logo SIB

Fotowoltaika i pompa ciepła powietrzna to duet idealny?

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Fotowoltaika i pompa ciepła powietrzna to duet idealny?

„Fotowoltaika”, „pompy ciepła” to pojęcia, które z roku na rok i z dnia na dzień wywołują wiele emocji. O odnawialnych źródłach energii wiemy coraz więcej, a jeśli mamy pytania to z pomocą przybywają specjaliści ds. odnawialnych źródeł energii. Klienci Centrum Instalacji Ekologicznych SIB często nie oczekują od naszych pracowników wiedzy dotyczącej konkretnych parametrów modułów fotowoltaicznych, czy też danych technicznych pompy ciepła, ale odpowiedzi na istotne pytanie: fotowoltaika i pompa ciepła powietrzna, czy to się opłaca?

Fotowoltaika i pompa, a troska o środowisko

Mamy wspólne zdanie, że wszystko, co pomaga zatroszczyć się o środowisko jest warte choćby najmniejszej uwagi. OZE, czyli odnawialne źródła energii to energia odnawialna, przyjazna nie tylko dla człowieka i jego zdrowia, ale również otaczającej nas przyrody. Pobierając energię z otoczenia np. powietrza, korzystamy z niewyczerpalnych i naturalnych źródeł, które nie spalają szkodliwych substancji do atmosfery. Korzystając z fotowoltaiki i powietrznych pomp ciepła przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczeń powietrza, związanych z przetwarzania paliw kopalnych oraz do ograniczeń rozpowszechniania efektu cieplarnianego.

Fotowoltaika i pompa ciepła powietrzna
Urządzenia OZE z troską o środowisko

Panele fotowoltaiczne – montaż i działanie

Fotowoltaikę warto zainstalować w miejscach, gdzie możliwy jest długotrwały i bez zakłóceń  -dopływ promieniowania świetlnego. Wbrew pozorom takich miejsc w Polsce jest bardzo dużo. Mało kto wie, że tropikalne temperatury wcale nie sprzyjają wydajności modułów, a ich sprawność jest najwyższa przy temperaturze 25°C. Oczywistym jest fakt, że najwięcej korzyści z fotowoltaiki odczujemy przy bezchmurnym niebie (1000 W/m2), ale przy lekkim zachmurzeniu nasze panele nadal działają i pobierają naturalną energię (600 W/m2).

Panele instalujemy na otwartej przestrzeni, unikając zacieniowania przez np. inne budynki. Moduły widoczne są na spadzistych dachach. Co z płaskimi? I tutaj możemy zainstalować panele na specjalnych stelażach, uzyskując odpowiednie ustawienie. Kierujemy moduły w południową stronę, pamiętając o kącie nachylenia 30-45°. Jest to kąt uznany za najkorzystniejszy w Polsce podczas instalacji fotowoltaiki. Przy takim ułożeniu promienie słońca padają prawie prostopadle na ogniwa krzemowe. Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania paneli na dachu, to wybieramy południową stronę elewacji nie pozwalając, aby kąt nachylenia przekroczył 60°.

Nasze panele możemy zainstalować prawie wszędzie. Również w ogródku, czy na altance. Jeśli chcesz skorzystać z fotowoltaiki, to na pewno specjaliści znajdą idealne miejsce dla Twojej elektrowni.

Decydując się na uzyskiwanie energii słonecznej, musimy brać pod uwagę fakt, że wydajność fotowoltaiki będzie znacznie różniła się w ciągu roku. Odpowiada za to słońce i jego różnorodne ułożenie oraz siła z jaką oddziałuje w ciągu poszczególnych miesięcy i w kontekście całej doby.

Czy są momenty, gdy nasza domowa elektrownia nie będzie uzyskiwała energii? Tak. Dzieje się tak w trakcie nocy, przy silnym zachmurzeniu, podczas mgły, a zimą, gdy panele pokryje śnieg. Dlatego warto pamiętać o odśnieżaniu dachu po zainstalowaniu fotowoltaiki. Natomiast jesienią o usuwaniu spadających liści, gdy zajdzie taka potrzeba. Statystycznie najwięcej korzyści z wyboru OZE, jakim jest słońce, odczujemy w czerwcu, lipcu, sierpniu oraz porą wiosenną. Najmniej zimą, ale pamiętajmy, że również wtedy nasza fotowoltaika działa, tylko mniej efektywniej!

Pompa wraz z fotowoltaiką tworzę ekologiczny, wydajny i opłacalny duet
Montaż fotowoltaiki na altance

Powietrzna pompa ciepła – więcej informacji!

Powietrzne pompy ciepła zyskują na popularności, ponieważ są uznawane za modele najtańsze i najprostsze w montażu, a więc najczęściej dostępne dla każdego. Pompy ciepła uzyskujące energię z powietrza, nie powodują dodatkowego nakładu finansowego na studnie, czy specjalistyczny układ rur. Całą kwotę możemy przeznaczyć na jednostkę + niezbędną instalację.

Pompa ciepła zdecydowanie pozwala gospodarstwom domowym zaoszczędzić pieniądze. Często wybierana jest przez osoby, które nie mają w obrębie swojego domu sieci gazu ziemnego. Korzystając np. z dofinansowania, możemy zapewnić sobie pompę, która zapewni możliwość ogrzewania. Nie zawsze również mamy możliwość zamontowania innego modelu pompy (pobierającego ciepło z wody lub gruntu). Może być to związane z nieodpowiednimi właściwościami terenu, czy też niewystarczającą ilością pieniędzy na montaż innego rodzaju pomp. W tych przypadkach fotowoltaika i pompa ciepła powietrze foto to idealne rozwiązanie, aby zmniejszyć koszty rachunków. Pompy ciepła polecane są do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. W takim systemie działają bardzo sprawnie. Również swoje zastosowanie odnajdują w nowoczesnych domach energooszczędnych, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi mieszkaniami. Wtedy pompa może pokryć większą część zapotrzebowania na ciepło. Ale instalacja pompy polecana jest właściwie w każdym domu, jako pomoc odciążająca dotychczasową instalację grzewczą i zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem wody i mieszkania nawet do 50%.

Pompy ciepła przynoszą najwięcej korzyści – tak jak fotowoltaika – w porach ciepłych. Latem i wiosną ich sprawność jest na najwyższym poziomie. Niestety, ze względu na polski klimat musimy pamiętać, że powietrzne pompy nie są w stanie poradzić sobie z dostarczeniem ciepła samodzielnie w okresie zimy. Co prawda działają i pobierają energię nawet przy temperaturze – 25° C, ale ich efektywność znacznie się obniża.

Wybierając pompę ciepła powietrze-woda możemy zdecydować się na MONOBLOK wewnętrzny – dwie jednostki ustawia się w domu, MONOBLOK zewnętrzny – urządzenie oprócz zasobnika na ciepła wodę umieszcza się poza domem, SPLIT – dwie jednostki: jedna umieszczona na zewnątrz, a druga wewnątrz. W zależności, jaki model wybierzemy, trzeba pamiętać o kilku wskazówkach. Pompa powoduje hałas, dlatego montuje się ją z dala od sypialni. W niektórych przypadkach warto pod pompę zamontować gruby podkład z tłucznią, a czasem bardzo istotna jest długość rur między dwoma jednostkami. Każdy model rządzi się swoimi prawami, które doskonale znają specjaliści również z Beskidzkiego Centrum Kotłów i Instalacji SIB.

Pompa ciepła typu split
Powietrzna pompa ciepła Buderus

Czy to się opłaca? Fotowoltaika i pompa ciepła powietrzna

Jedno jest pewne: NA FOTOWOLTAICE I POMPIE CIEPŁA POWIETRZE-WODA MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ. Uzyskując tak często  oferowane dofinansowania, jesteśmy w stanie pokryć naszą inwestycję nawet do 90%! Możemy również liczyć na ulgi podatkowe. A potem? A potem tylko czekać na widocznie mniejsze rachunki. Wybierając instalację fotowoltaiczną do 10kW i produkując 1 kWh, możemy odebrać 0,8kW zmagazynowanej energii. Jak dla nas to opłacalna inwestycja!

Odpowiadając na główne pytanie, posłużymy się liczbami, bo to one najbardziej działają na naszą wyobraźnię. Wybierając fotowoltaikę o mocy 3kW możemy zaoszczędzić nawet 1500 zł rocznie, natomiast decydując się na 5kW do 3000 zł! Dlatego często inwestycja związana z całkowitym pokryciem instalacji zwraca się nam już po 8 latach. Długoletnia żywotność (do 25 lat) instalacji zdecydowanie przemawia za odnawialnymi źródłami.

Różnorodność pomp ciepła nie pozwala na sprecyzowanie oszczędności tak jak w przypadku fotowoltaiki. Zaleca się stosowanie powietrznej pompy jako pomoc dla innego systemu grzewczego. Pompa zdecydowanie redukuje rachunki za energię przede wszystkim wiosną i latem. Zimą – grzeje, latem – schłodzi nasze mieszkanie. Szacuje się, że korzystając z pompy powietrznej, zaoszczędzimy rocznie 500 – 1000 zł.

Warto rozważyć fuzję fotowoltaiki i pompy ciepła powietrze w naszym gospodarstwie domowym. Taki duet naprawdę się opłaca. Panele wytworzą prąd niezbędny do użytkowania pompy, a pompa ogrzeje lub ochłodzi nasze mieszkanie za darmo! To inwestycja, która ma sens i przynosi ogromne oszczędności.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami