logo SIB

Dofinansowania – kolejna szansa

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Dofinansowania – kolejna szansa

Ogólnopolskie, rządowe programy to świetna okazja, aby spełnić swoje grzewczo-energetyczne marzenia. Nowe kotły, fotowoltaika to wydatek na lata, który niestety czasami przerasta nasze portfele. Jednak ponownie ruszyły programy, które mają na celu pozytywnie, a w tych przypadkach również ekologicznie, pomóc Polakom w zakupie nowych urządzeń grzewczych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Programy, które cieszą się największą popularnością znowu dostępne.

Program Mój Prąd – dopłata do fotowoltaiki

Szybko skończyły się pieniądze w każdej z dwóch pierwszych edycji programu Mój Prąd. Środki wyczerpały się przed datą zakończenia programu. Przypominamy, że dofinansowanie ma na celu zwiększenie produkcje energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Od 1 lipca 2021 roku można kolejny raz starać się o własną fotowoltaikę z programu Mój Prąd na lata 2021-2023. Wielu już skorzystało z dofinansowania, może również spróbujesz?

W poprzednich edycjach złożono ponad 260 tysięcy wniosków na łączną kwotę 1,08 mld złotych. Moc instalacji z programu osiągnęła już 1,2 GW. Łącznie powstałe mikroinstalacje są w stanie wyprodukować ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej.

Mój Prąd, czyli podstawowe pytanie:

• Fotowoltaikę o jakiej mocy mogę zakupić w ramach programu?
Moc paneli nie może przekraczać 10 kW. Przy tym pytaniu warto dodać, że program nie uwzględnia zwiększenia mocy dla instalacji już istniejących. Należy pamiętać, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest wymiana licznika na dwukierunkowy oraz podpisanie umowy kompleksowej ze sprzedawcą energii.

Dofinansowanie może być przyznane, jeśli:
• moc wynosi od 2-10 kW,
• gotowa instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do sieci elektroenergetycznej,
• inwestycja nie rozbudowuje istniejącej fotowoltaiki,
• instalacja nie została sfinansowana przed 23 lipca 2019 roku.

• Ile mogę uzyskać dofinansowania?
Do 50 % kosztów kwalifikowanych, jednak jedno przedsięwzięcie nie może uzyskać więcej niż 3 000 zł. To pieniądze, które zdecydowanie przyśpieszają zwrot inwestycji. Niestety kwota w porównaniu z poprzednimi edycjami zmalała o 2 000 zł. Dotacja jest zwolniona z podatku dochodowego i nie jest wymagana do wskazania podczas zeznania PIT.

• O co chodzi z tą tablicą informacyjną?
Beneficjent zobowiązany jest umieścić tablicę informacyjną: „Inwestycja proekologiczna wsparta w programie Mój Prąd” na ogrodzie lub elewacji budynku. Tablica nie może zawierać żadnych dodatkowych informacji i grafik.

• Do kiedy mogę złożyć wniosek?
Termin to 1.07-22.12.2021 rok. Wniosek możemy szybko złożyć online przez Generator Wniosków o dofinansowanie GWD. Program Mój prąd nie przyjmuje wniosków w wersji papierowej. Biorąc pod uwagę, że wiele osób nie posiada e-dowodu, czy profilu zaufanego, istnieje możliwość złożenia wniosku przez pełnomocnika.

Należy również pamiętać o sytuacji sprzed roku. Termin składania wniosków może zakończyć się w przypadku wyczerpania alokacji środków. Dlatego kto pierwszy, ten lepszy!

• Jak złożyć wniosek o dotację z Programu Mój Prąd?
Wniosek możemy złożyć drogą elektroniczną na stronie gov.pl. Jeżeli wysyłamy dokument online pamiętajmy, że konieczny będzie Profil Zaufany lub e-dowód. Do złożonego wniosku należy dołączyć:
• kopię umowy dwukierunkowej ze sprzedawcą energii,
• fakturę za montaż instalacji fotowoltaicznej,
• zaświadczenie z OSD o przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej.

Program Czyste Powietrze – wymiana starych pieców i docieplanie domów jednorodzinnych

To program, o którym jest naprawdę głośno! Przynosi tak wiele korzyści, więc cieszy nas, że nadal jest aktualny, chociaż zdecydowanie w nowej wersji. Program Czyste Powietrze to przede wszystkim troska o środowisko, ale również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

W programie do czerwca wpłynęło ponad 260 tysięcy wniosków na łączną kwotę 4,6 mld złotych. Z programu korzystamy coraz częściej w związku z ustawą antysmogową, która nakazuje likwidacje starych kotłów.

Czyste Powietrze, czyli najczęściej zadawane pytania:

• Czy nadal mogę zakupić każdy kocioł spełniający normy 5 klasy?
Niestety nie. W zmienionej wersji programu montaż kotła na węgiel jest możliwy wyłącznie do końca roku. Po tym czasie wymieniając kopciucha, mamy możliwości zakupu kotła gazowego lub na pellet. Od 1 stycznia 2022 wnioski o zakup i montaż kotła gazowego będą automatycznie odrzucane.

• Czy próg dochodowy ma znaczenie?
Tak. Próg dochodowy w przypadku programu Czyste Powietrze odgrywa kluczową rolę. Dobrą informacją jest fakt, że wraz z nową wersją programu próg wzrósł do 1 564 zł dochodu miesięcznego na osobę, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych do kwoty 2 189 zł.

• Dobrze, a ile mogę otrzymać pieniędzy na kocioł pelletowy?
Więcej niż w poprzednich edycjach, ponieważ podwyższono listę kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Przy podstawowym poziomie dofinansowania dotacja może wynieść do 9 000 zł, a przy podwyższonym poziomie nawet 12 000 zł. Należy jednak pamiętać, że w pierwszym przypadku nie może to być więcej niż 45% wszystkich poniesionych kosztów, a w drugim więcej niż 60% kosztów.

• Co mam zrobić, jeśli mimo dofinansowania nie stać mnie na nowe urządzenie?
Z pomocą przychodzi „ścieżka bankowa” i Związek Banków Polskich. Banki będą udzielały Kredytu Czyste Powietrze, które umożliwią częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Więcej ciekawych informacji na temat nowych, bankowych możliwości w związku z naborem wniosków przeczytasz tutaj → Ścieżka bankowa.

NFOŚiGW rozpoczął również pracę nad pożyczkami dla gmin, które mają zaspokoić potrzebę: uzupełnienia finansowania dla beneficjentów.

• Skąd zabrać wniosek do programu?
Wniosek należy pobrać z portalu gov.pl. Po wypełnieniu niezbędnych danych i dołączeniu załączników, komplet dokumentów należy wysłać pocztą tradycyjną lub e-wnioskiem, podpisując wniosek za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

PRZYPOMINAMY, ŻE BESKIDZKIE CENTRUM KOTŁÓW I INSTALACJI
Z OGROMNĄ PRZYJEMNOŚCIĄ POMAGA W UZUPEŁNIANIU WNIOSKÓW

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami