Każdy z nas otrzymał już pierwszy rachunek za ogrzewanie w 2022 roku. Ponad 50% wyższe kwoty w porównaniu do poprzedniego roku – robią różnice. Dlatego cały czas zastanawiamy się, jak działać, aby oszczędzać. Mamy propozycję dla budujących się lub nowych mieszkań. Chociaż rozwiązanie można zastosować również w starszych budynkach, spełniając wcześniej kilka warunków.
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to możliwość o wiele efektywniejsza niż wentylacja tradycyjna. Sprawdź, jak zużywać mniej paliwa do ogrzania mieszkania.
Wentylacja polega na wymianie powietrza z domowego (brudnego i użytego) na świeże z otoczenia. Codziennie w domach np. oddychamy, gotujemy, sprzątamy i cały czas zużywamy powietrze. Gdy nie mamy dostępu do czystych gazów, szybciej się męczymy. Ale to nie wszystko! Brak wentylacji powoduje zaduch i wilgoć w mieszkaniu. Poważną konsekwencją nieodpowiednich warunków są również powstające grzyby i pleśnie, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie. Ponadto nieodpowiednia cyrkulacja powietrza niszczy meble i wywiera szkodliwy wpływ na kondycję budynku.
Bezpieczną i zdrową przestrzeń zapewnia nam odpowiednia wentylacja.
Do tej pory w większości budynków montowane są wentylacje tradycyjne, czyli grawitacyjne. To sposób na szybką, tanią i prostą wymianę ciepła. Taka wentylacja jest możliwa dzięki konwekcji (powietrze w domu o wyższej temperaturze ma mniejszą gęstość niż powietrze na zewnątrz i dlatego unosi się ku górze). Aby tradycyjny model wentylacji działał, buduje się pionowe kanały wentylacyjne, które odprowadzają ciepłe powietrze z górnej partii mieszkania poza budynek.
Skąd do domu dostaje się zimne, czyste powietrze? Przez różne szczeliny np. nieszczelne lub uchylone okna i drzwi oraz nawiewniki. Teraz wyobraź sobie jeszcze, że ogrzewasz swój domu w mroźne dni, rachunki za np. gaz rosną, a wentylacja tradycyjna systematycznie wyciąga zużyte, ale CIEPŁE powietrze z Twojego mieszkania.
To wentylacja, która powoduje duże straty energetyczne budynku, ponieważ energia nie jest odzyskiwana w żaden sposób – nawiewane jest zimne powietrze, a ogrzane wywiewane przez komin bez jakiejkolwiek możliwości kontroli. Poszukujesz do swojego nowego budynku rozwiązania, które ma więcej wad niż zalet? Jest nim wentylacja grawitacyjna.
Rekuperacja, czyli nowoczesne rozwiązanie do domu to droższa inwestycja, która zapewnia świeże powietrze w budynku, a jednocześnie możliwość obniżenia wydatków na ogrzewanie mieszkania.
Warunkiem koniecznym poprawnego działania wentylacji mechanicznej jest dobrze odizolowany budynek od otoczenia. W energooszczędnych mieszkaniach stolarka jest idealnie uszczelniona, a mury zabezpieczone odpowiednimi materiałami izolującymi. W tym modelu zimne powietrze nie ma prawa (w tak dużej ilości) przedostać się do domu, a ciepłe powietrze nie wydostaje się bez kontroli na zewnątrz.
Rekuperator, czyli specjalna maszyna, która odpowiada za proces rekuperacji, składa się z: dwóch wentylatorów, wymiennika ciepła, automatyki sterującej, obudowy, filtrów i podzespołów. Prawdziwa magia rekuperacji polega na odzysku ciepła.
Jak działa? Brudne, zużyte powietrze przedostaje się do specjalnego wymiennika (przez wentylator), w którym przekazuje energię cieplną napływającemu z zewnątrz świeżemu, zimnemu powietrzu i wypływa poza budynek. Czyste powietrze odbiera pozostawione w wymienniku ciepło i wpływa do mieszkania. Strumienie ciepła nie mieszają się, płyną oddzielnymi kanalikami.
Ponadto rekuperator nie tylko ogrzewa świeże powietrze, ale również pełni funkcję filtra. Dlatego przed wtargnięciem do przestrzeni mieszkalnej zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń.
rekuperacja
Straty ciepła występują w każdym domu. Poprzez wentylację grawitacyjną zimne powietrze (szczególnie mroźną porą) przedostaje się do wnętrza, powodując straty ciepła 30-60%. W pomieszczeniach nie może być zimno, dlatego system ogrzewania zużywa więcej paliwa, aby dogrzać przestrzeń.
W rekuperacji zimne powietrze pobiera ciepło z brudnego wypuszczanego z zewnątrz, powodując realne oszczędności na ogrzewaniu 30-50%. Wentylacja mechaniczna w żadnym przypadku nie może zastąpić ogrzewania budynku, ale odzyskuje do 90% traconego ciepła. W ten sposób zdecydowanie obniża zapotrzebowanie pomieszczeń na energię, a co za tym idzie – koszty ogrzewania.
Wentylacja mechaniczna ma również wiele innych zalet, niezwiązanych z oszczędnością na ogrzewaniu:
Rekuperacja to jednorazowy większy wydatek, który może być tajną bronią na ciągle wzrastające ceny paliw. Korzyści finansowe, ekologiczne i zdrowotne sprawiają, że o nowoczesnej wentylacji myśli coraz więcej osób.