logo SIB

Ogrzewanie gaz czy węgiel? Oto pytanie!

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Ogrzewanie gaz czy węgiel? Oto pytanie!

Przed decyzją związaną z wyborem sposobu ogrzewania mieszkania, stoją zarówno właściciele nowo powstałych budynków, jak również Ci, którzy rozpatrują wymianę starego kotła na sprzęt wydajniejszy i bardziej ekologiczny. Ile osób, tyle opinii na temat: „najlepszego sposobu ogrzewania”. Zarówno piece gazowe, jak i węglowe mają swoje wady oraz zalety, które postaramy się odszukać. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie: co wybrać, ogrzewanie gaz czy węgiel?

Czy piec węglowy jest tańszy?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie miałby wątpliwości, że kotły węglowe są najtańszym w zakupie rozwiązaniem grzewczym. Pamiętacie czasy, gdy do 2 000 zł można było zakupić taki piec w pobliskim markecie? Wtedy wydawało się, że kocioł na węgiel jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego mieszkania: tani i tak naprawdę pełnił dwie funkcje – ogrzewa i służy jako kosz na śmieci. Bo kto ani razu nie widział płonącej, plastikowej butelki w węglowym piecu? To były inne czasy…

Ogrzewanie gaz czy węgiel, co wybrać
Niebezpieczny dym z komina!

Od października 2017 roku, polski świat grzewczy uległ zmianie o 180 stopni. Zakazano sprzedaży kotłów, które nie spełniają najwyższych kryteriów emisyjnych – 5 klasy. Nowoczesne kotły węglowe proponowane na rynku są: wygodne w obsłudze, przyjazne dla środowiska oraz bardzo wydajne. Nie można się więc dziwić, że również cena kotłów 5 klasy różni się od jej poprzedników starszej generacji.

I tak to, co było uważane za największe atuty kotłów węglowych w roku 2017, uległo zmianie. Ogrzewanie węglowe związane z niskimi kosztami, tanim opałem, dostępnymi dla wszystkich kotłami? NIEKONIECZNIE.

Ile zapłacimy za najtańszy kocioł podajnikowy, spełniający normy emisyjne zgodnie z PN/EN 303-5:2012? Od 7 000 zł, a wraz z dodatkowymi funkcjami cena ta zdecydowanie wzrasta. 10 000 zł za kotły podajnikowe? Taka kwota nikogo już nie zdziwi, a nawet będzie uważana za niewygórowaną. 3 000 – 5 000 zł to natomiast cena za nowoczesny, ale i najtańszy-najuboższy piec węglowy zasypowy. (Aktualizacja z dnia 22.11.2022 rok: obecnie ceny kotłów poszybowały w górę! Nie wiadomo, jak długo utrzyma się taka tendencja).

A jak sprawa wygląda wśród pieców gazowych? Tutaj wszystko zależy od rodzaju kotła i jego konstrukcji. Piec jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny? Z otwartą, czy zamkniętą komorą spalania? Jedno jest pewne: już za 5 000 zł możesz cieszyć się łatwym w obsłudze kotłem gazowym.

Czy gaz jest droższy od węgla?

Wśród zwolenników pieców na węgiel, a szczególnie tych, którzy nadal posiadają kocioł niespełniający norm 5 klasy, często słyszymy twierdzenie: „Gaz jest bardzo drogi! Kto nam da tani gaz?”. Rzeczywiście w piecach starszej generacji, w których nielegalnie jesteśmy jeszcze w stanie spalić wszystko – nawet miał o bardzo niskiej jakości i szkodliwy dla środowiska, możemy twierdzić, że ogrzewanie mieszkania tradycyjnym paliwem, wyjdzie nas zdecydowanie taniej, bo około 600 zł za tonę.

Inaczej wygląda sytuacja wśród osób, które zdecydowały się na kupno nowoczesnych kotłów węglowych. Zarówno cena ekogroszku, pelletu, jak i węgla wysokalorycznego o najwyższej jakości, to koszt rzędu około 700 – 1 000 zł za tonę (aktualizacja 22.11.2022 – prawie 900 zł za tonę). Ogrzewając mieszkanie bardzo dobrze ocieplone o wymiarach 100m2, użytkownik pieca potrzebuje około 2 ton stałego paliwa na rok grzewczy, czyli również funduszu w nakładzie około 2 000 zł.

Czy gaz rzeczywiście jest taki drogi? Wszystko ponownie zależy od pieca. Współcześnie najpopularniejsze kotły gazowe są kondensacyjne, co oznacza, że osiągają sprawność nawet do 109%, gdzie kotły niekondensacyjne osiągają wynik 85-90%. Przyczyną takiej różnicy jest maksymalne wykorzystanie ciepła powstałego podczas spalana gazu przez piece kondensacyjne.

Porównując różnorodne raporty związane z kosztami ogrzewania mieszkania gazem (około 100 m2, dobrze ocieplone), ujrzymy wyniki, w których roczne rachunki wynoszą około również około 2 000 zł przy zachowaniu stałej temperatury (21 stopni Celsjusza) w mieszkaniu.

Jakość węgla ma znaczenie podczas efektywności spalenia
Węgiel surowiec, o który walczą Polacy w 2022 roku

Od 2022 roku ceny za gaz i węgiel drożeją! Nie ma stałych stawek, a jest nieustanna niepewność. Bardzo wiele zależy od jakości i wydajności sprzętu. Czy jednak stanowczo możemy stwierdzić, że gaz jest o wiele droższym paliwem? Porównywalne ceny sprawiają, że wielu Polaków rozważa zmianę tradycyjnego ogrzewania mieszkania na gazowy.

Ekologiczność XXI wieku!

Troska o ekologię obok kosztów grzejnika, instalacji i paliwa, stała się kwestią zachęcającą do wyboru konkretnego systemu grzewczego. Program Czyste Powietrze podkreśla, jak ważne jest odpowiednie ogrzewanie, aby zawalczyć o zaniedbane przez nas środowisko.

Nie mamy wątpliwości, że zarówno wybierając produkt należący do kotłów 5 klasy, a także pieców gazowych, stawiamy stanowczy krok w walce o nasze zdrowie i przyszłość klimatu. Wszystkie dostępne na rynku piece muszą spełniać normę PN EN303-5:2012, a więc:

– sprawność: powyżej 80%,

– emisja zanieczyszczeń:

– tlenek węgla – poniżej 1200mg/m³,

– pył – poniżej 125mg/m³,

– zanieczyszczenia organiczne – poniżej 75mg/m³.

Pragnąc odnaleźć najbardziej ekologiczne paliwo, musielibyśmy zwrócić uwagę na gaz ziemny.

Skorzystaj z dotacji i kup nowy piec węglowy albo gazowy
Dofinansowania — szansą na nowy kocioł na węgiel lub gaz

Komfort użytkowania kotła ponad wszystko!

Kotły gazowe coraz częściej zajmują miejsce tradycyjnych pieców. Jeśli okazuje się, że cena kotła i instalacji, koszty paliwa, aspekty ekologiczne – są porównywalne, to w kwestii wygody nowoczesne piece gazowe górują ponad tradycyjnymi węglowymi.

Gazowe kotły zapewniają czyste i bardzo efektywne ogrzewanie mieszkania. Raz ustawione parametry nie wymagają ciągłej, ludzkiej ingerencji. Jak sprawa wygląda w obsłudze kotła na węgiel? Kotły zasypowe wymagają załadunku co najmniej co 24 godziny. To najdłuższy czas, w którym można utrzymać stałopalność i w praktyce jest to bardzo ciężkie do osiągnięcia. Rozpalanie pieca odbywa się ręcznie i wiąże z poświęceniem czasu, a także pracą fizyczną. W zmechanizowanych piecach nadal musimy zatroszczyć się o wsypywanie opału do podajnika i regularne usuwanie popiołu.

Co wybrać: ogrzewanie gaz czy węgiel?

Nie mamy wątpliwości, że w najbliższej przyszłości, każdy posiadacz starego kotła zada sobie pytanie: piec gazowy, czy nowy węglowy? Już teraz na oba te rodzaje, możemy otrzymać dotację w ramach programu Czyste Powietrze. Kotły tradycyjne od lat wiązały się z niskimi kosztami i dostępnością ogrzewania. Po wycofaniu z rynku niespełniających norm kotłów, pozostały wyłącznie te nowoczesne i droższe wersje. Niestety, nie każdego już stać na zakup pieca na węgiel oraz na opał o najwyższej jakości.

Wybór ogrzewania problem XXI wieku
Wydajny system ogrzewania to oszczędność

Kotły 5 klasy emitują trzy razy mniej szkodliwych pyłów niż piece z 3 klasy. Zmiana ogrzewania na ekologiczną opcję to z pewnością bardzo dobra decyzja.Tylko na co wymienić starego kopciucha: ogrzewanie gaz czy węgiel? Nadal w wielu miejscach w Polsce brakuje dostępności do gazu, dlatego wybór pada na kotły 5 klasy z podajnikiem, na ekogroszek i pellet. Często decydujemy się na kotły węglowe z obawy przed wahającymi się cenami gazu, a także zwracając uwagę na dostępność surowca w kraju. Warto jednak pamiętać, że piece 5 klasy potrzebują dodatkowego pomieszczenia – kotłowni i powierzchni na skład opału.

Kotły na gaz, to już postawienie na wygodę. Nie potrzebują specjalnego pomieszczenia i zajmują bardzo mało miejsca. Nawet jeśli okaże się, że gaz podniósł nasze rachunki, to komfort użytkowania gazowego systemu grzewczego jest nieporównywalnie wyższy. Dlatego najczęściej korzystamy z dofinansowania, wymieniając tradycyjny, stary kocioł węglowy na nowoczesny gazowy. Musimy jednak brać pod uwagę, że wymiana „kopciucha” na gazowe źródło ciepła, wiąże się z przebudową instalacji otwartej na zamkniętą, co generuje dodatkowe koszta.

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

Polecam firmę SIB w 100 % wykonała całą kotłownie opartą na kotle zgazowującym drewno. Wszystko działa bez zarzutów. Fachowo i profesjonalnie 👍👍
Natalia A
Natalia A
12 Kwiecień 2024
Firma SIB to przede wszystkim rzetelny, kompetentny i życzliwy zespół, godny polecenia z czystym sumieniem. Oprócz skorzystania z usług w zakresie instalacji, firma pomaga również klientom w zakresie składania i rozliczania wniosków z czystego powietrza. Jeśli chodzi o bezpośredni kontakt z klientem, Pani Monika zawsze jest chętna do pomocy, cierpliwie wytłumaczy wszystko klientowi nawet jeśli zajmie to trochę czasu :) cenne były również uwagi Pani Marty w zakresie fotowoltaiki. Jeśli chodzi o usługi instalacji, zespół również wykonał pracę szybko, sprawnie i terminowo ( co w dzisiejszych czasach jest rzadkością wśród wykonawców). Jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba, ponownie skorzystamy z usług SIB.
Katarzyna Lara-Słapa
Katarzyna Lara-Słapa
12 Kwiecień 2024
Polecamy ! Już od dłuższego czasu korzystamy z usług SIB. Firma zajmuje się serwisem urządzeń w naszym obiekcie. Ostatnio został wymieniony kocioł gazowy. Zawsze możemy liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo i fachowe wykonanie usług. Najlepsza firmy w tej branży z okolicy.
Gościniec Salmopolski
Gościniec Salmopolski
28 Marzec 2024
Firmę SIB możemy zdecydowanie polecić innym! Już wielokrotnie korzystaliśmy z ich usług, a ostatnio montowali nam kocioł gazowy. Wszystko bardzo fachowo i sprawnie poszło 😀 warto wspomnieć też, że sklep w Buczkowicach jest dobrze zaopatrzony i jest tam miła obsługa 😉Prowadzą też serwis urządzeń.
Wiktor Łukecza
Wiktor Łukecza
28 Marzec 2024
Super firma, solidni fachowcy. Zdecydowanie polecam tego kontrahenta!
Krzysztof Bozek
Krzysztof Bozek
9 Marzec 2024
Najlepsza firma tego typu w okolicy. Kompleksowo i co najważniejsze fachowo. Oby więcej takich instalatorów - zdecydowanie polecam!
szyszynka102 szyszynka102
szyszynka102 szyszynka102
29 Luty 2024
Pełen profesjonalizm, umiejętności i wiedza w każdym zakresie i na najwyższym poziomie, przemiła obsługa również w biurze, bardzo polecam firmę SIB.
Bożena Włosińska
Bożena Włosińska
27 Luty 2024
Polecam w 100%. Firma bardzo szybko i sprawnie zrealizowała wymianę na kocioł gazowy. Kontakt z klientem na najwyższym poziomie, w razie problemów bezzwłoczna reakcja.
Natalia Śpiewak
Natalia Śpiewak
23 Luty 2024
Doskonała obsługa, zarówno doradztwo jak i wykonanie.
Andrzej Pasierbek
Andrzej Pasierbek
23 Luty 2024

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami