Uwielbiamy bajkową zimę, niskie temperatury na zewnątrz i ten moment, gdy wchodzimy do ogrzanego mieszkania. Natomiast nie uwielbiamy podwyższonych rachunków, czasami niezrozumiałych i za wysokich. W tym roku wykonaliśmy wiele instalacji ogrzewania gazowego w mieszkaniach Naszych Klientów i to właśnie dla Was poszukujemy odpowiedzi: Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie gazowe? Stosując się do kilku — prostych wskazówek, unikniemy zimowych, przerażających opłat za gaz.
Po prostu oszczędzaj to najskuteczniejszy sposób, aby obniżyć rachunki. Jeżeli Twój kocioł gazowy podgrzewa ciepłą wodę użytkową, to zamiast codziennej gorącej kąpieli, wybieraj prysznic. Może zamiast zmywania osobno każdej szklanki w ciepłej wodzie, wykonasz jedno porządne mycie naczyń przy zatkanym kranie? Mycie zębów również nie wymaga nieustannie lejącej z kranu podgrzanej wody. To właśnie małe i na pozór nieistotne szczegóły robią największą różnicę. Oszczędzaj ciepło, oszczędzając gaz i obniżając rachunki.
Naucz się dobrych nawyków, a oszczędzisz gaz
Chyba najczęstszym i błędnym myśleniem związanym z oszczędnością na gazie jest wyłączenie ogrzewania, gdy nie ma nas w domu. Niestety wiele osób nie wie, że drożej wyjdzie nas ogrzanie wychłodzonego mieszkania, niż utrzymanie stałej, lecz niższej temperatury, a w późniejszym etapie dogrzanie do tej, w której czujemy się najlepiej.
Wyreguluj temperaturę zarówno gorącej wody, jak i całego mieszkania. Bardzo często okazuje się, że temperatura naszej wody jest za wysoka i wymaga mieszania z zimną, aby była dla nas odpowiednia. Bardzo często okazuje się, że 23℃ stopnie na regulatorze, to za dużo i lepiej czulibyśmy się przy 20 stopniach℃. W naszym mieszkaniu z pewnością są pomieszczenia, w których wysoka temperatura nie jest konieczna np. kuchnia. Pamiętajmy również, że w nocy nasz organizm czuje się komfortowo w niższych temperaturach. To bardzo ważne: dopasuj temperaturę do własnych potrzeb wiedząc, że im wyżej – gorącej (1℃ podnosi koszty ogrzewania o 6%) , tym wyższe opłaty za gaz. Regulatory pokojowe, głowice termostatyczne, pozwolą nam na swobodną regulację temperatury w mieszkaniu.
Przeczytaj również: Jaka temperatura w domu, aby było idealnie?
Daj możliwość efektywnej pracy swoim grzejnikom. Nie zakrywaj ich ubraniami, zasłonami czy też meblami, zmniejszając wydajność ogrzewania o 20%. Bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja elementów systemu grzewczego. Odpowietrzaj i odkamieniaj grzejniki, aby mogły ogrzewać wydajnie przy racjonalnym zużyciu energii.
Dbaj o stan grzejników, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie
Regularne wietrzenie mieszkania wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, koncentrację i samopoczucie. Pamiętając, że podczas zimy nie możemy zamknąć się jak przysłowiowe „puszki w konserwie” w naszych domach – wietrzmy pomieszczenia. Wybierzmy jednak metodę krótką i intensywną. Jeżeli mamy zamiar zatroszczyć się o najniższe rachunki za ogrzewanie, nie możemy pozwolić sobie na długotrwałe uchylanie okien.
Czy wiesz, że w każdej chwili możesz zmienić sprzedawcę swojego gazu? A jest w czym wybierać: PGNiG, Tauron, PGE, HEG, Po Prostu Energia, Duon, Novum, Elektrix…
To decyzja, którą może podjąć każdy z nas, w każdej chwili i to za darmo. To decyzja, która skutecznie wpływa na nasze zimowe oszczędności i może przysporzyć wiele korzyści gospodarstwu domowemu. Warto porównać oferty i jeśli jest taka możliwość, obniżyć rachunki za gaz.
Ekrany zagrzejnikowe – słyszałeś o takim wynalazku? To maty, które przytwierdza się za grzejnikiem. Są wykonane z różnych materiałów, a co za tym idzie, mają różne parametry. Ekrany zakłada się, aby ograniczyć starty ciepła. Ciepło, zamiast skupiać się na ścianie, zostaje odbijane do wnętrza pomieszczenia. I to wszystko ma sens, bo zmniejszamy rachunki za ogrzewanie, oszczędzając około 5% energii.
Bardzo możliwe, że za Twoje wysokie rachunki odpowiedzialne są Twoje cztery ściany, niekoniecznie dobrze ocieplone. Jeżeli brakuje w mieszkaniu odpowiedniej izolacji, co często zdarza się w starych budynkach, wówczas ciepło szybciej uchodzi na zewnątrz. Wtedy również kocioł musi pracować ze wzmożoną mocą, zużywając więcej paliwa. Zadbaj o odpowiednią termomodernizację budynku (wełną, styropianem), wymień stare, nieszczelne okna i drzwi lub zainwestuj w skuteczne uszczelki. Czy wiesz, że nieszczelne okna mogą powodować stratę 25% ciepła? Powyższe inwestycje z pewnością obniżą zimowe koszty utrzymania mieszkania.
Ocieplony budynek to oszczędność!
Jak wygląda stan Twojego kotła? Stary, zaniedbany, bez odpowiedniego serwisu zdecydowanie wpływa na brak efektywności i odpowiedniej wydajności. Tylko SPRAWNY kocioł gazowy jest w stanie zapewnić nam minimalne rachunki za ogrzewanie gazowe zimą. Zaufaj fachowcom i doprowadź swój system grzewczy do stanu, w którym „będzie się opłacał”. Jeżeli jest już za późno i kocioł stracił swoją moc, wymień go nowy. To spory wydatek, który szybko się zwróci w postaci niższych rachunków. Stary, zaniedbany kocioł generuje nam straty w okolicach 20-30% gazu. Pamiętajmy, że zły stan naszego ogrzewania gazowego jest nie tylko nieoszczędny, ale również i przede wszystkim niebezpieczny!
A może rekuperacja (z odzyskiem ciepła)? Wentylacja mechaniczna zapewnia nam ciągły i nieprzerywalny dostęp stałego powietrza, ale również oszczędność na ogrzewaniu. Tradycyjna wentylacja usuwa z pomieszczeń zużyte i ogrzane powietrze. Nowoczesna rekuperacja odzyskuje ciepło z systemu wentylacji.
To, co obecnie dzieje się z cenami gazu, ale również z kosztami za inne paliwa — nie wymaga komentarzy. Wszystko drożeje, również gaz. W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB nieustannie doradzamy w kwestiach ekologicznego, ale przede wszystkim wydajnego ogrzewania! Pytanie: jak obniżyć rachunki za ogrzewanie gazowe? To popularna zagwozdka wśród naszych Klientów. Masz swój sposób na oszczędność? Podziel się nim w komentarzach, a dodamy Twoją radę do złotej listy.