Rozpoczęcie sezonu grzewczego – 6 porad, jak oszczędzać na gazie?

Bogusław Misiarz

Table of Contents

Rozpoczęcie sezonu grzewczego – 6 porad, jak oszczędzać na gazie?

 

Październik to czas, w którym bardzo często jesteśmy zmuszeni odpalić nasz kocioł gazowy. Niestety, od 1 października osoby korzystające z taryfy PGNiG zapłacą 7,4 proc. więcej za paliwo, niezależnie do jakiej grupy taryfowej należą. Regularne podwyżki sprawiają, że mamy ochotę odpalić „domowe ciepło” dopiero w sezonie zimowym, jednak przy takiej – jesiennej pogodzie nie zawsze jest to możliwe. Dzisiaj podpowiadamy, jak zaoszczędzić na gazie w domu.

 

1. Wymień stary kocioł na kondensacyjną wersję

Jeżeli zakupiłeś kocioł gazowy lata temu, to bardzo prawdopodobne, że należy do piecy tradycyjnych, czyli takich, w których ciepło ze spalin ucieka nieodwracalnie przez komin. Aktualnie na rynku proponowane są w większości kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania, które odzyskują dodatkową ilość ciepła ze spalin. Funkcja ta sprawia, że wymieniając stary, tradycyjny kocioł na nowoczesną, kondensacyjną opcję możemy oszczędzić, zużywając do 30% mniej gazu. Jeśli jesteś właścicielem nowego pieca, pamiętaj o regularnym przeglądzie.

 

2. Ocieplenie i uszczelnienie to podstawa!

Nie zaoszczędzimy gazu, jeśli ciepło w mieszkaniu będzie regularnie przedostawać się na zewnątrz. Chociaż ocieplenie budynku i uszczelnienie okien to większa inwestycja, należy o tym pomyśleć przed sezonem grzewczym, ponieważ taki krok pomoże nam zaoszczędzić na gazie. To przez nieodpowiednio docieplone ściany wydostaje się nawet 35% energii cieplnej. Przez okna? Do 25%! Pamiętaj również o przewodach kominowych, z których nie korzystacie. Nieodpowiednio uszczelnione są przyczyną ogromnych strat ciepła.

 

mężczyzna uszczelnia okna
staranne uszczelnienie okien to doskonały sposób na oszczędność gazu

 

3. Utrzymuj stałą temperaturę w mieszkaniu

To bardzo ważne, aby nie ingerować tak często w sterownik kotła. Stała temperatura pozwala nam oszczędzać na gazie. Wyziębianie pomieszczenia, aby potem ponownie ogrzać ściany, wymaga większego zużycia paliwa. Czy wiesz, że obniżenie temperatury o 1℃, pozwala zaoszczędzić nawet 5-6% energii grzewczej? Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednią wartość do danego pomieszczenia. Pomogą nam w tym regulatory pokojowe. Pamiętajmy, że niższa temperatura wpłynie korzystniej na nasze zdrowie, niż gorąc w mieszkaniu podczas jesienno-zimowych dni.

 

4. Wpływ grzejników na oszczędność gazu

Aby odczuwalnie oszczędzać pieniądze na gazie w sezonie grzewczym, należy zatroszczyć się o grzejniki w pomieszczeniach. Co roku warto przeglądnąć swoje kaloryfery i dokładnie oczyścić, aby zwiększyć ich sprawność. Nie zapomnij również o otworach wentylacyjnych. Należy jednak pamiętać, że nie oszczędzimy gazu, jeśli nasze grzejniki będą zakryte lub zasłonięte meblami, czy długimi zasłonami. Takie elementy przy grzejnikach nie pozwalają na swobodne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniach i pochłaniają do 20% ciepła. Dobra rada: pragniesz oszczędzać? Odkryj swoje grzejniki!

 

kot leży na rozgrzanym kaloryferze jesienną porą
odsłonięty grzejnik to zwiększona sprawność

 

5. Kiedy otwierać i zasłaniać okna?

Wietrzenie pomieszczeń, niezależnie od pory roku, wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Oszczędność powoduje, że wielu z nas zapomina o konieczności dostarczania świeżego powietrza, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, obniża poziom energii, powoduje senność, a zanieczyszczenia nierzadko są przyczyną chorób.

Otwieraj okna nawet zimą. Rób to jednak najczęściej, ale zdecydowanie krócej, aby nie doprowadzić do ochłodzenia pomieszczenia. Jak jeszcze możesz zaoszczędzić na gazie? Odsłaniaj okna, gdy grzeje słońce, a zasłaniaj, gdy zbliża się noc. Takie proste działania sprawią, że skutecznie oszczędzisz pieniądze w portfelu.

 

6. Zamiast kąpieli szybki prysznic

Od dawna wiadomo, że jeśli chcemy zaoszczędzić na wodzie, to warto zmienić preferencje z kąpieli na prysznic. Jeśli chcemy zaoszczędzić na gazie? Zróbmy to samo. Ogrzewanie wody do codziennej troski o higienę to około 12% zapotrzebowania na gaz. Co więcej, zażywając kąpieli, zużyjemy cztery raz więcej energii cieplnej, niż korzystając z szybkiego prysznica.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

fajni praktykanci
A Jula
A Jula
27 Luty 2023
Jest wszystko czego potrzeba.
Tomek Osek
Tomek Osek
9 Grudzień 2022
Profesjonalna firma, wszystko sprawnie. Kontakt i obsługa bardzo miła i przyjemna. Fachowcy znają się na rzeczy. Potrafią doradzić i ewentualnie zaproponować lepszą opcję. Polecam z czystym sumieniem. Napewno jeszcze skorzystamy z usług tej firmy.
Joanna Wiewiora
Joanna Wiewiora
18 Październik 2022
Obsługa wzorowa,żaden problem nie został zlekceważony. Wszystko idealnie dopracowane i zainstalowane. Montażyści bardzo fachowi i grzeczni. Czasowo trochę mnie dostępna firma ze względu na ilość zleceń ale wiadomo jak ktoś jest dobry w tym co robi to polecenia i klienci się same mnożą.Mimo braku czasu i tak próbują go znaleźć I pomóc gdy pojawiają się nowe problemy. Polecam I życzę wszystkim żeby każdą firma miała takich fachowców i podejście do obsługi klienta. Zlecone prace: wymiana pieca gazowego i przeróbka instalacji
Paweł Bigaj
Paweł Bigaj
4 Październik 2022
Znają się na rzeczy
Przemysław Wiatr
Przemysław Wiatr
29 Czerwiec 2022
Firma godna polecenia. Pan Sebastian dokonuje oględzin, precyzyjnej wyceny, służy radą w kwestii wyboru rozwiązań, ustala terminy wykonania. Wykonawcy - Pan Łukasz i Pan Szymon cechują się wysoką kulturą osobistą. Pracują rzetelnie, znają się na robocie, a zlecenia wykonują na gotowo i na czysto oraz w uzgodnionym terminie.
Helena Stanislawska
Helena Stanislawska
23 Maj 2022

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami