W całej Polsce osoby posiadające stare piece skupiły się na jak najszybszej wymienia nieekologicznego ogrzewania. Decyzję o nowym kotle pomogła podjąć uchwała antysmogowa, która nakazuje:
terminy wymiany starych kotłów
Wymieniamy „kopciuchy” w bardzo szybkim tempie. Strach przed stale rosnącymi cenami materiałów niezbędnych do produkcji kotłów sprawia, że firmy zajmujące się montażem i instalacją systemów grzewczych mają ogrom pracy.
Na szczęście opcji jest wiele. Nie znajdziemy tańszych urządzeń niż popularne kiedyś kopciuchy, ale każda nowa alternatywa dla starego kotła – wpłynie pozytywnie na środowisko. Ponadto nowe kotły wyróżniają się wysoką sprawnością i wydajną pracą, poprawiając kondycję naszego portfela. Na co wymieniamy stare piece?
kocioł 5-klasy na pallet
ekologiczne kotły na ekogroszek
kocioł gazowy
pompa ciepła
Dzisiaj skupmy się na pierwszej propozycji. Kotły podajnikowe na pellet zyskują na swojej popularności. Pellet to paliwo ekologiczne, opałowe. Dostępne jest w postaci granulatu o różnych rozmiarach. Średnica granuli osiąga od 6 do 8 mm, a długości to 2-3 cm. W Polsce najczęściej wybierany jest pellet drzewny.
Pellet powstaje pod wysokim ciśnieniem ze sprasowanych odpadów: trocin, wiór, zrębków. Uznawany jest za biomasę. Biomasa to nic innego, jak frakcje produktów – odpady i pozostałości przemysłu rolnego, leśnictwa i innych, które łatwo ulegają rozkładowi (definicja UE).
Pellet to częsty wybór naszych Klientów nie tylko ze względu na naturalny wpływ na środowisko, ale również z racji niskiej wilgotności i niewielkiej ilości popiołu powstałego podczas spalania. Paląc 1 tonę pelletu otrzymamy około 6 kg popiołu. Dla porównania zawartość popiołu w węglu (z większości polskich kopalni) sięga nawet 20%. Kupując kocioł, dużą uwagę zwracamy na wartość opałową, a ta w przypadku pelletu waha się 4,6-5 kW.
pellet – ekologiczne paliwo do kotłów
Kupując paliwo do naszego ekologicznego kotła, musimy pamiętać, że:
pellet pelletowi nierówny!
Zwróćmy uwagę na szczegóły. Wybierając opał o słabej jakości, możemy narazić nasz portfel na podwyższone koszty związane z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Jeżeli nasz pellet będzie pozostawiał dużo do życzenia, zauważymy:
więcej popiołu
obniżoną wydajność ogrzewania
powstawanie spieków
zapychanie palnika
Najwyższy czas zastanowić się, gdzie tkwi różnica i jak rozpoznać zły pellet. To, co jesteśmy w stanie ocenić przed zakupem to strukturę opału. Dobry pellet posiada naturalny odcień brązu, a w czasie spalania wydzielany jest zapach palonego drewna. Ponadto pellet powinien cechować się: zawartością wody < 12% i ciężarem właściwym około 0,65 kg/l. Nie może zawierać nadmiernej ilości pyłu oraz sztucznych dodatków.
Dlatego jeśli zauważysz pellet o spękanych powierzchniach, kawałkach o bardzo różnorodnych wielkościach taki, który pływa w wodzie lub zawiera dużą zawartość pyłu to jednoznaczny znak, że ten rodzaj pelletu nie jest idealnym paliwem dla Twojego ekologicznego i wydajnego kotła.
spalanie pelletu wytwarza niewielką ilość popiołu
Warto wiedzieć, że diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli mamy możliwość wcześniejszego przetestowania opału, wykonajmy kilka testów sprawdzających jego jakość. Pierwszy test sugeruje, że jeśli wydobywający się podczas spalania zapach nie przypomina palącego drewna, to jakość pelletu pozostawia wiele do życzenia.
Określ ciężar właściwy pelletu drzewnego, który zależy w głównej mierze od siły prasowania. Odpowiednia wartość powinna mieścić się w przedziale 0,6-0,7 kg/litr. Ciężar można w szybki sposób sprawdzić za pomocą testu ciężaru właściwego opału.
Ciekawostką jest fakt, że dobrej jakości pellet szybko (po kilku minutach), rozpada się pod wpływem wody. Jak ocenić jakość materiału? Wrzuć pojedyncze granule do czystej cieczy i obserwuj ich rozkład. Jeżeli taki nie zachodzi, to oznacza, że pellet posiada sztuczne i niekoniecznie pożądane dodatki.
Kocioł na pellet z podajnikiem to doskonały zamiennik dla starych pieców. Określany jest często jako ekologiczne, tanie i bardzo wygodne źródło grzewcze. Pellet wsypujemy do środka urządzenia, a tam już automatycznie jest pobierany i wykorzystywany do ogrzewania mieszkania.
wybieraj świadomie ekologiczne rozwiązanie
Dlatego kotły na pellet są uznawane za urządzenia bardzo nowoczesne. Automatyka sprawia, że nie musimy martwić się o pracę kotła i nasza ingerencja w ogrzewanie ograniczona jest do minimum. Proponowane urządzenia są bardzo proste w obsłudze. Wymagają wyłącznie sporadycznej kontroli i uzupełnienia paliwa dopiero po tygodniu od poprzedniego napełnienia. Ponadto piece wyposażone są w pakiet nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają na wydajną, oszczędzająca koszta ogrzewania pracę.
Ogromną zaletą jest sam opał, o czym pisaliśmy powyżej. Zamieniając stary, niebezpieczny piec na kocioł z podajnikiem na pellet, możemy zapomnieć o uciążliwej brudnej kotłowni, pokrytej sadzą. Proponowane kotły z podajnikiem na biomas pracują w najczystszy z możliwych sposobów.
Najważniejszym elementem w urządzeniu grzewczym jest palnik, który znajduje się w korpusie. Wyposażony w grzałkę elektryczną, automatycznie rozpala paliwo. Obowiązkiem posiadacza kotła jest wyłącznie zaprogramowanie urządzenia – ustalenie odpowiedniej temperatury, a także systematyczne napełnianie paliwa. Nie musimy ręcznie „czegokolwiek” rozpalać.
Wystarczy użycie jednego przycisku, aby włączyć palnik i wentylator. Gdy uruchomimy podajnik, pellet trafia na ruszt, gdzie zostaje rozpalany. W kotle znajdują się akcesoria – czujnik temperatury i zawór wodny, które pełnią kontrolę nad temperaturą i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, przygaszając płomień. Jaki element odpowiedzialny jest za podtrzymywanie płomieniu na ruszcie? Niezastąpiony wentylator nadmuchowy.
Woda w obiegu osiąga odpowiednią temperaturę i włączona zostaje podajnik paliwa. Podajnik ponownie uruchamia się, kiedy temperatura w obiegu spadnie. W momencie wykorzystania paliwa i wygaszenia płomienia, następuje oczyszczenie rusztu oraz palnika. Powstały popiół zostaje przekazy na popielnika.
Współpracujemy z firmą TEKLA
Moc do wyboru: 12kW, 18kW, 23kW
Moc do wyboru: 12kW, 18kW, 23kW
Moc do wyboru: 12kW, 18kW, 23kW
Moc do wyboru: 12kW, 35kW, 75kW, 100kW, 150kW
Moc do wyboru: 20kW, 25kW, 30kW
Moc do wyboru: 15kW, 22kW, 30kW
Warto zastanowić się nad wymianą „kopciucha” na nowoczesny kocioł z podajnikiem na pellet. Zdecydowanie w tych modelach zalety biorą górę nad wadami. Większe koszty urządzenia możemy w dużym stopniu pokryć, korzystając z proponowanych przez rząd dofinansowań.
Więcej informacji na temat kotłów od Tekli oraz montażu mogą Państwo uzyskać w naszym sklepie stacjonarnym:
Centrum Instalacji Ekologicznych SIB
ul. Miodońskiego 1
43-374 Buczkowice