Jedna wartość, która stanowi idealną temperaturę mieszkania, czy istnieje? Większość z nas powie, że to kwestia wyłącznie indywidualna. „Zmarzluchy” uwielbiają, gdy w ich czterech kątach jest ciepło jak w tropikach. Jest wielu, którzy preferują niskie temperatury w mieszkaniu, doceniając wieczorne właściwości grubego koca.
Już wkrótce nadejdą zimne, a czasem i mroźne dni. Nasze kotły są przygotowane, nasze piece czekają na największe coroczne wyzwanie. A regulatory? Na naszą decyzję. Poszukując odpowiedzi dotyczącej idealnej temperatury w domu, porzuciliśmy indywidualne preferencje, poznając zdanie ekspertów.
W mieszkaniu spędzamy dużo wolnego czasu. Chcąc odpocząć, zregenerować siłę, musimy zadbać o odpowiednie warunku pomieszczeń. Jednym z czynników wpływających na jakość warunków jest temperatura. Nieodpowiednio dobrana obniża koncentrację, męczy organizm i prowadzi do infekcje dróg oddechowych, skóry, gardła i śluzówek. Powoduje póle głowy, osłabienie, spadek ciśnienia, a w bardzo skrajnych przypadkach nawet doprowadza do odwodnienia organizmu i zaburzeń pracy serca.
Odpowiednia temperatura może się różnić dla każdego z nas. W dużej mierze zależy od wieku, płci, genetyki, czy też naszej aktywności fizycznej. Starsi, dzieci zazwyczaj wyraźniej odczuwają chłód i preferują wyższą temperaturę w mieszkaniu.
Dwa stanowiska są pewne:
optymalna temperatura dla KAŻDEGO człowieka to 15-25 stopni Celsjusza,
„należy nie przegrzewać mieszkania”.
Sprawa jest prosta. Im wyższa temperatura, tym niższa wilgotność powietrza i odwrotnie. Czym jest wilgotność? Stosunkiem rzeczywistej masy pary wodnej zawartej w metrze sześciennym powietrza w danej temperaturze do tego, ile tego powietrza może rzeczywiście być. 40-70% to wartość uważana za optymalną, jeżeli chodzi o wilgotność. Co, jeśli nie zadbamy o odpowiednie warunki, nie osiągając 40% lub przekraczając 70%? Zdecydowanie obniżmy nasz komfort cieplny, świadomie przyczynimy się do zmniejszenia odporności naszych organizmów i stworzymy idealne warunki do namnażania się bakterii, wirusów, grzybów, pleśni, najróżniejszych alergenów w naszym mieszkaniu. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę, jeśli wolimy, aby była wyższa, pamiętajmy o nawilżaczach powietrza!
POMIESZCZENIA, A TEMPERATURA
Specjaliści uważają, że odpowiednia temperatura jest różnorodna dla poszczególnych pomieszczeń. Na szczęście dzięki regulatorom, głowicom termostatycznym jesteśmy w stanie dostosować odpowiednią temperaturę do panujących ogólnych zaleceń. I tak w pomieszczeniach gospodarczych, spiżarniach temperatura powinna wahać się 12-14°C, w sypialni 16-18°C, a w kuchni 17-19°C. Najcieplej – zdaniem specjalistów – powinno być w pokoju dziecięcym 20-22°C, salonie 20-22°C i łazience – nawet do 25°C .
Czy wiedziałeś, że istnieją przepisy dotyczące warunków przebywania ludzi w pomieszczeniach mieszkalnych oraz minimalnej temperatury? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jasno określa dwie wartości:
+20°C (pomieszczenia: przeznaczone na stały pobyt ludzi, bez okryć zewnętrznych, nie wykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej, pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń)
+24°C (pomieszczenia: przeznaczone do rozbierania, przeznaczone na pobyt ludzi bez odzieży, łazienki, rozbieralnie-szatnie, umywalnie, natryskownie, hale pływalni, gabinety lekarskie z rozbieraniem pacjentów, sale niemowląt i sale dziecięce w żłobkach, sale operacyjne)
Zdaniem lekarzy odpowiednia temperatura to taka, gdy nie odczuwamy ani zimna, ani ciepła. Jest uzależniona nie tylko od naszego wieku i płci, stylu życia, ale również od pory roku. Dorośli są w stanie określić, w jakich warunkach czują się najlepiej, gorzej w przypadku małych dzieci, które nie potrafią jednoznacznie zasygnalizować dyskomfortu związanego z otaczającym ciepłem.
Latem dobrze znosimy wyższe temperatury. ZIMĄ ZA OPTYMALNĄ TEMPERATURĘ uważa się 18-22°C
Zimą boimy się przeziębienia, odkręcając grzejniki na „full” i często fundując sobie istną saunę w domu. Jednocześnie zapominając, że największym problemem nie jest zimowa, niska temperatura, a wahania temperatur między wnętrzem mieszkania, a jej zewnętrzną częścią. Oto częsty powód naszych chorób. Dr Jurczyk-Stanisłwska sygnalizuje: „Na skali od 0 do 5 wystarczy trójka! Powyżej jest ryzyko, że odezwą się przypadłości, których nie oczekujemy”.
W obecnych czasach o odpowiednią temperaturę pomieszczeń nie jest trudno. Nie musimy już otwierać okien, aby uzyskać chłód przy okazji tracąc cenne ciepło i pieniądze. Zamontowanie na grzejniku głowicy już pozwala nam dowolnie manewrować temperaturą.
Dostępne na każdą kieszeń regulatory pokojowe, inteligentne systemy
to ogromna pomoc dla domowników ceniących sobie idealne komfort cieplny.
Kotłownie – montaż, modernizacja, serwis:
Kotłownie gazowe – montaż, modernizacja, serwis:
Kotłownie na pellet – montaż, modernizacja, serwis:
Kotłownie węglowe – montaż, modernizacja, serwis:
Kotłownie olejowe – montaż, modernizacja, serwis:
Kotłownie na ekogroszek- montaż, modernizacja, serwis:
Panele solarne – montaż, modernizacja, serwis:
Pompy ciepła – montaż, modernizacja, serwis:
Odkurzacze centralne – instalacja i montaż:
Instalacje sanitarne – montaż i modernizacja:
Instalacje wentylacji mechanicznej – montaż i modernizacja:
Instalacje wodno-kanalizacyjne – montaż i modernizacja: