logo-sib
termomodernizacja

Ulga termomodernizacyjna

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Do kogo skierowana jest ulga termomodernizacyjna?

Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), to możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Kiedy przysługuje ulga?

Z ulgi skorzystasz, jeśli poniesiesz wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego.

Na czym polega termomodernizacja?

Termomodernizacja obejmuje:

  • Ulepszanie, które zmniejsza zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynków mieszkalnych.
  • Ulepszanie, które redukuje straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz w lokalnych źródłach ciepła, pod warunkiem że budynki mieszkalne, do których dostarczana jest energia z tych sieci, spełniają wymogi dotyczące oszczędności energii zgodnie z przepisami prawa budowlanego lub podjęto działania zmierzające do obniżenia zużycia energii w tych budynkach.
  • Wykonywanie technicznych przyłączy do centralnych źródeł ciepła w związku z likwidacją lokalnych źródeł ciepła, co prowadzi do obniżenia kosztów pozyskiwania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych.
  • Całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na odnawialne źródła energii lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Kiedy przysługuje mi ulga na wydatki?

Ulga na wydatki przysługuje, gdy:

  • Są one wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r., który określa listę materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
  • Dotyczą przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w ciągu 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek.
  • Masz fakturę wystawioną przez podatnika podatku VAT, który nie korzysta ze zwolnienia z tego podatku.
  • Nie zostały one sfinansowane ani dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ani zwrócone tobie w jakiejkolwiek formie.
  • Nie zaliczyłeś ich do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczyłeś od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ani nie uwzględniłeś w związku z korzystaniem z ulg podatkowych zgodnie z Ordynacją podatkową.

Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Ulgę odliczasz w zeznaniu podatkowym od:

  • Dochodu opodatkowanego według skali podatkowej
  • Przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • Dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym

Możesz odliczyć maksymalnie 53.000 zł na wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne realizowane w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Jeżeli wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, odliczasz je razem z tym podatkiem, pod warunkiem że nie odliczyłeś tego podatku na podstawie ustawy o VAT.

Wydatki na termomodernizację, które przekraczają twój dochód (przychód) za dany rok podatkowy, możesz odliczyć w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek.

Jeżeli nie ukończysz przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek, będziesz musiał zwrócić ulgę, doliczając wcześniej odliczoną kwotę do dochodu za rok, w którym minął ten trzyletni okres.

Jeśli po roku, w którym skorzystałeś z ulgi, otrzymasz zwrot odliczonych wydatków na termomodernizację, będziesz musiał doliczyć te kwoty do dochodu za rok, w którym otrzymałeś zwrot, lub złożyć korektę zeznania podatkowego za rok, w którym skorzystałeś z ulgi.

Jak dokumentować wydatki?

Ulga przysługuje, jeśli masz fakturę wystawioną przez aktywnego podatnika VAT.

Możesz także odliczyć fakturę z podatkiem VAT wystawioną przez firmę z innego kraju członkowskiego UE.

Jakie zeznanie złożyć?

Odliczeń dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O zawierający informacje o odliczeniach.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami