logo SIB

Aktualne dofinansowania na wymianę starych kotłów – powiat bielski i żywiecki

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Aktualne dofinansowania na wymianę starych kotłów – powiat bielski i żywiecki

Ustawa antysmogowa nakazuje mieszkańcom naszego kraju wymianę starych kotłów. W trosce o środowisko ustalono konkretne daty likwidacji kopciuchów. Nie mamy tak dużo czasu. Przypominamy, że do końca 2021 roku mamy obowiązek wymiany urządzeń grzewczych z datą produkcji do 2006 roku oraz kotłów bez tabliczki znamionowej. Niestety, modernizacja kotłowni i nowy system grzewczy to często spore wydatki. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z dofinansowań zarówno tych rządowych, jak i gminnych.

Program Czyste Powietrze

Rządowy, ogólnokrajowy program, który jest znany Polakom od 2018 roku. Program Czyste Powietrze ma trzy główne cele:

  • poprawa jakości powietrza,

  • zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (wymiana źródeł ciepła),

  • poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Budżet programu obejmuje 103 miliardy i niezależnie gdzie mieszkamy, możemy starać się o kwotę nawet do 30 – 37 tysięcy (różnica zależna od kategorii kosztów kwalifikowanych)  na własne potrzeby związane z wymianą źródła ciepłego. Beneficjentami mogą zostać osoby, które posiadają lub współposiadają budynek mieszkalny jednorodzinny lub wydzielony w budynkach jednorodzinnych lokal mieszkalny z wyodrębnioną księgą wieczystą. Warto dodać, że dochód roczny rodziny ubiegającej się o dofinansowanie nie może przekraczać kwoty 100 000 zł.

Jeżeli chcemy starać się o dotację z programu, musimy w pierwszej kolejności złożyć wniosek, który jest dostępny na portalu gov.pl. Po wypełnieniu niezbędnych danych i dołączeniu załączników, komplet dokumentów należy wysłać pocztą tradycyjną lub e-wnioskiem, podpisując wniosek za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

program czyste powietrze szansą na zminimalizowanie kosztów wymiany starego kopciucha

Likwidacja starych źródeł ciepła na paliwa stałe w Bielsku-Białej

Do 19.05.2021 mieszkańcy Bielska-Białej mogą starać się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na likwidacje starego kotła. Dofinansowanie pozwala na zamianę starego pieca na nowoczesne ogrzewanie. W ramach programu możemy zdecydować się na ogrzewanie ciepłem: sieciowym, gazowym, prądem, a nawet pompę ciepła.

Warto zgłosić się do naboru, bo główną cechą projektu jest bardzo wysoki poziom dofinansowania. Możemy uzyskać zwrot nawet do 100% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 11 000 zł na kocioł i 22 000 zł na pompę ciepła. Należy zwrócić uwagę, że Grantobiorcą może być osoba, która posiada ocieplony budynek oddany do użytku po 2008 roku lub z wykonaną termomodernizacją.

Organizatorem konkursu, którego pierwszą listę początkową i rezerwową poznamy w czerwcu jest Zarząd Województwa Ślaskiego. Organizator  potwierdza, że uczestnikami projektu mogą być osoby, które biorą udział również w programie Czyste Powietrze, a wyniki w żaden sposób nie są uzależnione od dochodów. Końcowa lista wszystkich Grantobiorców będzie dostępna w grudniu 2021 roku, a realizacja projektu zaplanowana jest na 2022-2023.

Kompletny i wypełniony wniosek należy złożyć do Biura Obsługi Interesanta przy pl. Ratuszowym 6 (parter) lub wysłać na adres: Wydział Ochrony Środowiska i Energii, pl. Ratuszowy 6, 43-300 Bielsko-Biała. Należy pamiętać, że kopertę oznaczamy hasłem: „GRANTY PONE”.

Beskidzkie Centrum Kotłów i Instalacji pomaga w uzupełnianiu wniosków

Dotacje do wymiany pieców węglowych IV edycja 2021-2023 w Buczkowicach

Jeżeli mieszkamy w gminie Buczkowice, możemy przystąpić do kontynuacji programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Celem przyznawania dotacji jest wymiana 150 starych kotłów na ekologiczne źródła grzewcze. Deklarację o przystąpieniu do programu należy zgłosić do 31 maja 2021. Warto podjąć szybkie kroki, ponieważ liczy się kolejność zgłoszenia chęci uzyskania dotacji.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które legitymują się tytułem prawnym do jednorodzinnego budynku mieszkalnego/samodzielnego lokalu mieszkalnego. Należy pamiętać, że wraz z kompletnym, uzupełnionym wnioskiem musimy dołączyć zdjęcie starego pieca węglowego.

Mieszkańcy Gminy Buczkowice mogą otrzymać kwotę w wysokości 6 000 zł, ale nie więcej niż 60% kosztów. Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji jest likwidacja starego, niespełniającego normy pieca.

Program Ochrony Środowiska dla Gminy Wilamowice na lata 2017-2020 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2024

Jeszcze przez kilka dni (do 6 maja 2021) mieszkańcy Wilamowic mogą złożyć wniosek do Urzędu Gminy w Wilamowicach o dofinansowanie na wymianę starych kotłów. W programie mogą brać udział osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Wilamowianie mogą starać się dofinansowanie, jeżeli mają zamiar zakupić nowy kocioł gazowy. W 2021 w ramach projektu planuje się wymienić około 120 starych, zagrażających środowisku kotłów. Warto pamiętać, że o przyznawaniu dofinansowania decyduje kolejność składania wniosków. Kolejną cenną wskazówką jest fakt, że przed podpisaniem umowy dotacji, konieczne jest zlecenie opinii kominiarskiej na własny koszt oraz dostarczenie kosztorysu ofertowego. Ponadto osoby, które otrzymają pomoc finansową, mają obowiązek zezłomowania starego pieca.

Jaka jest kwota dofinansowania? Do 40% kosztów kwalifikowanych, a maksymalnie 3 500 zł. 15 października 2021 rok to data, do której powinno zostać zrealizowane przedsięwzięcie związane z wymianą starego kotła.

dofinansowania wspomagają walkę o czyste powietrze

PONE nabory uzupełniające 2020-2021 w Czechowicach-Dziedzicach

Program Ograniczenia Niskiej Emisji prężenie działa również na terenie Czechowic-Dziedzic. Z niecierpliwością czekaliśmy na informacje, że już wkrótce ruszą nabory uzupełniające. Teraz już wiemy, że mamy czas do 7 maja 2021 roku na ponowne składanie wniosków.

Program skierowany jest dla właścicieli budynków jednorodzinnych, którzy jeszcze w tym roku pragną zlikwidować stary kocioł i zastąpić go ekologicznym, wydajnym kotłem gazowym. Dofinansowanie wyróżnia się wysokimi kwotami, ponieważ może osiągnąć nawet 60% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6 000 zł.


Wszelkie, obszerniejsze informacje możemy uzyskać w Wydziale Ochrony i Środowiska (Urząd Miasta Czechowice-Dziedzice) lub pod telefonem: 32 214 71 09.

Początkiem 2021 nabory do PONE trwały również w innych miastach:

  • Szczyrk (1.03.2021-19.03.2021)

  • Bestwina (29.03.2021-12.04.2021)

    2021 to również rok, w którym zakończyły się nabory do bardzo wartościowego projektu

STOP Żywiec oraz dodatkowy nabór do projektu Słoneczna Żywiecczyzna (SIB nie znajduje się na liście instalatorów w tym projekcie).

Z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty na terenie powiatu Żywieckiego, które umożliwią pozyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła.

Najważniejsze informacje związane z wymianą starych kotłów na nowe:

  • W roku 2021 ma ruszyć STOP SMOG Bielsko-Biała. Już nie możemy się doczekać, kiedy poznamy dalsze szczegóły. Zachęcamy do obserwowania naszej strony, gdzie znajdują się bieżące informacje: https://ogrzewaniesib.pl/sib/stop-smog/.

  • Szanowny Klienci Beskidzkiego Centrum Kotłów i Instalacji SIB ustawa antysmogowa narzuca na nas obowiązek wymiany starych kotłów. Wiemy, że nie zawsze mamy możliwość skorzystania z dofinansowania, dlatego przypominamy o okazji uzyskania kredytu z banku Crédit Agricole w siedzibie naszej firmy: ul. Miodońskiego 1, 43-374 Buczkowice. Jeżeli mają Państwo zamiar sprawdzić swoją zdolność kredytową,prosimy o zabranie ze sobą: dowodu osobistego, telefonu komórkowego, danych dotyczących miejsca zatrudnienia.

  • Jesteśmy dla Was i zawsze możecie na nas liczyć w staraniach o dofinansowanie. Nie mamy możliwości zawiezienia dokumentów w Państwa imieniu do urzędów, ale z przyjemnością pomożemy w wypełnieniu wniosków, skanowaniu, wysyłce online.

JEDNOCZEŚNIE PRZYPOMINAMY, ŻE ZNAJDUJEMY SIĘ NA LIŚCIE WYKONAWCÓW. GWARANTUJEMY NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ ZWIĄZANĄ Z MODERNIZACJĄ STAREJ KOTŁOWNI.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami