ŚRODOWISKO, w którym żyjemy może sprzyjać naszemu zdrowiu, samopoczuciu albo niszczyć nas powoli, ale skutecznie. Jednak nie tylko Nas. Środowisko ma wpływ na wszystko, co nas otacza: na widok za oknem, na to, czy odnajdziemy rzadki gatunek roślin w pobliżu naszego mieszkania, na stan zdrowia naszych pupili.
Działania ekologiczne, proekologia, mają na celu świadomą troskę o otaczającą nas przestrzeń. Dbając o środowisko, dbamy o nas samych, naszych najbliższych, ogólną kondycje Świata.
Gdy spojrzymy głębiej w „środowisko”, dostrzeżemy że ma wpływ na prawie każdy aspekt naszego życia….
Jak więc nie troszczyć się o „coś”, co może tak POZYTYWNIE lub NEGATYWNIE
budować/niszczyć to, co wokół?
Odpowiedź jest prosta: nijak. Era kopciuchów, których głównym celem jest spalenie wszystkiego, co pod ręką, a jednocześnie dostarczenie najtańszego, złej jakości paliwa i ogrzanie mieszkania już dawno przeminęła. Kiedyś nie zwracaliśmy tak wielkiej uwagi na negatywne konsekwencje, które sukcesywnie wydostawały się z kominów naszych domów… Liczył się efekt tu i teraz, a on rzeczywiście był. Śmieci mniej, ciepło mieszkaniu dostarczone. Teraz wiemy więcej niż wcześniej, jesteśmy edukowani i uświadamiani w zakresie EKOLOGI.
Wiemy już, że: Kopciuchy zanieczyszczają powietrze i emitują niebezpieczne związki, które w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tworzą smog. Smog, czyli niebezpieczną mieszankę tlenków węgla, azotu, siarki, pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu . To, co ten „wytwór człowieka” robi z naszym środowiskiem – przeraża. Sprawia, że drogocenne, czyste powietrze zamienia się w powód wielu chorób układów: oddechowego, krążenia, nerwowego, a także nowotworów i patologii ciąży. Smog niszczy nas nie tylko od środka, ale również negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, skórę, włosy i paznokcie.
Czy wiecie, że w 2017 roku Polska zajęła 1. miejsce pod względem przekroczenia średniorocznego stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu w UE? O tak niechlubny wynik, zatroszczyły się również stare piece. Kopciuchy przyczyniają się do zahamowania wzrostu roślin, a bardzo często doprowadzają lasy, pola uprawne do uszkodzenia, pozbawienia życia. Warstwa ozonowa niszczona przez zatrute powietrze, zaburza fotosyntezę. Powstają również kwaśne deszcze.
Rośliny pobierają toksyny nie tylko z powietrza, ale także gleby. To, co kiedyś kolorowe, staje się szare i ponure. To, co do tej pory dawało smaczne owoce, przestaje dawać plony. Tam gdzie występuje wysokie stężenie niebezpiecznych związków w powietrzu, obserwujemy brak różnorodności gatunków, liczne choroby roślin. Silnie żrące kwasy przedostają się do wód powierzchniowych i gleby. A przecież w glebie uprawiane są warzywa, które powinny być najzdrowsze! Czy jednak są?
Zanieczyszczone powietrze oddziałuje w równie destrukcyjny sposób na organizmy żywe. Zwierzęta nie mają innego wyjścia – muszą oddychać. A czym oddychają, to już wiemy. U naszych psów, smog może być przyczyną zapalenia spojówek, osłabienia mięśni i kości, nowotworów, problemów z węchem, oddychaniem itd. Zwierzęta na co dzień żyjące w naturalnym środowisku, również przystosowane są genetycznie do „zdrowego” środowiska. Regularnie podtruwane, umierają szybciej.
Smog ma ogromny wpływ na ekosystem morski! Ilość ozonu w górnej części atmosfery, co roku maleje o 3%. Wyższe temperatury i promieniowanie UV przyczyniają się do skrócenia przeżywalności fitoplanktonu. Problem ten dotkliwie odczuwają ryby oraz płazy.
Zatrute powietrze jest bezwzględne. Atakuje wszystko, co napotka. My – ludzie, mamy na niego wpływ i możemy się bronić. Spójrzmy na to, co bezbronne i uzależnione od Nas. Środowisko pragnie naszej troski!
Nadal możemy przeczytać o około 70% gospodarstw domowych w Polsce, które stosują przestarzałe kotły, niespełniające żadnych ekologicznych norm. Coraz częściej słyszymy jednak o Odnawialnych Źródłach Energii, jako propozycja w walce o odzyskanie tętniącego życiem środowiska. Optymalnym, ekologicznym paliwem pozostaje gaz, jako paliwo pierwotne, nie wymaga ani dodatkowej obróbki, ani dodatkowej infrastruktury, która zazwyczaj obciąża środowisko. Jednak proponowane na rynku grzewczym kotły 5 klasy na ekogroszek, pellet inne wysokiej jakości ekologiczne opały, również pozwalają EFEKTYWNIE odbudować się przyrodzie.
Teraz nowoczesne kotły dostępne są dla każdego! Wszędzie tam, gdzie jeszcze pojawia się problem ze starymi piecami, prędzej czy później pojawią się również dofinansowania. Nie przegap okazji. Zmień swój stary kocioł na ekologiczną wersje.