Pompy ciepła Bielsko-Biała – ogrzewanie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii

W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB poszukujemy ekologicznych rozwiązań, które zapewnią ciepło i bezpieczeństwo naszym Klientom, a jednocześnie możliwości przyjaznych dla otaczającego środowiska oraz portfeli. Dlatego nieustannie zgłębiamy naszą wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii (OZE). Darmową energię możemy pozyskiwać z otoczenia: powietrza, gruntu, promieni słonecznych, wody i biomasy. W 2021 roku sprzedano w Polsce około 93 tys. pomp ciepła! Z roku na rok zainteresowanie urządzeniem wzrasta.  Pompy ciepła Bielsko-Biała i okolice to kluczowy element oferty SIB. Już dziś dowiedz się więcej o nowoczesnej technice grzewczej.

 

pompy ciepła bielsko biała - ogromne możliwości dla Śląska

Pompy ciepła — nowoczesne źródło ogrzewania

 

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia. Wykorzystuje odnawialne źródła, aby pozyskać darmową energię do celów użytkowych – ogrzania mieszkania oraz ciepłej wody użytkowej. To zdecydowanie nowoczesna technologia, która daje energooszczędne możliwości! Pompa ciepła uznawana jest za rozwiązanie przyjazne środowisku, dlatego częściowo można sfinansować ją z różnych proekologicznych dofinansowań np. program Czyste Powietrze, program STOP SMOG, program Moje Ciepło. To urządzenie umożliwia również uzyskanie niezależności od rosnących cen paliw opałowych.

 

zasada działania pomp ciepła

pompy ciepła Bielsko-Biała – instalacja

 

Zasada działania pompy ciepła w Bielsku i nie tylko!

Aby wytłumaczyć, jak działa pompa ciepła, najlepiej obrać za przykład lodówkę – odbiera ciepło z żywności i przekierowuje do otoczenia. Pompa pracuje na odwrotnej zasadzie. Pobiera ciepło z odnawialnych źródeł energii i kieruje w stronę wnętrza budynku. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj: Pompy ciepła – ogromny potencjał.

Można wyróżnić trzy obiegi pracy pompy: obieg dolnego źródła ciepła, obieg górnego źródła ciepła, a także obieg właściwy zwany termodynamicznym.  W obiegu dolnym urządzenie pobiera ciepło np. z wody lub powietrza, a następnie przekazuje do parownika. Tutaj w układzie przewodów płynie czynnik roboczy, który umożliwia przepływ ciepła. W procesie parowania pozyskiwane jest ciepło w postaci pary i przekazane do drugiego obiegu. W obiegu właściwym występuje sprężarka, która spręża parę i powoduje, że staje się gorąca. W taki sposób powstaje ciepło, które można wykorzystać na bieżące potrzeby. W obiegu dolnym środek chłodniczy oddaje ciepło i w konsekwencji znowu staje się cieczą, nadal bardzo gorącą, o dużym ciśnieniu. W zaworze rozprężnym następuje proces schładzania i środek chłodniczy może ponownie wrócić do parownika oraz pobierać ciepło. Pompa ciepła do prawidłowego działania potrzebuje energii elektronicznej.

 

Pompa ciepła w Bielsku

realizacja SIB – pompa ciepła na terenie Bielska-Białej

 

Jakie są rodzaje i jaką pompę ciepła wybrać? Powietrzny model

Na rynku istnieją trzy główne rodzaje pomp, podzielone ze względu na źródło pozyskiwanego ciepła: powietrzna, gruntowa i wodna. Zdecydowanie numerem jeden w Polsce jest powietrzna pompa ciepła, ponieważ ma liczne zalety! Jest to tańszy model niż gruntowe pompy ciepła i wodne (nie tylko biorąc pod uwagę samo urządzenie, ale również instalację). Poza tym to rodzaj pompy ciepła, który do efektywnego funkcjonowania nie potrzebuje specjalnych warunków np. wody czy gruntów. Działa wydajnie w każdym miejscu w Polsce. Powietrzna pompa ciepła nie tylko ogrzewa, ale również pełni rolę klimatyzacji w gorące dni. Dlaczego akurat urządzenie pobierające ciepło z powietrza? Bo to pompa ciepła: ekologiczna, energooszczędna, wielofunkcyjna, łatwa w montażu i naprawie podczas ewentualnych awarii, a także z pomocą dofinansowań – dostępna dla każdego! Preferowana pompa ciepła Bielsko-Biała i okolice to zdecydowanie powietrzna alternatywa. 

 

WYPEŁNIJ FORMULARZ I SPRAWDŹ CENĘ POMPY 

 

Wyróżniamy również dwa rodzaje pomp ciepła, biorąc pod uwagę ilość jednostek. Na rynku dostępne są pompy ciepła typu split – dwie jednostki (zewnętrzna z parownikiem, sprężarką i zaworem rozprężnym oraz wewnętrzna ze skraplaczem), a także monoblok z jednym modułem, w którym znajduje się cały układ chłodniczy.

Przeznaczenie pomp ciepła

Pompy ciepła możemy użyć do pozyskiwania energii ze środowiska. Urządzenie zamienia energię na ciepło użytkowe i przekazuje do instalacji grzewczej. Przekazanie ciepła z dolnego do górnego obiegu ma służyć zapewnieniu odpowiedniej temperatury do c.o. (centralnego ogrzewania) i c.w.u. (ciepłej wody użytkowej). Pompa ciepła jest ekologicznym, głównym lub dodatkowym źródłem ciepła budynku.

Charakterystyka powietrznych pomp ciepła

Powietrzne to najczęściej kupowane pompy ciepła ze względu na cenę i ponadprzeciętną funkcjonalność. Mogą występować zarówno w modelu split, jak i monoblok, a także ogrzewać c.o. i c.w.u. lub tylko wodę użytkową. To urządzenia grzewcze, które umożliwiają pobranie powietrza z zewnątrz budynku i odebranie z niego ciepła, a następnie przekazanie do odpowiedniego obiegu. Powietrzne pompy ciepła w znaczny sposób obniżają koszty ogrzewania, a pracując wraz z instalacją fotowoltaiczną – zwiększają efektywność. Nie wymagają specjalnej instalacji i np. wykopywania dziur w gruncie, dlatego są łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie w porównaniu do konkurencyjnych modeli o innym źródle energii.

 

urządzenie OZE

Centrum Instalacji Ekologicznych SIB i atrakcyjna oferta pomp ciepła

 

Jaka jest efektywność pomp ciepła?

O pompach ciepła w Bielsku-Białej i okolicy mówi się jako o urządzeniach niezwykle sprawnych. Przeciętnie 1 kW energii elektronicznej daje aż 3 kW energii cieplnej, co sprawia, że sprawność pompy ciepła szacuje się na 300%. Efektywność pracy pompy ciepła zależy głównie od modelu i algorytmu sterującego układem rozmrażania parownika. Porównując sprawność poszczególnych modeli, należy zwrócić główną uwagę na współczynnik efektywności COP. Im współczynnik jest większy, tym lepiej. Wyższa wartość oznacza, że do wyprodukowania konkretnej ilości ciepła, potrzeba mniejszą ilość energii energetycznej, a także pieniędzy.

Jakie źródła energii wykorzystują pompy ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii. Moc OZE na koniec grudnia 2021 roku w Polsce wyniosła 17 GW, co stanowi 30% mocy zainstalowanej. Pompy ciepła wykorzystują następujące źródła:

  • powietrze,
  • woda,
  • grunt,

z czego należy zaznaczyć, że powietrze stanowi główne źródło dostawy energii pompy ciepła!

 

Jesteś z Bielska-Białej? W SIB znajdziesz pompę ciepła dla siebie

pompy ciepła w SIB

 

Ogólne korzyści z posiadania pompy ciepła

Zalety związane z posiadaniem pompy ciepła podkreśla się w trzech obszarach: ekonomia, ekologia i komfort. Posiadanie urządzenia OZE to możliwość poboru darmowej energii i maksymalne obniżenie kosztów za rachunki ogrzewania. Niewątpliwie ogromną korzyścią wynikającą z montażu pompy ciepła jest troska o środowisko. Pompy nic nie spalają, a więc nie ulatniają do powietrza niebezpiecznych substancji. To urządzenia ciche i bezpieczne!

Kolejną korzyścią posiadania pompy ciepła jest możliwość uzyskania dofinansowania na urządzenie grzewcze. Pompa ciepła oznacza również najwyższą klasę energetyczną i zapewnia niższe koszty eksploatacji niż np. kocioł gazowy. Co jeszcze? Pompy nie tylko grzeją, ale również zapewniają chłodne powietrze. To urządzenie, które doskonale współpracuje z fotowoltaiką, a także panelami podłogowymi zapewniając energooszczędność i komfort.  Poza tym pompa ciepła nie wymaga wydzielania osobnej kotłowni, składu opału i montażu kominów. W przeliczeniu okazuje się, że inwestycja w kosztach może być podobna do montażu piecy 5-klasy na pellet lub ekogroszek.

 

gwarancja ciepła w Twoim domu

Montaż pomp ciepła na terenie śląska? Zaufaj specjalitom

 

Pompy ciepła powietrze/woda – nie tylko do ogrzewania domu

Montaż pompy ciepła powietrze-woda to ogromne możliwości. Urządzenia stanowią alternatywę do tradycyjnych źródeł grzewczych.  Badania EuroObserv’ER 2021 szacują, że w 2021 roku w Polsce pracowało 230 tysiące  pomp ciepła, a ponad 70% z nich stanowiły modele powietrzne. Do czego służy pompa ciepła powietrze?

  • Ogrzewanie budynku pompy ciepła

Oczywiście głównym zadaniem pomp ciepła od zawsze było ogrzewanie budynków. Pompa uznawana jest za ekologiczne źródło – urządzenie, które sprzyja trosce o klimat. W niektórych przypadkach pompa ciepła stanowi jedyne źródło grzewcze. Urządzenie działa zawsze, jednak podczas obniżenia temperatur nie tak wydajnie.

  • Ciepła woda użytkowa

Pompa ciepła zasila zarówno centralne ogrzewanie, jak i ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu mamy możliwość codziennej kąpieli w ciepłej wodzie i mycia naczyń za pomocą wody o przyjemnej temperaturze. Warto dodać, że pompę w przypadku mroźnych dni wspiera grzałka elektroniczna.

  • Woda basenowa

Istnieją pompy, które służą wyłącznie do podgrzania wody basenowej.  Statystyki sprzedaży tego rodzaju urządzeń z roku na rok wzrastają. Zatem pompą ciepła można ogrzać wodę w basenie w sposób tani i szybki, nawet w kapryśne dni lata.

pompa ciepła także do basenu!

różne możliwości pomp ciepła dla Bielska i okolic

 

Pompa ciepła – dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Często o pompach ciepła wspomina się w kontekście alternatywy do tradycyjnych źródeł ciepła. Jeszcze niedawno odbiorcami pomp były osoby zamożniejsze. Obecnie cena urządzeń OZE spada, a dzięki dofinansowaniom zakup staje się możliwy dla wszystkich. Pompa nie oznacza już najdroższego ogrzewania. Nie wymaga kotłowni, kominów, opału!

Coraz więcej osób decyduje się na zamianę kopciucha na pompę lub wybór pompy jako główne, nowoczesne i najbardziej ekologiczne źródło ciepła w mieszkaniu. Liczne zalety sprawiają, że taki wybór staje się najbardziej korzystny.

Pompa ciepła w modernizowanych budynkach

Na pompę ciepła najczęściej decydują się nowe i nowoczesne budownictwa już na etapie planowania ogrzewania. Jednak powietrzną pompę ciepła tak naprawdę można zamontować wszędzie, nawet w modernizowanych budynkach – podwyższając komfort i walory ekologiczne oraz ekonomiczne mieszkania. Urządzenia z innym dolnym obiegiem niż powietrze (grunt, woda) do sprawnego działania wymagają specjalnych warunków modernizowanego budynku.

Jak znaleźć odpowiednią pompę ciepła?

To proste. Szukasz pompa ciepła Bielsko-Biała? Jesteś z Buczkowic, Szczyrku Bielska, Żywca, okolic, śląska? Nikt nie posiada takiej wiedzy jak specjaliści od odnawialnych źródeł ciepła. W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB znajdziesz ekspertów od wycen, którzy z ogromną przyjemnością podpowiedzą, jaką pompę ciepła wybrać oraz rozwieją wątpliwości, co do zapotrzebowania budynku na model o danych parametrach. Zawsze przydatne są opinie innych osób. Należy jednak uważać na podpowiedzi anonimowych użytkowników Internetu.

 

darmowa wycena tylko z SIB

darmowa wycena pomp tylko z Centrum Instalacji Ekologicznej SIB!

 

Czy do pomp ciepła nadają się grzejniki?

Tak, do instalacji pomp ciepła nadają się grzejniki, podobne jak do kotła kondensacyjnego. Najbardziej wydajne są modele z wentylatorem przystosowanym do montażu pod grzejnik, które zdecydowanie (o 30%) zwiększają moc grzejników. Pompy ciepła najlepiej współpracują z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji oraz dużej powierzchni grzewczej.

Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Połączenie odpowiedniej pompy ciepła i fotowoltaiki ma ogromny potencjał. Fotowoltaika pobiera z promieni słonecznych darmową energię, którą może przekazać do działania pompy ciepła. W ten sposób płacimy za ogrzewanie minimalne stawki i nie martwimy się o wzrost opłat za paliwo stałe lub gaz.

 

pompa fantastycznie działa z fotowoltaiką

A może pompa ciepła i fotowoltaika?

 

Jak wygląda sterowanie pompami ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, którego parametry ustawia się na specjalnym sterowniku. Chociaż możliwości w ustawieniach jest naprawdę wiele, to nie musimy się martwić, że nie poradzimy sobie ze sterowaniem. Urządzenia są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. Niezwykłym udogodnieniem jest również możliwość zdalnego kontrolowania pracy pompy za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym.

Ekologia a pompy ciepła

To, że pompa jest najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, nikogo już nie dziwi. To urządzenie nie produkuje szkodliwych substancji dla środowiska – dymów i popiołu. Nie zachodzi w nim proces spalania, tak jak np. w kotle na węgiel. Dlatego Program Czyste Powietrze nie wspiera już zakupu pieców węglowych, a coraz chętniej pompy ciepła o różnym źródle pozyskiwania energii.

Ile można zaoszczędzić na pompie ciepła?

O pompie ciepła mówi się jako o kosztownej inwestycji, która z pomocą dotacji szybko się zwraca. Oszczędności dzięki urządzeniu są wyraźniejsze, gdy współpracuje z fotowoltaiką lub rekuperacją. Szacuje się, że pompa ciepła stanowi instalację, która pozwala zaoszczędzić nawet 75% wydatków na ogrzewanie! Pompa ciepła po prostu się opłaca, a szczególnie w czasach, gdy obserwujemy wyraźne wzrosty cen za paliwo do innych źródeł grzewczych.

 

WYBIERZ SIB DO SWOJEJ POMPY CIEPŁA! 

Pompy ciepła Bielsko-Biała i okolice to nasza specjalność!

 

Centrum Instalacji Ekologicznych SIB ul. Miodońskiego 1 w Buczkowicach

Centrum Instalacji Ekologicznych SIB ul. Miodońskiego 1 w Buczkowicach