logo SIB
magazyn energii

Czy magazyn energii się opłaca?

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Wprowadzenie

W dobie rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii, magazyny energii zyskują na znaczeniu, zwłaszcza dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Czy magazyn energii się opłaca? Chociaż inwestycja w magazyn energii wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi, może przynieść wymierne korzyści finansowe. W obliczu malejących cen sprzedaży energii z fotowoltaiki i wprowadzenia rozliczeń godzinowych, magazyny energii mogą stać się atrakcyjnym rozwiązaniem.

Autokonsumpcja

Gdy produkcja energii z paneli fotowoltaicznych przewyższa zapotrzebowanie domu, nadmiar energii jest przechowywany w magazynie energii. Ta zmagazynowana energia może być używana w momencie zwiększonego zapotrzebowania lub gdy produkcja energii ze słońca jest niewystarczająca, np. wieczorem.

Korzystanie z własnej energii elektrycznej eliminuje straty związane z jej przesyłem do sieci oraz zmniejsza ilość energii kupowanej od zewnętrznych dostawców. W rezultacie, rachunki za prąd są niższe, a gospodarstwo domowe staje się bardziej niezależne od tradycyjnych dostawców energii.

Warto podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna wyposażona w magazyn energii, dzięki wyższej autokonsumpcji i dostępności dotacji, zwraca się szybciej niż sama instalacja fotowoltaiczna. Magazynowanie energii staje się więc coraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem, zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia, umożliwiając bardziej efektywne korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Czy magazyn energii się opłaca?

Opłacalność magazynu energii zależy od wielu czynników. Kluczową rolę odgrywa cena energii elektrycznej, zarówno jej zakup, jak i sprzedaż. Ważny jest profil zużycia energii w gospodarstwie domowym oraz obecność urządzeń zwiększających zapotrzebowanie na energię. Istotny wpływ mają również system zarządzania energią, warunki pogodowe i sposób ogrzewania budynku.

Dobór odpowiedniego magazynu energii jest kluczowy dla opłacalności inwestycji. Pojemność magazynu musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb domu oraz sposobu korzystania z energii. Magazyn powinien pomieścić wystarczającą ilość energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł, aby można było z niej korzystać, gdy produkcja jest niska, np. wieczorem lub w nocy. Zbyt duży magazyn generuje niepotrzebne koszty, a zbyt mały nie zaspokoi potrzeb domu.

Również wybór odpowiedniej technologii magazynowania energii ma znaczenie. Powinna być efektywna, trwała, zapewniać minimalne straty energii podczas ładowania i rozładowywania oraz być bezpieczna w użytkowaniu. Wyższa autokonsumpcja energii przekłada się na niższe rachunki i szybszy zwrot z inwestycji. Dodatkowo, dostępność dotacji i programów wsparcia finansowego może przyspieszyć okres zwrotu inwestycji.

Opłacalność magazyny energii 10kWh

Magazyn energii doświadcza regularnych cykli ładowania i rozładowania, które determinowane są przez jego pojemność, moc instalacji fotowoltaicznej oraz funkcję zasilania rezerwowego, jeśli taka jest wymagana. Kluczowe jest odpowiednie dobranie wielkości magazynu, co może mieć decydujący wpływ na jego efektywność.

Zazwyczaj przyjmuje się, że magazyn energii powinien przeprowadzić około 240-280 cykli ładowania i rozładowania rocznie. Im większa liczba cykli, tym bardziej opłacalne może być jego użytkowanie. Czym większą liczbę cykli wykona bateria, tym większa będzie jej opłacalność.

Przy założeniu 260 cykli rocznie, magazyn energii o pojemności użytkowej 10 kWh zmagazynuje w ciągu roku 2600 kWh. Jest to ilość prądu z fotowoltaiki, która nie zostanie sprzedana, lecz zmagazynowana w akumulatorze.

Cena maksymalna prądu z elektrowni w taryfie G11 obowiązująca do 30 czerwca 2024 dla zużycia powyżej 1500 kWh wynosi 0,8585 zł / kWh, zmagazynowanie 2600 kWh spowoduje, że rachunki za prąd zmniejszą się o 2232,1 zł (2600 kWh x 0,8585 zł / kWh = 2232,1 zł). O taką kwotę rocznie ulegną zmniejszeniu rachunki za prąd, po zamontowaniu magazynu energii o pojemności 10 kWh.

Prosument nie będzie jednak uzyskiwał dochodów ze sprzedaży prądu z fotowoltaiki do sieci. Cena z maja 2024 roku wynosi 0,2556 zł za 1 kWh, prosument nie posiadający magazynu energii zarobiłby 664,56 zł (2600 kWh x 0,2556 zł / kWh = 664,56 zł).

Ostatecznie zatem oszczędności wzrosną o 2232,1 zł, ale zmaleją przychody o 664,56 zł, czyli w sumie inwestor zaoszczędzi na rachunkach za prąd 1567,54 zł rocznie.

Po rozbudowie instalacji fotowoltaicznej o magazyn energii o pojemności 10 kWh, rachunki za prąd zmaleją o 1567,54 zł rocznie, wg przyjętych założeń dotyczących cen zakupu i sprzedaży prądu i liczby cykli pracy baterii.

Sprawność magazynu energii

Magazyny energii, mimo swojej użyteczności, niestety generują pewne straty energetyczne w trakcie pracy. Producentom zależy na promowaniu wysokiej sprawności swoich systemów, które osiągają średnio 90% efektywności dla całego zestawu, obejmującego inwerter i magazyn energii. Proces wymaga konwersji prądu stałego zgromadzonego w baterii na prąd przemienny, używany w standardowych gniazdkach.

Jeśli panele fotowoltaiczne wyprodukują 1.000 kWh energii, po zmagazynowaniu i przetworzeniu przez falownik do użytku pozostaje około 900 kWh. Przy rozważaniu korzyści z posiadania magazynu energii o pojemności 10 kWh, należy uwzględnić straty na poziomie około 10%, wynikające z procesu konwersji.

Magazyn energii 10 kWh to 1410,79 zł rocznie oszczędności, po uwzględnieniu sprawności (1567,54 zł – 156.75 zł = 1410,79 zł ).

Koszt magazynu energii

Bateria Huawei Luna 2000 o pojemności 10 kWh wraz z montażem kosztuje na ogół 24.000 zł. Po porównaniu ceny magazynu energii 10 kWh z rocznymi oszczędnościami okaże się, że inwestycja zacznie osiągać opłacalność po 16 latach. (24000 zł / 1410,79 zł = 16 lat)

Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej zakłada żywotność magazynów energii na poziomie 15 lat, jednak gwarancje producentów na baterie na ogół nie przekraczają 9-10 lat. Bardzo dużo zależy od intensywności eksploatacji baterii, czyli od liczby cykli ładowania / rozładowania.

Biorąc pod uwagę dotacje z programu mój prąd 6.0 na magazyn energii w kwocie sięgającej 7000zł zwrot z inwestycji nastąpi o 5 lat szybciej czyli już po 12 latach użytkowania.

Opłacalność magazynowania energii

Opłacalność magazynowania energii jest zależna przede wszystkim od ilości cykli naładowania/rozładowania w roku. Przedstawione w artykule dane odnoszą się do liczby 260 cykli co w skali roku wynosi 71%. Im więcej cykli tym szybciej urządzenie się zwróci.

Należy pamiętać też o rosnących cenach energii elektrycznej.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki magazyn energii powinien zacząć zwracać się po około 7-10 latach użytkowania, przy uzyskanych dotacjach.

Dochodzi do tego jeszcze fakt wprowadzenia godzinowych stawek za energię, podczas których energia jest droższa w godzinach mocno eksploatowanych.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę. Wymiana pieca wykonana fachowo, sprawnie, terminowo. Fachowa porada na różnych etapach inwestycji. Pracownicy uprzejmi, gotowi do pomocy
Paweł Brzozowski
Paweł Brzozowski
30 Kwiecień 2024
Polecam firmę. Jestem po kompleksowej modernizacji kotłowni z pieca węglowego na kocioł gazowy. Pełna profeska. Zadowolenie w 100%. Polecam także kontakt z Panią Moniką odnośnie spraw administracyjnych. Zawsze doradzi i życzliwie podchodzi do sprawy. Z czystym sumieniem polecam. Tak trzymać
Michał Męcik
Michał Męcik
17 Kwiecień 2024
Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami