logo SIB

rozwój

Komfort ciepła bez wysokich rachunków za ogrzewanie

Program ma na celu wspieranie rozwoju systemów ogrzewania indywidualnego oraz rozwijanie energetyki prosumenckiej w obszarze pomp ciepła, zarówno tych powietrznych, wodnych, jak i gruntowych, zastosowanych w nowo wybudowanych jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Wsparcie finansowe obejmuje inwestycje polegające na zakupie i instalacji nowych pomp ciepła, niezależnie od ich rodzaju. Urządzenia te służą do ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej w nowo powstających domach jednorodzinnych. Przez cały okres trwania projektu, nie może być zainstalowane żadne źródło ciepła oparte na stałych paliwach.

Współfinansowaniu inwestycji podlega:

  • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem.
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem.
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem
pompa ciepła
pompa ciepla na scianie budynku

beneficjenci

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie może ubiegać się osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego tzw. beneficjent. Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:

Nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.)

lub

Złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Wnioskodawcą/Beneficjentem musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Wnioskodawca musi być wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – w przypadku różnicy w osobie wnioskodawcy a nabywcy/odbiorcy należy załączyć stosowne oświadczenie.

szczegóły

Dotacje dla poszczególnych kategorii

Rodzaj pompy ciepła
Typ
Procentowy udział w kosztach kwalifikowanych
Procentowy udział w kosztach kwalifikowanych dla osób fizycznych posiadających kartę dużej rodziny
Nie więcej niż (zł)
Gruntowe
-
do 30%
do 45%
21000
Powietrzne
powietrze-powietrze w systemie centralnym
do 30%
do 45%
7000
Powietrzne
powietrze-woda
do 30%
do 45%
7000

Masz pytania? Potrzebujesz wsparcia?

Od lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej i okolic w uzyskaniu korzystnych dofinansowań

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

fajni praktykanci
A Jula
A Jula
27 Luty 2023
Jest wszystko czego potrzeba.
Tomek Osek
Tomek Osek
9 Grudzień 2022
Profesjonalna firma, wszystko sprawnie. Kontakt i obsługa bardzo miła i przyjemna. Fachowcy znają się na rzeczy. Potrafią doradzić i ewentualnie zaproponować lepszą opcję. Polecam z czystym sumieniem. Napewno jeszcze skorzystamy z usług tej firmy.
Joanna Wiewiora
Joanna Wiewiora
18 Październik 2022
Obsługa wzorowa,żaden problem nie został zlekceważony. Wszystko idealnie dopracowane i zainstalowane. Montażyści bardzo fachowi i grzeczni. Czasowo trochę mnie dostępna firma ze względu na ilość zleceń ale wiadomo jak ktoś jest dobry w tym co robi to polecenia i klienci się same mnożą.Mimo braku czasu i tak próbują go znaleźć I pomóc gdy pojawiają się nowe problemy. Polecam I życzę wszystkim żeby każdą firma miała takich fachowców i podejście do obsługi klienta. Zlecone prace: wymiana pieca gazowego i przeróbka instalacji
Paweł Bigaj
Paweł Bigaj
4 Październik 2022
Znają się na rzeczy
Przemysław Wiatr
Przemysław Wiatr
29 Czerwiec 2022
Firma godna polecenia. Pan Sebastian dokonuje oględzin, precyzyjnej wyceny, służy radą w kwestii wyboru rozwiązań, ustala terminy wykonania. Wykonawcy - Pan Łukasz i Pan Szymon cechują się wysoką kulturą osobistą. Pracują rzetelnie, znają się na robocie, a zlecenia wykonują na gotowo i na czysto oraz w uzgodnionym terminie.
Helena Stanislawska
Helena Stanislawska
23 Maj 2022

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami