Rozpoczęcie sezonu grzewczego – 6 porad, jak oszczędzać na gazie?
Październik to czas, w którym bardzo często jesteśmy zmuszeni odpalić nasz kocioł gazowy. Niestety, od 1 października osoby korzystające z taryfy PGNiG zapłacą 7,4 proc. więcej za paliwo, niezależnie do jakiej grupy taryfowej należą. Regularne podwyżki sprawiają, że mamy ochotę odpalić „domowe ciepło” dopiero w sezonie zimowym, jednak przy takiej – jesiennej pogodzie nie zawsze jest to możliwe. Dzisiaj podpowiadamy, jak zaoszczędzić na gazie w domu.
1. Wymień stary kocioł na kondensacyjną wersję
Jeżeli zakupiłeś kocioł gazowy lata temu, to bardzo prawdopodobne, że należy do piecy tradycyjnych, czyli takich, w których ciepło ze spalin ucieka nieodwracalnie przez komin. Aktualnie na rynku proponowane są w większości kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania, które odzyskują dodatkową ilość ciepła ze spalin. Funkcja ta sprawia, że wymieniając stary, tradycyjny kocioł na nowoczesną, kondensacyjną opcję możemy oszczędzić, zużywając do 30% mniej gazu. Jeśli jesteś właścicielem nowego pieca, pamiętaj o regularnym przeglądzie.
2. Ocieplenie i uszczelnienie to podstawa!
Nie zaoszczędzimy gazu, jeśli ciepło w mieszkaniu będzie regularnie przedostawać się na zewnątrz. Chociaż ocieplenie budynku i uszczelnienie okien to większa inwestycja, należy o tym pomyśleć przed sezonem grzewczym, ponieważ taki krok pomoże nam zaoszczędzić na gazie. To przez nieodpowiednio docieplone ściany wydostaje się nawet 35% energii cieplnej. Przez okna? Do 25%! Pamiętaj również o przewodach kominowych, z których nie korzystacie. Nieodpowiednio uszczelnione są przyczyną ogromnych strat ciepła.
3. Utrzymuj stałą temperaturę w mieszkaniu
To bardzo ważne, aby nie ingerować tak często w sterownik kotła. Stała temperatura pozwala nam oszczędzać na gazie. Wyziębianie pomieszczenia, aby potem ponownie ogrzać ściany, wymaga większego zużycia paliwa. Czy wiesz, że obniżenie temperatury o 1℃, pozwala zaoszczędzić nawet 5-6% energii grzewczej? Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednią wartość do danego pomieszczenia. Pomogą nam w tym regulatory pokojowe. Pamiętajmy, że niższa temperatura wpłynie korzystniej na nasze zdrowie, niż gorąc w mieszkaniu podczas jesienno-zimowych dni.
4. Wpływ grzejników na oszczędność gazu
Aby odczuwalnie oszczędzać pieniądze na gazie w sezonie grzewczym, należy zatroszczyć się o grzejniki w pomieszczeniach. Co roku warto przeglądnąć swoje kaloryfery i dokładnie oczyścić, aby zwiększyć ich sprawność. Nie zapomnij również o otworach wentylacyjnych. Należy jednak pamiętać, że nie oszczędzimy gazu, jeśli nasze grzejniki będą zakryte lub zasłonięte meblami, czy długimi zasłonami. Takie elementy przy grzejnikach nie pozwalają na swobodne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniach i pochłaniają do 20% ciepła. Dobra rada: pragniesz oszczędzać? Odkryj swoje grzejniki!
5. Kiedy otwierać i zasłaniać okna?
Wietrzenie pomieszczeń, niezależnie od pory roku, wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Oszczędność powoduje, że wielu z nas zapomina o konieczności dostarczania świeżego powietrza, co wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, obniża poziom energii, powoduje senność, a zanieczyszczenia nierzadko są przyczyną chorób.
Otwieraj okna nawet zimą. Rób to jednak najczęściej, ale zdecydowanie krócej, aby nie doprowadzić do ochłodzenia pomieszczenia. Jak jeszcze możesz zaoszczędzić na gazie? Odsłaniaj okna, gdy grzeje słońce, a zasłaniaj, gdy zbliża się noc. Takie proste działania sprawią, że skutecznie oszczędzisz pieniądze w portfelu.
6. Zamiast kąpieli szybki prysznic
Od dawna wiadomo, że jeśli chcemy zaoszczędzić na wodzie, to warto zmienić preferencje z kąpieli na prysznic. Jeśli chcemy zaoszczędzić na gazie? Zróbmy to samo. Ogrzewanie wody do codziennej troski o higienę to około 12% zapotrzebowania na gaz. Co więcej, zażywając kąpieli, zużyjemy cztery raz więcej energii cieplnej, niż korzystając z szybkiego prysznica.