Coraz częściej, gdy mówimy o energii słonecznej, myślimy o panelach fotowoltaicznych. Promienie słoneczne stanowią odnawialne źródło energii. Co roku padają rekordy produkcji energii z OZE w Polsce, a Słońce to niewątpliwie potężne źródło mocy, które można efektywnie wykorzystać w gospodarstwie domowym. Czy wiesz, że Słońce uznaje się obecnie za największy potencjał paliwowo-energetyczny? Dlatego krok w stronę zielonej energii, to niewątpliwie trafna decyzja! Jakie są zalety fotowoltaiki? Dzisiaj trochę więcej o plusach domowych panel słonecznych.
Fotowoltaika składa się z kilku podstawowych elementów: ogniw fotowoltaicznych, paneli fotowoltaicznych, licznika dwukierunkowego i falownika. Ogniwa fotowoltaiczne łączą się tworząc moduły. Panele to wydajny sposób na przetwarzanie energii ze Słońca na energię elektroniczną. Fotowoltaika pobiera odnawialne źródła energii (promienie słoneczne) i wykorzystując efekt fotoelektryczny przekształca prąd elektryczny w stały – gotowy do użytku domowego. Osoby, które posiadają domową elektrownię mogą produkować własny ekologiczny prąd, a przy okazji oszczędzać!
Każde urządzenie ma zarówno wady, jak i zalety. Dzisiaj skupimy się na mocnych stronach instalacji fotowoltaicznych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy aż 10 powodów, dla których warto zamontować PV w gospodarstwie domowym.
Fotowoltaika, czyli zdecydowanie więcej wad niż zalet!
Panele PV dostarczają czystą – zieloną energię. Wytwarzanie energii elektrycznej w tym przypadku nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji (np. dwutlenku węgla) do atmosfery. Fotowoltaika nie zagraża środowisku, co w dzisiejszych czasach jest dość istotne przy wyborze urządzeń różnego typu.
Kolejna zaleta fotowoltaiki? Posiadanie instalacji umożliwia pobieranie surowca, za którego nie musisz płacić! Energia słoneczna jest odnawialna, obfita i co dość istotne – darmowa! Mamy swobodny dostęp do energii słonecznej, nawet zimą i w nieco zachmurzone dni. Chociaż korzyści wynikające z darmowego źródła energii wiążą się z początkowymi kosztami inwestycyjnymi, to i tak ogniwa fotowoltaiczne zwracają się w szybkim tempie.
Większość osób interesuje się instalacją fotowoltaiczną w kontekście obniżenia rachunków za prąd. Niestety, ceny surowców w Polsce cały czas notują wzrosty. Domowa elektrownia to szansa na niezależność energetyczną i wzrost poczucia bezpieczeństwa! Darmowy prąd oznacza niższe rachunki i łatwiejsze życie.
Poszukując powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę, nie można zapomnieć o dofinansowaniach (np. Program Czyste Powietrze) oraz o pożyczkach na ekologiczne inwestycje. Nieustannie realizowane są programy rządowe, które wspierają eko urządzenia – wykorzystujące odnawialne źródła energii. Poza tym drogie panele fotowoltaiczne, kiedyś niedostępne dla większości, obniżają swoją cenę. Producenci na rynku rywalizują między sobą nie tylko o najwyższą jakość produktu, ale również o najkorzystniejszą ofertę cenową. Prognozuje się, że panele fotowoltaiczne mają obiecującą przyszłość zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym.
Zalet fotowoltaiki jest zdecydowanie więcej! Kolejnym z nich są niskie koszty utrzymania i eksploatacji w porównaniu do innych systemów energii odnawialnej. Panele, aby działały sprawnie wymagają wyczyszczenia raz do roku, a czasami wystarczy po prostu obfity deszcz! Zimą? Należy oczyścić fotowoltaikę z zalegającej na modułach pokrywy śnieżnej i tyle. Można zrobić to samodzielnie. Dla własnego spokoju zalecany jest również przegląd instalacji (podobnie jak kotłów) raz do roku.
Montując instalację fotowoltaiczną nie niszczysz całego domu. Instalacja należy do czystych i stosunkowo niezbyt skomplikowanych systemów. Czy panele można zamontować samodzielnie? Wszystko można, jednak warto zwrócić uwagę, że w przypadku fotowoltaiki każdy szczegół ma znaczenie. Odpowiednie miejsce, trwałe mocowanie, dobrany kąt, idealna moc… to zdecydowanie zadanie dla specjalistów.
Fotowoltaika kojarzy się głównie z gospodarstwem domowym i panelami na dachu lub działce. Warto jednak pamiętać, że zalety fotowoltaiki możemy poczuć w wielu miejscach. Ogniwa fotowoltaiczne generują energię prawie wszędzie, gdzie dostępne jest światło słoneczne. Wystarczy Słońce! Fotowoltaika znajduje zastosowanie podczas wyjazdów na kempingi, w trakcie podróży i na czas wycieczek samochodowych.
Zalety z panel fotowoltaicznych w każdym miejscu na Ziemi
Instalacja PV wyróżnia się całkowicie bezgłośną pracą! To zdecydowanie zaleta fotowoltaiki. Zarówno moduły, jak i ogniwa nie wytwarzają żadnych dźwięków. Życie wokół małej, domowej elektrowni toczy się bez zbędnego hałasu. Panele nie ingerują w styl życia mieszkańców. Poza tym przesyłanie i przetwarzanie energii to proces całkowicie zautomatyzowany. Fotowoltaika do prawidłowego funkcjonowania nie wymaga pracy człowieka.
Wiele osób zastanawia się, czy po otrzymaniu dofinansowania na panele fotowoltaiczne, istnieje możliwość uzyskania ulgi podatkowej. Odpowiedź jest tylko jedna: Tak! Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej uznawany jest za przedsięwzięcie termomodernizacyjne i podlega uldze termomodernizacyjnej.
Panele fotowoltaiczne wykonane z najwyższej jakości materiałów są niezwykle trwałe. PV nie mają ruchomych części i mechanizmów, dlatego ulegają mniejszym zagrożeniom wynikającym z czynników (mechanicznych i atmosferycznych) w porównaniu do innych systemów odnawialnych. Średnia gwarancja na panele to 10-15 lat. Starszej generacji systemy osiągały żywotność do około 25 lat. Najnowocześniejsze panele PV to nawet 40 lat korzyści z energii słonecznej. Wysoka jakość materiału i profesjonalny montaż to gwarancja trwałości nawet podczas śnieżnej zimy oraz porywistych wiatrów.
Szacuje się, że inwestycja związana z panelami słonecznymi zwraca się po 5-10 latach w warunkach domowych. Zalety fotowoltaiki zdecydowanie przewyższają nieliczne wady, dlatego system czerpiący darmową energię ze Słońca z roku na rok zyskuje na znaczeniu! Wykorzystanie darmowej energii słonecznej to niższe rachunki, komfort i bezpieczeństwo. Jeśli marzysz o małej, ale profesjonalnej elektrowni, to już dzisiaj czekamy na kontakt: