Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie gazowe?
Uwielbiamy bajkową zimę, niskie temperatury na zewnątrz i ten moment, gdy wchodzimy do ogrzanego mieszkania. Natomiast nie uwielbiamy podwyższonych rachunków, czasami niezrozumiałych i za wysokich. W tym roku wykonaliśmy wiele instalacji ogrzewania gazowego w mieszkaniach Naszych Klientów i to właśnie dla Was poszukujemy odpowiedzi: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie gazowe? Stosując się do kilku — prostych wskazówek, unikniemy zimowych, przerażających opłat za gaz.
Obniżaj rachunki już dziś!
-
Po prostu oszczędzaj to najskuteczniejszy sposób, aby obniżyć rachunki. Jeżeli Twój kocioł gazowy podgrzewa ciepłą wodę użytkową, to zamiast codziennej gorącej kąpieli, wybieraj prysznic. Może zamiast zmywania osobno każdej szklanki w ciepłej wodzie, wykonasz jedno porządne mycie naczyń przy zatkanym kranie? Mycie zębów również nie wymaga nieustannie lejącej z kranu podgrzanej wody. To właśnie małe i na pozór nieistotne szczegóły robią największą różnicę. Oszczędzaj ciepło, oszczędzając gaz i obniżając rachunki.
-
Chyba najczęstszym i błędnym myśleniem związanym z oszczędnością na gazie jest wyłączenie ogrzewania, gdy nie ma nas w domu. Niestety wiele osób nie wie, że drożej wyjdzie nas ogrzanie wychłodzonego mieszkania, niż utrzymanie stałej, lecz niższej temperatury, a w późniejszym etapie dogrzanie do tej, w której czujemy się najlepiej.
-
Wyreguluj temperaturę zarówno gorącej wody, jak i całego mieszkania. Bardzo często okazuje się, że temperatura naszej wody jest za wysoka i wymaga mieszania z zimną, aby była dla nas odpowiednia. Bardzo często okazuje się, że 23℃ stopnie na regulatorze, to za dużo i lepiej czulibyśmy się przy 20 stopniach℃. W naszym mieszkaniu z pewnością są pomieszczenia, w których wysoka temperatura nie jest konieczna np. kuchnia. Pamiętajmy również, że w nocy nasz organizm czuje się komfortowo w niższych temperaturach. To bardzo ważne: dopasuj temperaturę do własnych potrzeb wiedząc, że im wyżej – gorącej (1℃ podnosi koszty ogrzewania o 6%) , tym wyższe opłaty za gaz. Regulatory pokojowe, głowice termostatyczne, pozwolą nam na swobodną regulację temperatury w mieszkaniu.
-
Daj możliwość efektywnej pracy swoim grzejnikom. Nie zakrywaj ich ubraniami, zasłonami czy też meblami, zmniejszając wydajność ogrzewania o 20%. Bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja elementów systemu grzewczego. Odpowietrzaj i odkamieniaj grzejniki, aby mogły ogrzewać wydajnie przy racjonalnym zużyciu energii.
-
Regularne wietrzenie mieszkania wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, koncentrację i samopoczucie. Pamiętając, że podczas zimy nie możemy zamknąć się jak przysłowiowe „puszki w konserwie” w naszych domach – wietrzmy pomieszczenia. Wybierzmy jednak metodę krótką i intensywną. Jeżeli mamy zamiar zatroszczyć się o najniższe rachunki za ogrzewanie, nie możemy pozwolić sobie na długotrwałe uchylanie okien.
-
Czy wiesz, że w każdej chwili możesz zmienić sprzedawcę swojego gazu? A jest w czym wybierać: PGNiG, Tauron, PGE, HEG, Po Prostu Energia, Duon, Novum, Elektrix…
To decyzja, którą może podjąć każdy z nas, w każdej chwili i to za darmo. To decyzja, która skutecznie wpływa na nasze zimowe oszczędności i może przysporzyć wiele korzyści gospodarstwu domowemu. Warto porównać oferty i jeśli jest taka możliwość, obniżyć rachunki za gaz.
-
Ekrany zagrzejnikowe – słyszałeś o takim wynalazku? To maty, które przytwierdza się za grzejnikiem. Są wykonane z różnych materiałów, a co za tym idzie, mają różne parametry. Ekrany zakłada się, aby ograniczyć starty ciepła. Ciepło, zamiast skupiać się na ścianie, zostaje odbijane do wnętrza pomieszczenia. I to wszystko ma sens, bo zmniejszamy rachunki za ogrzewanie, oszczędzając około 5% energii.
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie gazowe w przyszłości?
-
Bardzo możliwe, że za Twoje wysokie rachunki odpowiedzialne są Twoje cztery ściany, niekoniecznie dobrze ocieplone. Jeżeli brakuje w mieszkaniu odpowiedniej izolacji, co często zdarza się w starych budynkach, wówczas ciepło szybciej uchodzi na zewnątrz. Wtedy również kocioł musi pracować ze wzmożoną mocą, zużywając więcej paliwa. Zadbaj o odpowiednią termomodernizację budynku (wełną, styropianem), wymień stare, nieszczelne okna i drzwi lub zainwestuj w skuteczne uszczelki. Czy wiesz, że nieszczelne okna mogą powodować stratę 25% ciepła? Powyższe inwestycje z pewnością obniżą zimowe koszty utrzymania mieszkania.
-
Jak wygląda stan Twojego kotła? Stary, zaniedbany, bez odpowiedniego serwisu zdecydowanie wpływa na brak efektywności i odpowiedniej wydajności. Tylko SPRAWNY kocioł gazowy jest w stanie zapewnić nam minimalne rachunki za ogrzewanie gazowe zimą. Zaufaj fachowcom i doprowadź swój system grzewczy do stanu, w którym „będzie się opłacał”. Jeżeli jest już za późno i kocioł stracił swoją moc, wymień go nowy. To spory wydatek, który szybko się zwróci w postaci niższych rachunków. Stary, zaniedbany kocioł generuje nam straty w okolicach 20-30% gazu. Pamiętajmy, że zły stan naszego ogrzewania gazowego jest nie tylko nieoszczędny, ale również i przede wszystkim niebezpieczny!
-
A może rekuperacja (z odzyskiem ciepła)? Wentylacja mechaniczna zapewnia nam ciągły i nieprzerywalny dostęp stałego powietrza, ale również oszczędność na ogrzewaniu. Tradycyjna wentylacja usuwa z pomieszczeń zużyte i ogrzane powietrze. Nowoczesna rekuperacja odzyskuje ciepło z systemu wentylacji.
ŻYCZYMY NAJNIŻSZYCH RACHUNKÓW ZA GAZ!
Oszczędzaj na rachunkach zimą 2022/2023
To, co obecnie dzieje się z cenami gazu, ale również z kosztami za inne paliwa — nie wymaga komentarzy. Wszystko drożeje, również gaz. W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB nieustannie doradzamy w kwestiach ekologicznego, ale przede wszystkim wydajnego ogrzewania! Pytanie: jak obniżyć rachunki za ogrzewanie gazowe? To popularna zagwozdka wśród naszych Klientów. Masz swój sposób na oszczędność? Podziel się nim w komentarzach, a dodamy Twoją radę do złotej listy.