energii elektrycznej rocznie. 5 kWP to około 4000-5000 kWh. Pompa ciepła w zamian za 1 KW energii elektrycznej (potrzebnej do działania) może uzyskać nawet 5 KW energii cieplej. Takie liczby przyczyniają się do zwiększonej ilości instalacji urządzenień OZE.
Fotowoltaikę i pompę ciepła w obecnych czasach określana jest jako duet idealny, który pozwala chociaż częściowo, pozbyć się wysokich rachunków za prąd. Polski rynek fotowoltaiczny jest warty już ponad 10 mld zł. W 2021 roku kupiono około 80 tysięcy pomp ciepła w całym kraju!
Dlaczego wybieramy OZE? Wierzymy, że z pomocą dofinansowań inwestycja szybko się zwróci, a mała, domowa elektrownia w połączeniu z magiczną pompą ciepła stanie się skutecznym sposobem na walkę z niestabilnymi cenami paliw stałych.
Uzupełnij domową elektrownie – powietrzną pompą ciepła
Dlaczego jeszcze warto pomyśleć o zakupie urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii w celu wytworzenia prądu elektrycznego i ciepła?