logo SIB

Ekologiczny program specjalnie dla Ciebie

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Ekologiczny program specjalnie dla Ciebie

W 2017 roku powołano KPOP, czyli Krajowy Program Ochrony Powietrza. Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce, która z rok na rok ulegała pogorszeniu. Zgodnie z przyjętą ustawą w wielu miejscach w kraju powstały regulacje zakazujące korzystania ze starych kotłów, a także ogrzewania mieszkań szkodliwym dla środowiska paliwem.

Uchwała antysmogowa pozwala na nałożenie kar finansowych dla wszystkich osób, które nie przestrzegają jej konkretnych zasad, a jest ich trochę również dla naszego województwa. Kary wynoszą od 20 do 5000 zł. Kotły gazowe, kotły 5 klasy lub ekoprojekt, ciepło systemowe, pompa ciepła, fotowoltaika, elektrownia wiatrowa to źródła ciepła, które spełniają wymagania antysmogowe. Każde ogrzewanie do końca 2027 rok musi  uzyskać normy PN-EN 303-5:2012.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE – CZAS NA ZMIANY

Data 1.09.2017 oznacza zakaz montowania starych urządzeń grzewczych (niespełniających normy antysmogowe) w nowych budynkach, mieszkaniach. Jest to szczególnie ważny moment dla inwestorów oraz osób, które rozpoczęły budowę swoich wymarzonych czterech kątów. To dzień zapoczątkowujący pierwszy z czterech etapów walki o czyste powietrze w naszym kraju.

Kolejny zapis głosi, że do 1.01.2022 z mieszkań muszą zostać usunięte wszystkie kotły eksploatowane przez okres dłuższy niż 10 lat (od daty produkcji), a także kotły niespełniające żadnych norm emisyjnych.

Kotły, eksploatowane do 5 lat od daty produkcji, muszą zniknąć z naszych kotłowni do końca 2025 roku. 1 stycznia 2028 to jeden z ważniejszych momentów w ustawie antysmogowej, od której obowiązuje stanowczy zakaz montowania kotłów, spełniających wyłącznie wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.

 

WYMIANA STAREGO KOTŁA – INWESTYCJA

Obserwując, co się dzieje w zakresie KPOP można jednoznacznie stwierdzić, że już wkrótce Polacy będą zmuszeni, wymieć swoje stare systemy grzewcze na nowoczesne, ekologiczne wersje. Zawsze pozostaje najważniejsze pytanie: jak sfinansować takie przedsięwzięcie? Biorąc pod uwagę, że to, co najtańsze wcale nie oznacza trwałe i bezawaryjne. Decydując się na odpowiedni rodzaj ogrzewania, myślimy o naszej przyszłości. Stawiamy na sprawdzonych producentów oraz polecany zespół Instalatorów. Mamy przekonanie, że tylko inwestując w niezawodne produkty, zapewnimy sobie wydajny kocioł i wieloletnią gwarancję.

Wszystko związane jest z kosztami, często przekraczającymi domowy budżet. Na szczęście na ratunek przychodzą nam przeróżne dofinansowania, z których warto skorzystać, aby zapomnieć o zbliżających się terminach ustawy antysmogowej.

RZĄDOWY PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE”

Czyste Powietrze to ogromny, rządowy projekt, który z roku na rok gromadzi coraz większą ilość zwolenników. Stał się pomocą dla osób pragnących wymieć swój stary piec i kocioł na paliwo stałe. Z programu możemy również skorzystać będąc zainteresowanymi odnawialnymi źródłami energii. Dla kogo skierowane jest dofinansowanie? Dla osób fizycznych, właścicieli domów jednorodzinny oraz osób, które posiadają zgodę na budowę takiego budynku. Program obejmuje cały kraj i jest warty 103 miliardy!

Beneficjenci mogą liczyć na dotacje rzędu do 15 000 tysięcy na wymianę starego pieca oraz nawet do 37 000 tysięcy dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną. Program trwa od 2018 roku, a ostatni wniosek o dofinansowanie możemy złożyć  do dnia 30 czerwca 2027 rok.

OZE DLA MIESZKAŃCÓW BIELSKA-BIAŁEJ

To pokaźny projekt, który ma być wsparciem dla mieszkańców Bielska-Białej w kwocie 15 156 250,00 zł. Jego głównym celem jest przekonanie społeczności do korzyści, jakie płyną z odnawialnych źródeł energii: pompy ciepłe, kolektory słoneczne, fotowoltaika. Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła daje możliwość ekologicznego, wydajnego ogrzewanie mieszkania. OZE to niewątpliwie ratunek dla środowiska i niezastąpiona, darmowa energia.

W projekcie przewidziano 1000 instalacji OZE, a w tym 610 instalacji fotowoltaicznych, 150 instalacji kolektorów słonecznych oraz 110 pomp ciepła do c.w.u, 130 pomp ciepła do c.o. lub c.o. i c.w.u. Termin realizacji projektu: 10.07.2020 – 30.04.2022.

STOP SMOG

Program Czyste Powietrze obejmuje w swoim zakresie program STOP SMOG, który skierowany jest dla gmin starających się o dotację. Jest o co walczyć, bo dofinansowania sięgają 70% inwestycji. Inwestycje mogą być związane z wymianą starego źródła ciepła oraz z instalacją odnawialnych źródeł energii. Z sukcesem o dotacje postarało się 11 pobliskich gmin (Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka) oraz miasto Żywiec.

Wartość całego projektu „Ograniczenie niskiej emisji na terenie działalności Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu” – STOP SMOG wynosi 15 078 797,90 zł. Realizacje przedsięwzięć mogą nastąpić do połowy 2021 roku.

DOFINANSOWANIA GMINNE Program Ograniczenia Niskiej Emisji

Warto wykonać jeden telefon do swojej gminy z zapytaniem o dofinansowanie na wymianę starego kotła. Co roku w innych miastach na terenie województwa śląskiego, mieszkańcy mogą starać się o częściowe sfinansowanie ekologicznej inwestycji grzewczej. W każdym miesiącu możemy dowiedzieć się o nowych naborach, dlatego jeśli jesteśmy zainteresowani dofinansowaniem, skontaktujmy się z gminą i poznajmy jej indywidualny plan w walce o czyste powietrze.

Na dzień dzisiejszy program obejmuje GMINĘ KOZY, czy też GMINĘ WILKOWICE. PONE, czyli Program Ograniczenia Niskiej Emisji, pozwala na uzyskanie dotacji na wymianę starego kotła na rok 2021. Właściciele budynków jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych mogą starać się o dofinansowania rzędu 4 000 – 6 000 zł.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami