logo SIB

Jak dobrać moc kotła gazowego? Sibowskie wskazówki

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Jak dobrać moc kotła gazowego? Sibowskie wskazówki

 

Ustawy antysmogowe niejako wymuszają na nas wymianę starych urządzeń grzewczych, a wybór nowego kotła to nie lada wyzwanie. Zastanawiamy się nad rodzajem paliwa, funkcją, firmą i parametrami. Specjaliści w Centrum Instalacji Ekologicznych SIB z ogromną przyjemnością podpowiedzą, który kocioł spełni nasze wymagania. Jeżeli jednak już teraz pragniesz „mieć na oku” swoje wymarzone urządzenie grzewcze,  koniecznie sprawdź, jak dobrać moc kotła gazowego?

 

Kocioł jednofunkcyjny, a dwufunkcyjny – różnica w mocy

Kocioł jednofunkcyjny ma za zadanie zapewnić pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, a więc musi posiadać moc, która wynika z zapotrzebowania budynku na ciepło. Dwufunkcyjny kocioł natomiast oprócz  zagwarantowania mieszkania o przyjemnej temperaturze, staje się gwarancją ciepłej wody użytkowej, a wydajność ogrzanej wody zależy od mocy kotła. Dla przykładu kocioł o mocy 24 kW w 10 minut produkuje około 100 litrów c.w.u.

Często decydujemy się na zakup kotła o dużej modulacji mocy i słusznie! Modulacja zapewnia mniejsze zużycie paliwa oraz zwiększoną trwałość urządzenia. Jest to o wiele ekonomiczniejszy i bezpieczniejszy wybór, niż zakupu urządzenia grzewczego o większej mocy, niż to potrzebne, aby zagwarantować dostateczną siłę. Dlaczego? Bo w drugim przypadku kotły o za dużej mocy mogą doprowadzić do uszkodzenia instalacji i generują większe koszty.

 

Wskazówki, jak dobrać moc kotła gazowego
Optymalna moc kotła gwarantuje komfort mieszkania

 

Jak dobrać moc kotła gazowego? Kiedy większa?

Trend w nowym budownictwie jednoznacznie podkreśla energooszczędność i szczelność elementów budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla nowego i starego mieszkania może różnić się diametralnie. Analizując potrzebną moc kotła, należy zabrać pod uwagę nie tylko wielkość budynku, funkcję, jaką ma spełniać, ale również izolacje mieszkania, czy też straty ciepła zimową porą.

Ogólnikowo przyjmuje się jednak, że kocioł dwufunkcyjny powinien posiadać moc 0,6 kW na 10 m². I to powinno wystarczyć, a w energooszczędnych budynkach być nawet ponad zapotrzebowanie. Jednak musimy pamiętać o podgrzaniu ciepłej wody. Dlatego często w mieszkaniu o średniej wielkości nie zauważymy kotła o mocy 10 kW, a 20 kW i więcej. Tam, gdzie dostępne są dwie łazienki, częstą opcją kotła dwufunkcyjnego jest nawet 25-30 kW, a jeszcze częstszą kocioł jednofunkcyjny o mniejszej mocy, ale za to wystarczająco dużym zasobniku.

Jeżeli naszym celem jest zapewnić mieszkaniu stałą, ciepłą wodę użytkową musimy przed kupnem kotła przeprowadzić analizę zapotrzebowania na wodę oraz zakupić albo kocioł o dużej mocy, albo wybrać odpowiedniej wielkości zasobnik. Warto działania te pozostawić specjalistą, którzy podczas doradztwa uwzględniają nie tylko ilość osób w mieszkaniu, ale również liczbę i rodzaj punktów poboru wody.

 

Optymalna moc kotła gazowego
Wybierz SIB i poznaj idealną moc urządzenia

 

Zdecydowanie ciężej jest dokładniej sprecyzować moc kotła w starym, niż nowoczesnym budownictwo. Często, aby dokładnie określić, jakie urządzenie spełni nasze wymagania na ciepło, wykorzystuje się obliczenia straty ciepła. Wynikają one z zastosowanych przegród budowlanych, czy wentylacji. Brana jest pod uwagę również temperatura zewnętrzna, ustalona przez Polską Normę PN-B-02403:1982.

Jeżeli mieszkamy w nowym budownictwie, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie, śmiało przy określeniu mocy kotła, możemy skorzystaj z poniższego obliczenia:

powierzchnia budynku (w metrach kwadratowych) x wysokość pomieszczeń (w metrach) x 30 (współczynnik W/m3) / 1000

Musimy jednak pamiętać, że wynik jest szacunkowy. Zawsze lepiej skonfrontować nasze obliczenia ze specjalistą. Obliczenia wskazują na minimalną wartość mocy, kocioł powinien być nieznacznie mocniejszy w przypadku kotła jednofunkcyjnego. Natomiast w przypadku urządzenia, które ma za zadanie zarówno podgrzać wodę jak i ogrzać mieszkania wartość ta zazwyczaj wskazuje model niższy od tego, który jest nam potrzebny.

 

Moc kotła zależy od wielu czynników
Nie zapomnij o zapotrzebowaniu na ciepłą wodę

 

Oszczędność to dokładność!

Wybór kotła nie jest łatwą, ani tanią decyzją. Odpowiednio wybrana moc zapewnia komfort mieszkania oraz oszczędność. Jak obliczają potrzeby cieplne budynku architekci lub audytorzy energetyczni? Biorą pod uwagę nie tylko standardowe, ale również zaawansowane parametry: rodzaj i jakość izolacji, charakter wentylacji, lokalizacje w strefie klimatycznej, położenie w stosunku do stron świata, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, sposób użytkowania budynku. Wszystko po to, aby precyzyjnie określić wskaźniki sezonowego i szczytowego zapotrzebowania ciepła.

W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB dokładnie wiemy, jak dobrać moc kotła gazowego. Umów się na darmową wycenę!

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami