Nowoczesne budynki znacząco odbiegają od tego, co dawniej. W tradycyjnych mieszkaniach systematycznie podnoszone są standardy, aby jednocześnie podwyższać komfort życia. Niewątpliwie najnowszy trend w branży budowniczej i instalacyjnej to odnawialne źródła energii w domu. OZE oznacza naturalne, otaczające nas źródła np. energia słoneczna, energia wody, energia geotermalna, energia wiatru. To niewyobrażalne, odnawialne (zasoby nie zmniejszają się podczas wytwarzania prądu lub bardzo szybko się odbudowują), potężne źródła o ogromnym potencjale dla środowiska i codziennego życia.
Często OZE określa się jako zieloną lub czystą energię. Proces wytwarzania energii odnawialnych źródeł (w przeciwieństwie do paliw kopalnych), nie emituje do atmosfery niebezpiecznych substancji. Odnawialne źródła energii w domu to kluczowy krok w stronę bezpiecznego klimatu.
Poza tym stawiając na OZE mamy pewność, że energia nagle się nie skończy. Tak jak w przypadku dostępności węgla w sezonie zimowym 2022/2023. Źródła nieustannie się odnawiają i gwarantują bezpieczeństwo nie tylko dla środowiska oraz mieszkańców, ale również bezpieczeństwo finansowe. Za pomocą OZE można osiągnąć niezależność od nieustannie wahających cen np. za prąd i gaz.
Myślisz o odnawialnych źródłach energii w domu, to zapewne rozmyślasz również o kompleksowym systemie instalacji. Fotowoltaika doskonale współgra z pompami ciepła, rekuperacją i ogrzewaniem podłogowym. Energia słoneczna przekształcana na energię elektryczną może zasilać wiele urządzeń domowych, generując niewyobrażalne możliwości!
Urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii wyróżniają się wysoką wydajnością i funkcjonalnością. Dla przykładu pompa ciepła może nie tylko ogrzewać, ale również chłodzić mieszkanie. Instalacje są bardzo intuicyjne, cechują się niższymi kosztami konserwacji, pracują przez całą dobę i oszczędzają czas domowników.
Odnawialne źródła energii z korzyścią dla domów
To, że odnawialne źródła energii w domu to genialny pomysł, wiemy doskonale. Ale jakie są najlepsze sposoby zasilania domu energią odnawialną? Możliwości jest naprawdę wiele, a oto najpopularniejsze:
Panele słoneczne można zamontować na dachu, ale również na gruncie. Fotowoltaika skutecznie pobiera energię słoneczną, a następnie przekształca w energię elektryczną. System można wykorzystać do zapewnienia ciepłej wody i ogrzewania mieszkania przez cały rok. Fotowoltaika bardzo często wykorzystywana jest do zasilania innych urządzeń np. pomp ciepła, czy też rekuperacji.
Pompy ciepła pobierają energię z różnych źródeł. Najpopularniejszym modelem jest pompa ciepła powietrze, ale na rynku dostępne są również pompy gruntowe i wodne. Powietrzna pompa ciepła to system energii odnawialnej, który wykorzystuje ciepło z powietrza zewnętrznego do zapewnienia ogrzewania i ciepłej wody. Działa na odwrotnej zasadzie jak lodówka, a najlepsze modele skutecznie funkcjonują nawet przy najniższych temperaturach. Dom z pompą jest energooszczędny, bezpieczny i ekologiczny.
Solary inaczej zwane kolektorami słonecznymi, montujemy na dachu. To sposób na odnawialne źródła energii w domu, czyli system, który wykorzystuje energię słoneczną głównie do podgrzewania wody użytkowej w domu. Kolektory oznaczają brak emisji zanieczyszczeń, zerowe koszty pracy i pożądane korzyści.
Czy wiesz, że turbiny wiatrowe nie są przeznaczone tylko dla dużych farm wiatrowych? Istnieją również mniejsze, domowe turbiny, które można zainstalować bezpośrednio do budynku lub zamontować jako wolnostojące urządzenie. To one generują energię elektryczną poprzez wiatr obracający łopaty, które napędzają wewnętrzną turbinę i wytwarzają prąd.
Biomasa uznawana jest powszechnie za odnawialne źródła energii, ponieważ nie stanowi źródła wyczerpanych dostaw. Domowe kotły i systemy na biomasę spalają np. granulat drzewny, wióry – pewniając ciepłą wodę i ogrzewanie budynku. To sposób ogrzewania o niższej emisji dwutlenku węgla w porównaniu z paliwami kopalnymi!
OZE w domu to zazwyczaj niemała inwestycja. Na szczęście odnawialne źródła energii oznaczają ekologię i liczne dofinansowania wspierające eco projekty. Obecnie (15 lutego 2023 roku) Beneficjenci mogą skorzystać z Programu Moje Ciepło – kupując i montując pompę ciepła w nowym, energooszczędnym budynku. Kolejna szansa, tym razem na domową elektrownię to Program Mój Prąd o maksymalnej kwocie dofinansowania na fotowoltaikę do 31 000 zł. Nieustannie dostępny jest również największy, rządowy program Czyste Powietrze, z którego można sfinansować naprawdę wiele ekologicznych inwestycji (WIĘCEJ INFORMACJI -> TUTAJ!). Przed realizacją przedsięwzięcia dotyczącego odnawialnych źródeł energii w domu, warto skontaktować się z odpowiednim Urzędem Miasta i podpytać o gminne dofinansowanie OZE.
Dofinansowanie na odnawialne źródła energii
Zastanawiasz się, czym są standardy WT 2021? To zbiór wymogów, które musi spełniać nowy budynek. Główne założenia dotyczą obniżenia zużycia energii i maksymalne wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł. OZE w bilansie energetycznym domu pozwala wypełnić wymogi WT 2021. Nowe budownictwo, aby spełniać standardy, musi wyróżniać się odpowiednią izolacją ciepła i zminimalizowaniem zużycia energii pierwotnej do 70 kWh/m2/rok.
Odnawialne źródła energii w domu to dla wielu osób sposób na podwyższenie komfortu, troska o środowisko, bezpieczeństwo i szansa na oszczędność. SIB jako Centrum Instalacji Ekologicznych wspiera przedsięwzięcia związane z odnawialnymi źródłami energii! Większość naszych zleceń dotyczy OZE, ponieważ mocno trzymamy rękę na pulsie na każdym etapie realizacji umowy z Klientem. Pomoc w pozyskaniu dofinansowania, darmowa wycena, fachowe doradztwo w wyborze odpowiedniego urządzenia, profesjonalny montaż i 100% spełnienie oczekiwań oto nasza usługa!
Centrum Instalacji Ekologicznych SIB – TOP PARTNER Buderus
Miodońskiego 1
43-374 Buczkowice
Dofinansowania: +48 731-336-777
Wyceny: +48 537-455-777