Dofinansowania – kolejna szansa

Bogusław Misiarz

Table of Contents

Dofinansowania – kolejna szansa

 

Ogólnopolskie, rządowe programy to świetna okazja, aby spełnić swoje grzewczo-energetyczne marzenia. Nowe kotły, fotowoltaika to wydatek na lata, który niestety czasami przerasta nasze portfele. Jednak ponownie ruszyły programy, które mają na celu pozytywnie, a w tych przypadkach również ekologicznie, pomóc Polakom w zakupie nowych urządzeń grzewczych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

 

Programy, które cieszą się największą popularnością znowu dostępne.

 

Program Mój Prąd – dopłata do fotowoltaiki

Szybko skończyły się pieniądze w każdej z dwóch pierwszych edycji programu Mój Prąd. Środki wyczerpały się przed datą zakończenia programu. Przypominamy, że dofinansowanie ma na celu zwiększenie produkcje energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Od 1 lipca 2021 roku można kolejny raz starać się o własną fotowoltaikę z programu Mój Prąd na lata 2021-2023. Wielu już skorzystało z dofinansowania, może również spróbujesz?

W poprzednich edycjach złożono ponad 260 tysięcy wniosków na łączną kwotę 1,08 mld złotych. Moc instalacji z programu osiągnęła już 1,2 GW. Łącznie powstałe mikroinstalacje są w stanie wyprodukować ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej.

Mój Prąd, czyli podstawowe pytanie:

• Fotowoltaikę o jakiej mocy mogę zakupić w ramach programu?
Moc paneli nie może przekraczać 10 kW. Przy tym pytaniu warto dodać, że program nie uwzględnia zwiększenia mocy dla instalacji już istniejących. Należy pamiętać, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest wymiana licznika na dwukierunkowy oraz podpisanie umowy kompleksowej ze sprzedawcą energii.

Dofinansowanie może być przyznane, jeśli:
• moc wynosi od 2-10 kW,
• gotowa instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do sieci elektroenergetycznej,
• inwestycja nie rozbudowuje istniejącej fotowoltaiki,
• instalacja nie została sfinansowana przed 23 lipca 2019 roku.

• Ile mogę uzyskać dofinansowania?
Do 50 % kosztów kwalifikowanych, jednak jedno przedsięwzięcie nie może uzyskać więcej niż 3 000 zł. To pieniądze, które zdecydowanie przyśpieszają zwrot inwestycji. Niestety kwota w porównaniu z poprzednimi edycjami zmalała o 2 000 zł. Dotacja jest zwolniona z podatku dochodowego i nie jest wymagana do wskazania podczas zeznania PIT.

• O co chodzi z tą tablicą informacyjną?
Beneficjent zobowiązany jest umieścić tablicę informacyjną: „Inwestycja proekologiczna wsparta w programie Mój Prąd” na ogrodzie lub elewacji budynku. Tablica nie może zawierać żadnych dodatkowych informacji i grafik.

• Do kiedy mogę złożyć wniosek?
Termin to 1.07-22.12.2021 rok. Wniosek możemy szybko złożyć online przez Generator Wniosków o dofinansowanie GWD. Program Mój prąd nie przyjmuje wniosków w wersji papierowej. Biorąc pod uwagę, że wiele osób nie posiada e-dowodu, czy profilu zaufanego, istnieje możliwość złożenia wniosku przez pełnomocnika.

Należy również pamiętać o sytuacji sprzed roku. Termin składania wniosków może zakończyć się w przypadku wyczerpania alokacji środków. Dlatego kto pierwszy, ten lepszy!

• Jak złożyć wniosek o dotację z Programu Mój Prąd?
Wniosek możemy złożyć drogą elektroniczną na stronie gov.pl. Jeżeli wysyłamy dokument online pamiętajmy, że konieczny będzie Profil Zaufany lub e-dowód. Do złożonego wniosku należy dołączyć:
• kopię umowy dwukierunkowej ze sprzedawcą energii,
• fakturę za montaż instalacji fotowoltaicznej,
• zaświadczenie z OSD o przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej.

Program Czyste Powietrze – wymiana starych pieców i docieplanie domów jednorodzinnych

To program, o którym jest naprawdę głośno! Przynosi tak wiele korzyści, więc cieszy nas, że nadal jest aktualny, chociaż zdecydowanie w nowej wersji. Program Czyste Powietrze to przede wszystkim troska o środowisko, ale również zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

W programie do czerwca wpłynęło ponad 260 tysięcy wniosków na łączną kwotę 4,6 mld złotych. Z programu korzystamy coraz częściej w związku z ustawą antysmogową, która nakazuje likwidacje starych kotłów.

Czyste Powietrze, czyli najczęściej zadawane pytania:

• Czy nadal mogę zakupić każdy kocioł spełniający normy 5 klasy?
Niestety nie. W zmienionej wersji programu montaż kotła na węgiel jest możliwy wyłącznie do końca roku. Po tym czasie wymieniając kopciucha, mamy możliwości zakupu kotła gazowego lub na pellet. Od 1 stycznia 2022 wnioski o zakup i montaż kotła gazowego będą automatycznie odrzucane.

• Czy próg dochodowy ma znaczenie?
Tak. Próg dochodowy w przypadku programu Czyste Powietrze odgrywa kluczową rolę. Dobrą informacją jest fakt, że wraz z nową wersją programu próg wzrósł do 1 564 zł dochodu miesięcznego na osobę, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych do kwoty 2 189 zł.

• Dobrze, a ile mogę otrzymać pieniędzy na kocioł pelletowy?
Więcej niż w poprzednich edycjach, ponieważ podwyższono listę kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Przy podstawowym poziomie dofinansowania dotacja może wynieść do 9 000 zł, a przy podwyższonym poziomie nawet 12 000 zł. Należy jednak pamiętać, że w pierwszym przypadku nie może to być więcej niż 45% wszystkich poniesionych kosztów, a w drugim więcej niż 60% kosztów.

• Co mam zrobić, jeśli mimo dofinansowania nie stać mnie na nowe urządzenie?
Z pomocą przychodzi „ścieżka bankowa” i Związek Banków Polskich. Banki będą udzielały Kredytu Czyste Powietrze, które umożliwią częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Więcej ciekawych informacji na temat nowych, bankowych możliwości w związku z naborem wniosków przeczytasz tutaj → Ścieżka bankowa.

NFOŚiGW rozpoczął również pracę nad pożyczkami dla gmin, które mają zaspokoić potrzebę: uzupełnienia finansowania dla beneficjentów.

• Skąd zabrać wniosek do programu?
Wniosek należy pobrać z portalu gov.pl. Po wypełnieniu niezbędnych danych i dołączeniu załączników, komplet dokumentów należy wysłać pocztą tradycyjną lub e-wnioskiem, podpisując wniosek za pomocą podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

PRZYPOMINAMY, ŻE BESKIDZKIE CENTRUM KOTŁÓW I INSTALACJI
Z OGROMNĄ PRZYJEMNOŚCIĄ POMAGA W UZUPEŁNIANIU WNIOSKÓW

 

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

fajni praktykanci
A Jula
A Jula
27 Luty 2023
Jest wszystko czego potrzeba.
Tomek Osek
Tomek Osek
9 Grudzień 2022
Profesjonalna firma, wszystko sprawnie. Kontakt i obsługa bardzo miła i przyjemna. Fachowcy znają się na rzeczy. Potrafią doradzić i ewentualnie zaproponować lepszą opcję. Polecam z czystym sumieniem. Napewno jeszcze skorzystamy z usług tej firmy.
Joanna Wiewiora
Joanna Wiewiora
18 Październik 2022
Obsługa wzorowa,żaden problem nie został zlekceważony. Wszystko idealnie dopracowane i zainstalowane. Montażyści bardzo fachowi i grzeczni. Czasowo trochę mnie dostępna firma ze względu na ilość zleceń ale wiadomo jak ktoś jest dobry w tym co robi to polecenia i klienci się same mnożą.Mimo braku czasu i tak próbują go znaleźć I pomóc gdy pojawiają się nowe problemy. Polecam I życzę wszystkim żeby każdą firma miała takich fachowców i podejście do obsługi klienta. Zlecone prace: wymiana pieca gazowego i przeróbka instalacji
Paweł Bigaj
Paweł Bigaj
4 Październik 2022
Znają się na rzeczy
Przemysław Wiatr
Przemysław Wiatr
29 Czerwiec 2022
Firma godna polecenia. Pan Sebastian dokonuje oględzin, precyzyjnej wyceny, służy radą w kwestii wyboru rozwiązań, ustala terminy wykonania. Wykonawcy - Pan Łukasz i Pan Szymon cechują się wysoką kulturą osobistą. Pracują rzetelnie, znają się na robocie, a zlecenia wykonują na gotowo i na czysto oraz w uzgodnionym terminie.
Helena Stanislawska
Helena Stanislawska
23 Maj 2022

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami