logo SIB
nowe zasady fotowoltaika

Jak będzie wyglądać polski rynek fotowoltaiki prosumenckiej w 2024 r.?

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki

W ostatnich latach fotowoltaika zyskała na popularności jako sposób na produkcję ekologicznej energii. Zarówno indywidualni użytkownicy, jak i przedsiębiorstwa decydują się na montaż instalacji PV, aby zmniejszyć koszty energii i wpływ na środowisko. Systemy rozliczania energii wyprodukowanej przez te instalacje przeszły kilka istotnych zmian.

Stare zasady – Net-Metering
Do końca marca 2022 roku, prosumentów rozliczano w ramach systemu net-metering. W praktyce oznaczało to, że nadwyżki energii elektrycznej wysyłane do sieci były traktowane jak rodzaj depozytu, który można było wykorzystać w przyszłości. Prosumenci, którzy dostarczali nadmiar energii do sieci, otrzymywali możliwość jej “odbioru” w innych okresach, za co pobierana była opłata w wysokości 20–30% za magazynowanie energii.

Nowe zasady – Net-Billing
Od 1 kwietnia 2022 r., dla nowo zainstalowanych instalacji PV, zaczął obowiązywać system net-billing. W ramach tego systemu nadwyżki energii nie są już zwracane jako “depozyt” lecz sprzedawane są do sieci od razu po cenie rynkowej. Rozliczenia dokonywane są miesięcznie, na podstawie ceny ogłaszanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zależnej od cen na Towarowej Giełdzie Energii oraz ilości sprzedanej energii na giełdzie.

Zmiany od lipca 2024 roku
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 lipca 2024 roku, nadwyżki energii będą rozliczane na podstawie ceny godzinowej na rynkach dnia następnego, co oznacza rezygnację z dotychczasowego systemu średniomiesięcznych cen. Takie podejście pozwoli na bardziej dynamiczne i precyzyjne rozliczanie sprzedawanej i kupowanej energii, co ma dodatkowo motywować do instalowania paneli fotowoltaicznych. Użytkownik będzie sprzedawać nadwyżki po aktualnej cenie rynkowej z ostatniej godziny.

Czy nowe zasady są opłacalne?

Przejście do rozliczania nadwyżek energii na podstawie cen godzinowych rynków dnia następnego jest krokiem naprzód w efektywnym wykorzystaniu wyprodukowanej energii. To oznacza, że prosument będzie mógł sprzedawać nadwyżki po aktualnej cenie rynkowej z ostatniej godziny, co może przynieść większe korzyści finansowe, szczególnie w godzinach o wyższej cenie energii.

Jedną z kluczowych zalet tych zmian jest wprowadzenie bardziej przewidywalnej ceny energii. Dzięki rozliczaniu na podstawie cen godzinowych, prosument będzie mógł lepiej przewidywać koszty i zyski z generowanej energii, co pozwoli mu lepiej zarządzać swoimi finansami.

W rezultacie, te zmiany mają potencjał do zwiększenia opłacalności instalacji fotowoltaicznych. Prosumenci będą mogli skorzystać z bardziej elastycznych i precyzyjnych rozliczeń, co pozwoli im maksymalizować korzyści finansowe z posiadanych instalacji PV.

Istotna nowość ! Kim jest prosument wirtualny?

Wprowadzenie kategorii prosumenta wirtualnego to rozwiązanie, które ma potencjał do zrewolucjonizowania rynku fotowoltaicznego. Prosument wirtualny to osoba, która nie posiada własnych, fizycznych instalacji PV, lecz jest udziałowcem w większym projekcie fotowoltaicznym.

Celem tego rozwiązania jest umożliwienie szerszemu gronu osób korzystania z korzyści płynących z fotowoltaiki, nawet jeśli nie mają możliwości montażu własnych paneli. Dla wielu osób, takich jak mieszkańcy bloków czy właściciele domów zlokalizowanych w mniej nasłonecznionych miejscach, instalacja paneli solarnych na własnym dachu może nie być wykonalna. Prosumenckie udziały wirtualne pozwalają im uczestniczyć w produkcji energii odnawialnej i czerpać z tego korzyści, mimo braku własnych instalacji.

Prosumenci wirtualni, korzystając z nowoczesnych rozwiązań rynkowych, mogą znacząco obniżyć swoje rachunki za energię. Ta forma uczestnictwa w produkcji energii słonecznej jest szczególnie korzystna dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą zainstalować paneli na swojej nieruchomości, ale chcą aktywnie przyczyniać się do zwiększania udziału energii odnawialnej i osiągania niezależności energetycznej.

Na czym polega bycie prosumentem wirtualnym?

Tradycyjnie, bycie prosumentem oznaczało posiadanie własnych paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu domu, w gospodarstwie rolnym lub na własnej działce. Osoby te miały bezpośredni fizyczny dostęp do swoich instalacji. W przeciwieństwie do nich, prosument wirtualny nie posiada bezpośredniego kontaktu fizycznego z instalacją fotowoltaiczną, która może znajdować się w zupełnie innym miejscu kraju.

Rola prosumenta wirtualnego polega na zakupie udziału w energii generowanej przez zewnętrzną, dużą instalację PV. Na przykład, jeśli ktoś decyduje się na zakup 3,5 kWp mocy w systemie, który produkuje łącznie 350 kWp, to nabywa 1% produkowanej energii. To pozwala na korzystanie z korzyści płynących z fotowoltaiki bez konieczności fizycznego posiadania paneli.

Taka forma uczestnictwa otwiera możliwości dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą zainstalować własnych systemów PV — nie posiadają odpowiedniej przestrzeni, mieszkają w mniej nasłonecznionych miejscach czy w budynkach wielorodzinnych. Prosument wirtualny, inwestując w część większej instalacji, staje się współwłaścicielem wyprodukowanej energii i może czerpać z tego tytułu korzyści finansowe, obniżając swoje rachunki za prąd, przy jednoczesnym przyczynianiu się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii.

Kto może zostać prosumentem wirtualnym?

Przystąpienie do grona prosumentów wirtualnych jest możliwe dla każdego, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Prosumenci, którzy już posiadają instalacje PV, ale uznają je za niewystarczająco wydajne, również mogą rozważyć wsparcie swojego systemu przez uczestnictwo w projekcie wirtualnym.

Czy opłaca się zostać prosumentem wirtualnym?

Decyzja o skorzystaniu z rozwiązania, jakim jest zostanie prosumentem wirtualnym to obecnie jedna z bardziej opłacalnych opcji na rynku energetycznym. Proces ten zakłada standardowy zakup energii elektrycznej, którego koszt jest ustalany na podstawie taryfy domowej, np. G11 czy G12. Równocześnie, w innej części kraju, energia wyprodukowana z udziałem prosumenta wirtualnego jest sprzedawana po stawce godzinowej. Nadwyżki finansowe są przechowywane na koncie depozytowym i mogą być wykorzystane do zmniejszenia przyszłych rachunków za energię, a nawet przynieść dodatkowy zysk w wysokości 20% nie wykorzystanych środków po roku rozliczeniowym.

Podsumowanie

Rok 2024 przynosi istotne zmiany w sposobie rozliczania energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Wprowadzenie nowych przepisów, które zaczynają obowiązywać od lipca, jest odpowiedzią na potrzebę bardziej efektywnego i dynamicznego rozliczania nadwyżek energii. Zmiana z systemu opartego na średniomiesięcznych cenach na rozliczenia w oparciu o ceny godzinowe rynków dnia następnego ma na celu zwiększenie opłacalności instalacji PV. Dzięki temu, prosumentom umożliwiono sprzedaż nadwyżek energii po aktualnych, często bardziej korzystnych cenach, co może wpłynąć na zmniejszenie kosztów operacyjnych i zwiększenie zysków.

Nowy model prosumenta wirtualnego otwiera możliwości dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą zainstalować własnych paneli fotowoltaicznych. Udział w większych projektach energetycznych nie tylko pozwala na obniżenie rachunków za energię, ale także wspiera rozwój zrównoważonych źródeł energii, przyczyniając się do osiągnięcia niezależności energetycznej. Wprowadzone zmiany są krokiem w kierunku przyszłości, w której zarówno indywidualni klienci, jak i firmy mogą bardziej efektywnie i świadomie zarządzać swoim zapotrzebowaniem na energię.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami