logo SIB

Piece gazowe do ogrzewania domu – rodzaje

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Piece gazowe do ogrzewania domu – rodzaje

Kotły gazowe cieszą się coraz większą popularnością. Korzystanie z pieców gazowych uważane jest za bardzo ekologiczny, czysty, a zarazem prosty sposób zatroszczenia się o ciepłą wodę użytkową oraz ogrzany dom. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kotła, poznaj piece gazowe do ogrzewania domu — rodzaje.

Kocioł stojący a może wiszący?

Najprostszym podziałem kotłów gazowych jest ich podział ze względu na sposób montażu. Poszukując pieca gazowego mamy wybór między produktami stojącymi i wiszącymi. Wiszący kocioł można zamontować praktycznie w każdym miejscu na ścianie naszego mieszkania. Jest mały, kompaktowy i zazwyczaj nie niszczy walorów wizualnych kuchni, czy korytarza. Producenci, pragnąc nadążyć za oczekiwaniami klientów, projektują coraz mniejsze i bardziej efektowne kotły gazowe. Jednak nadal wiele osób wybiera kocioł stojący sugerując, że opcja wisząca jest nieco droższa, a i bardziej podatna na awarię.

Wybierając produkt stojący pamiętajmy, że większość posiada żeliwny wymiennik ciepła, dzięki czemu jest uważany za kocioł trwalszy. Piec gazowy stojący ze względu na większą konstrukcję, często montowany jest w kotłowniach. Warto również dodać, że w kotłach stojących występuje sporo większa objętość wody – wody grzewczej.

ogromny wybór: piece gazowe do ogrzewania domu
Kocioł gazowy, widzący marki Buderus

Piece gazowe do ogrzewania domu — jedno lub dwu funkcyjne

Kotły gazowe możemy podzielić pod względem pełnionych funkcji. A podstawową funkcją pieca jest podgrzewanie wody w instalacji centralnego ogrzewania i zapewnienie ciepła w mieszkaniu. Do tego celu dedykowane są kotły jednofunkcyjne. Jeśli natomiast pragniemy, aby nasz kocioł gazowy również przygotowywał ciepłą wodę użytkową, powinniśmy nakierować swój zakup na model dwufunkcyjny. Są to produkty nieco tańsze, ale również nie mogą zagwarantować komfortowego korzystania z wody użytkowej, a szczególnie w mieszkaniach o większej powierzchni (ciepła woda włącza się dopiero po odkręceniu kranu w odpowiednim kierunku).

Czy kocioł jednofunkcyjny również może podgrzewać wodę do codziennego użytku? Oczywiście, że może. W takim przypadku konieczne jest dokupienie specjalnego zasobnika c.w.u. Jest to rozwiązanie polecane dla większych domów, w których kocioł dwufunkcyjny po prostu sobie nie radzi – ma problem z jednoczesnym ogrzewaniem mieszkania i dostarczeniem szybko, ciepłej wody. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, mimo że posiada dwie funkcje, to nadal nazywany jest jednofunkcyjnym.

piec gazowy od Junkers
Kocioł gazowy, czyli ekologiczna i nowoczesna propozycja

Komora spalania OTWARTA a może ZAMKNIĘTA?

Rozpatrując zakup kotła gazowego, musimy wiedzieć, że może mieć zarówno otwartą, jak i zamkniętą komorę spalania. W pierwszym przypadku, do prawidłowego funkcjonowania konieczne jest powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Kocioł z zamkniętą komorą spalania (inaczej zwany „turbo”) wykorzystuje specjalne przewody, które zarówno dostarczają powietrze z zewnątrz, jak również usuwają z pieca na zewnątrz produkty spalania. Jeżeli moc kotła nie przekracza 21 Kw, nie ma konieczności montowania komina, a przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić przez ścianę mieszkania.

Analizując sposób działania obu modeli, szybko można wysunąć wnioski, że kocioł z otwartą komorą spalania może być niebezpieczny dla mieszkańców, a także wymaga stałego i świeżego napływu powietrza, wentylacji oraz regularnych, okresowych kontroli. Chociaż podział ten nie wpływa na ilość zużytego paliwa, to warto postawić na bezpieczeństwo!

Kocioł gazowy: tradycyjny, czy kondensacyjny?

Wybierając świadomie piece gazowe do ogrzewania domu ze względu na sposób działania, możesz w zdecydowany sposób zaoszczędzić na rachunkach. Chociaż oba te modele (tradycyjny i kondensacyjny) wyglądają tak samo, to pracują w różnoraki sposób. Kotły kondensacyjne osiągają sprawność ponad 100% i oszczędzają 10-20% paliwa! Na jakiej zasadzie?

Cały proces działania nie jest skomplikowany. Tradycyjne kotły gazowe wypuszczają parę wodną wraz ze spalinami przez komin, a piece kondensacyjne odzyskują ciepło z pary wodnej, dzięki specjalnemu, dodatkowemu wymiennikowi. Kotły kondensacyjne posiadają zawsze zamkniętą komorę spalania, a odzyskując ciepło ze spalin, podgrzewają wodę powracającą z instalacji centralnego ogrzewania, zużywając mniej paliwa. Chociaż produkt ten jest dużo droższy od tradycyjnego pieca, to został uznany za bardzo ekonomiczny.

kolejna propozycja pieca do domu - stojąca!
Kocioł na gaz — model stojący

Wymarzony kocioł gazowy do mieszkania z automatyką

Kupując kocioł, warto zastanowić się nad sposobem sterowania. Szybki rozwój technologii sprawia, że bezproblemowe sterowanie piecem w miejscu montażu to już standard. Wybierając możliwość dostosowania pracy kotła do bieżących potrzeb, na przykład za pomocą urządzeń mobilnych, jesteśmy w stanie jeszcze efektywniej wykorzystać nasz sprzęt.

Sterując kotłem gazowym mamy do dyspozycji różnego rodzaju regulatory: pogody, pokojowy, analogowy i cyfrowy, taki który montuje się w urządzeniu lub poza nim. Wybierając swój wymarzony model kotła gazowego, skup się również na szczegółach, bo to inwestycja na wiele lat.

Przedstawiliśmy piece gazowe do ogrzewania domu — główny odział. Z roku na rok producenci wyprzedzają się w nowoczesnych rozwiązaniach i jesteśmy przekonani, że w niedługim czasie poszerzymy artykuł o nowe kryteria. Masz pytania? Jesteśmy do Twoje dyspozycji (SIB).

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami