Instalacja PV? Tak, to właśnie fotowoltaika. Pojęcie to cieszy się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na wykorzystanie OZE (odnawialnych źródeł energii) w trosce o naturę, ale również dzięki rosnącej świadomości ludzkości w potęgę Słońca. Czy wiesz, że w ciągu godziny Słońce przekazuje Ziemi więcej energii, niż zużywa się na niej w przeciągu całego roku? Nic więc dziwnego, że rozwój fotowoltaiki, w której wykorzystywane są promienie słoneczne jako źródło energii, postępuje dynamicznie na całym Świecie. Co daje fotowoltaika? O tym w dzisiejszym artykule.
Fotowoltaika – realizacja SIB
W Polsce fotowoltaika uważana jest za najszybciej rozwijający się sektor OZE. Stały i dynamiczny rozwój technologii, nowe regulacje prawne, dotacje na odnawialne źródła energii i czyste powietrze, coraz niższe koszty instalacji systemu fotowoltaicznego przy wzroście cen energii na rynku – to przyczyny, które sprawiają, że coraz częściej na dachach polskich domów widzimy panele fotowoltaiczne.
Ciekawostką może być fakt, że to, co w Polsce uważane jest za ogromną szansę nie tylko dla uzdrowienia portfeli, ale również uzdrowienia środowiska, ma swoje początki lata temu. 1879 roku William Grylls Adams udowodnił, że stały materiał może zmienić światło w elektryczność bez ciepła lub ruchu. Natomiast Albert Einstein w 1904 opublikował ponadczasową pracę naukową na temat efektu fotowoltaicznego. Co się stało 50 lat później? W tym czasie możemy obserwować pierwsze komercyjne zastosowania systemu fotowoltaiki. W latach 70 – tych panele PV zasilały takie miejsca jak: latarnie morskie, czy przejazdy kolejowe. 1990 rok to już ogromna zmiana w pozyskiwaniu energii słonecznej na świecie! To właśnie wtedy powstały pierwsze instalacje podłączone do sieci, a także dotacje na pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii. Wszystko po to, aby w 2000 roku ruszyła masowa produkcja paneli fotowoltaicznych.
To określenie paneli/modułów fotowoltaicznych, w których zachodzi proces przekształcenia energii słonecznej na elektryczną. A więc technologia fotowoltaiczna wytwarza prąd z odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Moc instalacji oblicza jednostką Wp, co w rozwinięciu i przetłumaczeniu oznacza: wat mocy szczytowej. I tak warto wiedzieć, że 1kWp = 1 000 Wp. Najczęściej instalacje fotowoltaiczne są podłączone do sieci energetycznej i ustawa, która zawiera informację o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii jasno informuje, że instalując fotowoltaikę w swoim domu stajemy się prosumentami. A to oznacza: „odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, który może magazynować lub sprzedawać tę energię elektryczną sprzedawcy zobowiązanemu lub innemu sprzedawcy…”).
Czym jest moduł fotowoltaiczny? Połączonymi w sposób szeregowy lub szeregowo-równoległy ogniwami słonecznymi. Producenci ogniw fotowoltaicznych najczęściej wykorzystują do budowy modułów materiał zwany waflem krzemowym — krystalicznym. W momencie, gdy na ogniwa padają promienie słoneczne, elektrony zostają wybijane przez fotony i w taki sposób dochodzi do przepływu prądu stałego. Grupa modłów, która zasila jeden falownik, tworzy tzw. panel fotowoltaiczny. A czym jest konstrukcja wsporcza? Elementem, który pozwala zamontować moduły np. na dachu budynku. Tak zdobyty prąd możemy zastosować przy użytkowaniu elektrycznych urządzeń domowych.
Moduły o różnej mocy dostosowane do indywidualnych potrzeb
To pytanie zadaje sobie wielu zainteresowanych pozyskiwaniem energii poprzez promienie słoneczne. Moduły, w których powstał prąd, przekazują go do falownika – tam zachodzi proces przekształcenia na prąd zmienny i dostarczenia w odpowiednich parametrach prądu do naszych domowych gniazdek.
Fotowoltaika dostarcza darmowy prąd użytkowy!
Jeżeli nasza mikroelektrownia wytworzy więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie naszego domostwa, to nadmiar zostaje przekazany do sieci energetycznej. Tam też jest magazynowany. My możemy wykorzystać 80% wyprodukowanej przez naszą fotowoltaikę energii. Może się jednak zdarzyć, że nasz system fotowoltaiczny nie wytworzy wystarczającej ilości prądu. I co wtedy? Jeżeli podpiszemy odpowiednią umowę o świadczeniu usług dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej, możemy traktować sieć energetyczną jako nasz magazyn energii. Jeśli nasze zapotrzebowanie na energię będzie większe, to wtedy możemy odebrać ją z sieci.
Wszystko, w czym pokłada się ogromne nadzieje, zazwyczaj nie jest najtańsze. Koszta uzależnione są od wielu czynników np.: konstrukcji dachu, lokalizacji, rozmiarów modułów, kosztów związanych z instalacją, montażem i serwisem. Same moduły o najbardziej popularnych parametrach (320 Wp), to około 800 zł za sztukę. Dlatego ich ilość, ale i moc generuje ostateczne koszty. Decydując się na pozyskiwanie energii słonecznej, musimy pamiętać, że stawki liczą się w tysiącach. Warto również wiedzieć, że producenci modułów fotowoltaicznych są pewni, co do jakości swoich produktów, poddając je długoletniej gwarancji. Nadal ogromną szansą są różnorodne dofinansowania, których w naszym kraju nie brakuje.
Czy wiesz, że 2019 rok w Polsce podłączono do sieci ponad 104 tysiące instalacji PV? Ich łączna moc przekroczyła 680MWp! A 2020 roku już prognozuje się rekordową liczbę montażu fotowoltaiki na polskich domach. Tylko w czerwcu tego roku według danych z Polskiej Sieci Elektroenergetycznej moc zainstalowana w fotowoltaice przekroczyła próg 2 GW.
Moc odnawialnej, ekologicznej energii
Dlaczego zaufaliśmy technologii pozyskiwania energii przez panele fotowoltaiczne? Częstym wymienianym powodem jest troska o środowisko. Energia słoneczna jest niewyczerpalna i nie powoduje spalania czegokolwiek-szkodliwego do atmosfery. Ponadto fotowoltaika pozwala nam pozyskiwać darmową energię i jednocześnie oszczędzać rachunki za prąd. Pragnąc zminimalizować koszta comiesięcznych wydatków, decydujemy się na instalację modułów, oczekując szybkiego zwrotu inwestycji. I tak się też dzieje, biorąc pod uwagę, że fotowoltaika w Polsce jest zalecana i jednocześnie dofinansowywana przez wiele rządowych programów.