logo SIB

Rozpoczęcie sezonu grzewczego – 6 porad, jak oszczędzać na gazie?

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Rozpoczęcie sezonu grzewczego – 6 porad, jak oszczędzać na gazie?

Październik to czas, w którym bardzo często jesteśmy zmuszeni odpalić nasz kocioł gazowy. Niestety, od 1 października osoby korzystające z taryfy PGNiG zapłacą 7,4 proc. więcej za paliwo, niezależnie do jakiej grupy taryfowej należą. Regularne podwyżki sprawiają, że mamy ochotę odpalić „domowe ciepło” dopiero w sezonie zimowym, jednak przy takiej – jesiennej pogodzie nie zawsze jest to możliwe. Dzisiaj podpowiadamy, jak zaoszczędzić na gazie w domu.

1. Wymień stary kocioł na kondensacyjną wersję

Jeżeli zakupiłeś kocioł gazowy lata temu, to bardzo prawdopodobne, że należy do piecy tradycyjnych, czyli takich, w których ciepło ze spalin ucieka nieodwracalnie przez komin. Aktualnie na rynku proponowane są w większości kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania, które odzyskują dodatkową ilość ciepła ze spalin. Funkcja ta sprawia, że wymieniając stary, tradycyjny kocioł na nowoczesną, kondensacyjną opcję możemy oszczędzić, zużywając do 30% mniej gazu. Jeśli jesteś właścicielem nowego pieca, pamiętaj o regularnym przeglądzie.

2. Ocieplenie i uszczelnienie to podstawa!

Nie zaoszczędzimy gazu, jeśli ciepło w mieszkaniu będzie regularnie przedostawać się na zewnątrz. Chociaż ocieplenie budynku i uszczelnienie okien to większa inwestycja, należy o tym pomyśleć przed sezonem grzewczym, ponieważ taki krok pomoże nam zaoszczędzić na gazie. To przez nieodpowiednio docieplone ściany wydostaje się nawet 35% energii cieplnej. Przez okna? Do 25%! Pamiętaj również o przewodach kominowych, z których nie korzystacie. Nieodpowiednio uszczelnione są przyczyną ogromnych strat ciepła.

mężczyzna uszczelnia okna
staranne uszczelnienie okien to doskonały sposób na oszczędność gazu

3. Utrzymuj stałą temperaturę w mieszkaniu

To bardzo ważne, aby nie ingerować tak często w sterownik kotła. Stała temperatura pozwala nam oszczędzać na gazie. Wyziębianie pomieszczenia, aby potem ponownie ogrzać ściany, wymaga większego zużycia paliwa. Czy wiesz, że obniżenie temperatury o 1℃, pozwala zaoszczędzić nawet 5-6% energii grzewczej? Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednią wartość do danego pomieszczenia. Pomogą nam w tym regulatory pokojowe. Pamiętajmy, że niższa temperatura wpłynie korzystniej na nasze zdrowie, niż gorąc w mieszkaniu podczas jesienno-zimowych dni.

4. Wpływ grzejników na oszczędność gazu

Aby odczuwalnie oszczędzać pieniądze na gazie w sezonie grzewczym, należy zatroszczyć się o grzejniki w pomieszczeniach. Co roku warto przeglądnąć swoje kaloryfery i dokładnie oczyścić, aby zwiększyć ich sprawność. Nie zapomnij również o otworach wentylacyjnych. Należy jednak pamiętać, że nie oszczędzimy gazu, jeśli nasze grzejniki będą zakryte lub zasłonięte meblami, czy długimi zasłonami. Takie elementy przy grzejnikach nie pozwalają na swobodne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniach i pochłaniają do 20% ciepła. Dobra rada: pragniesz oszczędzać? Odkryj swoje grzejniki!

kot leży na rozgrzanym kaloryferze jesienną porą
odsłonięty grzejnik to zwiększona sprawność

5. Kiedy otwierać i zasłaniać okna?

Wietrzenie pomieszczeń, niezależnie od pory roku, wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Oszczędność powoduje, że wielu z nas zapomina o konieczności dostarczania świeżego powietrza, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, obniża poziom energii, powoduje senność, a zanieczyszczenia nierzadko są przyczyną chorób.

Otwieraj okna nawet zimą. Rób to jednak najczęściej, ale zdecydowanie krócej, aby nie doprowadzić do ochłodzenia pomieszczenia. Jak jeszcze możesz zaoszczędzić na gazie? Odsłaniaj okna, gdy grzeje słońce, a zasłaniaj, gdy zbliża się noc. Takie proste działania sprawią, że skutecznie oszczędzisz pieniądze w portfelu.

6. Zamiast kąpieli szybki prysznic

Od dawna wiadomo, że jeśli chcemy zaoszczędzić na wodzie, to warto zmienić preferencje z kąpieli na prysznic. Jeśli chcemy zaoszczędzić na gazie? Zróbmy to samo. Ogrzewanie wody do codziennej troski o higienę to około 12% zapotrzebowania na gaz. Co więcej, zażywając kąpieli, zużyjemy cztery raz więcej energii cieplnej, niż korzystając z szybkiego prysznica.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami