Zdecydowaliśmy się na własną, małą elektrownię słoneczną. Udało nam się uzyskać dofinansowanie, a nawet wybrać firmę, której powierzymy realizację instalacji fotowoltaicznej. Przed nami kolejna ważna decyzja: fotowoltaika na gruncie czy dachu? Dzisiaj trochę mniej o tym „co”, a więcej „gdzie”. To decyzja, która może budzić wątpliwości dla posiadaczy domu i gruntu.
Idealne miejsce związane jest przede wszystkim z możliwościami przestrzeni, ale również preferencjami przyszłych właścicieli. Gdy decydujemy się na panele, warto określić maksymalny budżet do realizacji zlecenia. Od niego często mogą zależeć ograniczenia związane z miejscem montażu fotowoltaiki.
Nie bez znaczenia jest moc potrzebna gospodarstwu domowemu. Różnorodne kształty i wielkości dachu sprawiają, że często ilość zainstalowanych na konstrukcji wsporczej paneli jest niewystarczająca. Dlatego albo rezygnujemy z inwestycji, albo wybieramy mniejszą moc, albo decydujemy się na fotowoltaikę na gruncie!
Najczęściej decydujemy się na panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu. Nic dziwnego, ponieważ montaż w tym miejscu nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Poza tym wiele osób nie dysponuje wystarczającą przestrzenią, aby zamontować konstrukcję fotowoltaiczną. Panele na dachu nie zabierają przestrzeni mieszkalnej!
Fotowoltaika umiejscowiona na dachu jest niezwykle solidna, dzięki specjalistycznej konstrukcji wsporczej. Pozwala na ułożenie panel pod odpowiednim kątem. Co ważne, to właśnie montaż na dachu jest stosunkowo łatwy (oczywiście dla fachowca) i szybki w wykonaniu. Największą zaletą fotowoltaiki na dachu jest minimalne ryzyko zacienienia przez inne budynki, czy też rośliny.
Jednak panele fotowoltaiczne na dachu mają również swój ogromny minus – ograniczenia w montażu. Konstrukcja i ułożenie dachu mogą w znaczy sposób zmniejszyć ilość możliwych do montażu panel słonecznych. Ponadto inną przeszkodą często stają się wystające kominy, które również wpływają na moc przyszłej fotowoltaiki. Nie możemy również zaprzeczyć, że czyszczenie panel zdecydowanie jest czynnością łatwiejszą z podłoża – gruntu niż z dachu.
Realizacja SIB – fotowoltaika na dachu
Fotowoltaika na gruncie czy dachu? Coraz częściej domowe elektrownie widoczne są na gruncie. Ogromnym plusem jest montaż paneli gdziekolwiek – na terenie posesji. Często wybór miejsca (gruntu), pozwala na zainstalowanie fotowoltaiki o zdecydowanie większej mocy. W przypadku pozyskania dofinansowania na własną elektrownię słoneczną może to być decydujący czynnik, dla którego wybieramy fotowoltaikę na gruncie. Dotacje dają ogrom możliwości i najczęściej pozwalają na montaż dużej mocy. W przypadku dachu nie zawsze wykorzystamy cały potencjał otrzymanych pieniędzy, a co z tym związane – paneli fotowoltaicznych.
Większa moc oznacza większy uzysk energetyczny. Im większa siła fotowoltaiki, tym znacznie wyższe oszczędności i szybszy zwrot inwestycji. Za panelami zamontowanymi na gruncie przemawia również szybki i łatwy dostęp, szczególnie podczas mycia, odśnieżania, czy zmiany ustawienia.
Fotowoltaika na gruncie oznacza możliwość ustawienia panel dokładnie w stronę południową. Taki kąt gwarantuje największą wydajność instalacji!
Dlaczego więc częściej spotykamy panele słoneczne umiejscowione na dachach? Ponieważ wiele osób nie dysponuje tak dużą posesją, aby fotowoltaika w gruncie pomieściła tyle panel, ile tego oczekujemy. Ponadto montaż na parceli może zaburzyć estetykę podwórka, ingeruje w powierzchnię mieszkalną i zabiera dużą przestrzeń.
Realizacja SIB: fotowoltaika na gruncie
Montując fotowoltaikę na gruncie mamy również wiele obaw. Zawsze powstaje ryzyko zacienienia posesji oraz ogniw przez obiekty istniejące lub te, które dopiero powstaną. Panele słoneczne zamocowane na podłożu wymagają również solidnej konstrukcji wspornej, dostosowanej do specyfiki gleby. To dodatkowe koszty związane między innymi z wykopami, czy zakupem cementu. Źle przygotowane podłoże pod domową elektrownię może być skutkiem przewrócenia, uszkodzenia i awarii panel fotowoltaicznych.
Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze kilka wskazówek. Mamy nadzieję, że utwierdzą Cię w przekonaniu o idealnej lokalizacji fotowoltaiki:
Zastanawiasz się, czy lepsza fotowoltaika na dachu, a może na gruncie? Zdecydowanie wybór częściej zależy od możliwości niż preferencji. Nie zawsze opłaca się montować panele na dachu, tym bardziej, jeśli pokrycie budynku ma niewielką objętość lub uniemożliwia zamocowanie fotowoltaiki pod odpowiednim kątem. Grunt zabiera dużo przestrzeni, ale daje również wiele możliwości. Specjaliści SIB, doradzając Klientom, biorą pod uwagę: nasłonecznienie i zacienienie obszaru, udogodnienia obszaru, możliwości terenu oraz dachu, wszelkie ograniczenia, wymogi techniczne.
Masz wątpliwości?
Zapraszamy do Centrum Instalacji Ekologicznych SIB!
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania