Jak dobrać moc kotła gazowego? Sibowskie wskazówki

Spis treści - czego dowiesz się z tego artykułu?

Jak dobrać moc kotła gazowego? Sibowskie wskazówki

 

Ustawy antysmogowe niejako wymuszają na nas wymianę starych urządzeń grzewczych, a wybór nowego kotła to nie lada wyzwanie. Zastanawiamy się nad rodzajem paliwa, funkcją, firmą i parametrami. Specjaliści w Centrum Instalacji Ekologicznych SIB z ogromną przyjemnością podpowiedzą, który kocioł spełni nasze wymagania. Jeżeli jednak już teraz pragniesz „mieć na oku” swoje wymarzone urządzenie grzewcze,  koniecznie sprawdź, jak dobrać moc kotła gazowego?

 

Kocioł jednofunkcyjny, a dwufunkcyjny – różnica w mocy

Kocioł jednofunkcyjny ma za zadanie zapewnić pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, a więc musi posiadać moc, która wynika z zapotrzebowania budynku na ciepło. Dwufunkcyjny kocioł natomiast oprócz  zagwarantowania mieszkania o przyjemnej temperaturze, staje się gwarancją ciepłej wody użytkowej, a wydajność ogrzanej wody zależy od mocy kotła. Dla przykładu kocioł o mocy 24 kW w 10 minut produkuje około 100 litrów c.w.u.

Często decydujemy się na zakup kotła o dużej modulacji mocy i słusznie! Modulacja zapewnia mniejsze zużycie paliwa oraz zwiększoną trwałość urządzenia. Jest to o wiele ekonomiczniejszy i bezpieczniejszy wybór, niż zakupu urządzenia grzewczego o większej mocy, niż to potrzebne, aby zagwarantować dostateczną siłę. Dlaczego? Bo w drugim przypadku kotły o za dużej mocy mogą doprowadzić do uszkodzenia instalacji i generują większe koszty.

 

Wskazówki, jak dobrać moc kotła gazowego
Optymalna moc kotła gwarantuje komfort mieszkania

 

Jak dobrać moc kotła gazowego? Kiedy większa?

Trend w nowym budownictwie jednoznacznie podkreśla energooszczędność i szczelność elementów budynku. Zapotrzebowanie na ciepło dla nowego i starego mieszkania może różnić się diametralnie. Analizując potrzebną moc kotła, należy zabrać pod uwagę nie tylko wielkość budynku, funkcję, jaką ma spełniać, ale również izolacje mieszkania, czy też straty ciepła zimową porą.

Ogólnikowo przyjmuje się jednak, że kocioł dwufunkcyjny powinien posiadać moc 0,6 kW na 10 m². I to powinno wystarczyć, a w energooszczędnych budynkach być nawet ponad zapotrzebowanie. Jednak musimy pamiętać o podgrzaniu ciepłej wody. Dlatego często w mieszkaniu o średniej wielkości nie zauważymy kotła o mocy 10 kW, a 20 kW i więcej. Tam, gdzie dostępne są dwie łazienki, częstą opcją kotła dwufunkcyjnego jest nawet 25-30 kW, a jeszcze częstszą kocioł jednofunkcyjny o mniejszej mocy, ale za to wystarczająco dużym zasobniku.

Jeżeli naszym celem jest zapewnić mieszkaniu stałą, ciepłą wodę użytkową musimy przed kupnem kotła przeprowadzić analizę zapotrzebowania na wodę oraz zakupić albo kocioł o dużej mocy, albo wybrać odpowiedniej wielkości zasobnik. Warto działania te pozostawić specjalistą, którzy podczas doradztwa uwzględniają nie tylko ilość osób w mieszkaniu, ale również liczbę i rodzaj punktów poboru wody.

 

Optymalna moc kotła gazowego
Wybierz SIB i poznaj idealną moc urządzenia

 

Zdecydowanie ciężej jest dokładniej sprecyzować moc kotła w starym, niż nowoczesnym budownictwo. Często, aby dokładnie określić, jakie urządzenie spełni nasze wymagania na ciepło, wykorzystuje się obliczenia straty ciepła. Wynikają one z zastosowanych przegród budowlanych, czy wentylacji. Brana jest pod uwagę również temperatura zewnętrzna, ustalona przez Polską Normę PN-B-02403:1982.

Jeżeli mieszkamy w nowym budownictwie, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie, śmiało przy określeniu mocy kotła, możemy skorzystaj z poniższego obliczenia:

powierzchnia budynku (w metrach kwadratowych) x wysokość pomieszczeń (w metrach) x 30 (współczynnik W/m3) / 1000

Musimy jednak pamiętać, że wynik jest szacunkowy. Zawsze lepiej skonfrontować nasze obliczenia ze specjalistą. Obliczenia wskazują na minimalną wartość mocy, kocioł powinien być nieznacznie mocniejszy w przypadku kotła jednofunkcyjnego. Natomiast w przypadku urządzenia, które ma za zadanie zarówno podgrzać wodę jak i ogrzać mieszkania wartość ta zazwyczaj wskazuje model niższy od tego, który jest nam potrzebny.

 

Moc kotła zależy od wielu czynników
Nie zapomnij o zapotrzebowaniu na ciepłą wodę

 

Oszczędność to dokładność!

Wybór kotła nie jest łatwą, ani tanią decyzją. Odpowiednio wybrana moc zapewnia komfort mieszkania oraz oszczędność. Jak obliczają potrzeby cieplne budynku architekci lub audytorzy energetyczni? Biorą pod uwagę nie tylko standardowe, ale również zaawansowane parametry: rodzaj i jakość izolacji, charakter wentylacji, lokalizacje w strefie klimatycznej, położenie w stosunku do stron świata, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, sposób użytkowania budynku. Wszystko po to, aby precyzyjnie określić wskaźniki sezonowego i szczytowego zapotrzebowania ciepła.

W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB dokładnie wiemy, jak dobrać moc kotła gazowego. Umów się na darmową wycenę!

Masz pytania ? Potrzebujesz wsparcia ?

Od przeszło 10 lat pomagamy mieszkańcom Bielska-Białej czerpać korzyści z odnawialnych źródeł energii

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

opinie

Co myślą o nas klienci?

partnerzy

Współpracujemy z najlepszymi markami